На Институту „Дедиње” уграђено парцијално вештачко срце
Тим хирурга Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње” не посустаје. Након прошлонедељне уградње вештачког срца, интервенције која је први пут обављена у Србији, лекари ове клинике су уградили и парцијално вештачко срце. Овај захват урађен је на Институту први пут након паузе од 20 година. Пацијент је добро поднео операцију, а лекари очекују уредан постоперативни ток.
На челу тима лекара који је извео овај компликовани хируршки захват био је проф. др Предраг Милојевић, некадашњи директор ове клинике.
Данас ће овај захват био поновљен, најавио је у разговору за наш лист проф. др Милован Бојић, директор Института „Дедиње”. Још једном пацијенту биће уграђено парцијално вештачко срце, а лекаре ће водити др Саша Боровић.
– Овај децембар ми се позлатио. Кад то кажем, пре свега мислим на добробит наших пацијената који пате од срчане слабости. Када бисмо добили прилику да обавимо трансплантацију срца, то би била круна нашег рада. За мене би то био златни децембар, и то у тренутку кад обележавамо 40 година постојања ове болнице – каже др Бојић.
Наш саговорник је објаснио да уградња вештачког срца, као и овог делимично вештачког, представљају само мост ка трансплантацији овог органа.
Тотално вештачко срце уграђује се пацијентима којима су ослабљене десна и лева преткомора, док парцијално добијају људи којима једна комора и даље функционише.
Куповину парцијалног срца финансира Републички фонд за здравствено осигурање, а Институт „Дедиње” имао је у својим залихама пет ових апарата. Преостала три биће уграђена најугроженијим пацијентима током наредних неколико дана.
Овакве интервенције на срцу значајне су за пацијенте који пате од срчане слабости и представљају им једину шансу да преживе. Реч је о озбиљном стању до којег долази због поремећаја функције овог органа, а уколико се проблем не реши, оболели може да доживи инфаркт или да му се здравствено стање погорша на неки други начин.
Др Бојић напомиње да је његов лекарски тим спреман да обави трансплантацију срца у било којем тренутку. Да ли ће успети у својој намери зависи искључиво од тога да ли ће имати органе на располагању. Тренутно на трансплантацију срца чека 30 пацијената ове клинике. Четворо од њих је у критичном стању, међу којима и један тридесеттрогодишњи мушкарац, који је први следећи кандидат за уградњу потпуно вештачког срца.
Прва трансплантација срца обављена је управо у Институту „Дедиње”, 1995. године, а те године први пут на овим просторима пацијенту је уграђено парцијално вештачко срце. Од тада до 1999. обављено је седам таквих захвата, 16 пресађивања јетре и једна трансплантација панкреаса. Један од пацијената којима је трансплантирано срце већ 19 година живи готово сасвим нормалним животом.
После прекида трансплантација на „Дедињу”, прва пресађивања срца рађена су у КЦ Србије, и то од 2013. године. Проф. др Бојић, у разговору за наш лист, најавио је да ће се састати са представницима Клинике за кардиохирургију КЦС-а како би заједно размотрили листе чекања и покушали да помогну најугроженијим пацијентима.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.