Црни петак за биткоин
Виртуелна валута биткоин дочекала је свој црни петак. На крају радне недеље вредност ове дигиталне новчанице пала је испод 13.000 долара. За само пет дана ова криптовалута изгубила је скоро трећину вредности и на путу је да забележи најгору трговачку седмицу од 2013. године, после вртоглавог успона до рекордног нивоа од близу 20.000 долара од недеље 17. децембра.
Значи ли то да се биткоин, после вртоглавог успона, коначно сударио са реалношћу? Јер, вредност ове најпознатије криптовалуте од почетка године порасла је чак 2.000 одсто. Почетком 2017. године биткоин је вредео нешто мало мање од 1.000 долара, да би се у недељу на Луксембуршој берзи попео до 19.666 долара.
Међутим, од понедељка је све кренуло низбрдо.
Ова дигитална валута је од тада губила вредност сваког дана. Заједно са биткоином, топила се и вредност конкурентских валута па се укупна процењена вредност криптотржишта срозала на 480 милијарди долара са нивоа од близу 650 милијарди долара, преноси Танјуг.
Ипак, друге дигиталне валуте су почетком седмице бележиле известан раст, а многи тржишни посматрачи кажу да су инвеститори, који су осетили да је цена биткоина пренапрегнута, почели да прелазе на друге крипто новчиће.
Етереум, друга криптовалута по тржишном уделу, порастао је на скоро 900 долара почетком недеље, са нивоа од око 500 долара недељу дана раније. Рипл, трећа највећа дигитална валута је од понедељка учетворостручила своју цену, наводи Ројтерс.
Исмаил Мусабеговић, професор на Београдској банкарској академији, каже да су стручњаци упозоравали да ово може да се догоди.
– Биткоин је високо-спекулативни финансијски инструмент који одликује велика колебљивост. Због тога су таква улагања веома ризична. Показало се да власници ове валуте за само неколико дана могу да изгубе и по неколико хиљада долара на само једном биткоину. Истинску вредност ове валуте тешко је одредити. Раст цене био је заправо спекулативни балон, који сада, чини ми се, почиње да пуца. Тешко ко може са сигурношћу да процени шта ће се даље на тржишту догађати – каже Мусабеговић.
Они који у биткоин верују, и у њега улажу, сматрају да је ова криптовалута заправо жртва предрасуда.
Један део јавности, како је пре неколико дана у Привредној комори Србије рекао Никола Корбар, директор Центра за економска истраживања Београд, сматра да је реч о „Јездиној и Дафининој” шеми преваре, док други кажу да је просто у питању еволуција у развоју новца у свету.
– Многи људи то пре свега пореде са Јездом и Дафином, што није случај. Разумем страх који постоји, постоји и институционални отпор као и код грађанства – рекао је Корбар.
Како је додао биткоином се тргује лако, лако се користи и већ постоје дебитне картице за овај дигитални новац. Може се платити било која роба или услуга у Србији, а да трговцу изађе рачун у динарима, рекао је он и додао да се приликом куповине робе криптовалутом аутоматски обавља конверзија биткоина у динаре.
У свету, у употреби криптовалута предњаче азијске и афричке земље и земље Јужне Америке у којима је банкарски сектор неразвијен.
Брисел тражи правилник за криптовалуте
У Србији трговина криптовалутама није дефинисана законима, али није ни забрањена. У процесу придруживања Европској унији, наши законодавци мораће да изгласају и „правилник” о трговању криптовалутама, који је у ЕУ већ на снази.
Родио се и „биткоин кеш”
Да је тржиште криптовалута и више него узбудљиво показује и чињеница да је биткоин чак добио и своју кћерку валуту.
Биткоин кеш, појавио се раније ове године као последица разлаза две фракције. Узрок сукоба било је питање предложене надоградње софтвера. Америчка стартап компанија „Коинбејз” (прва биткоин берза основана пре две године) додала је ове недеље у своју понуду и биткоин кеш.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.