Добра година за европске пиваре
Пиварска индустрија у Европи доживљава ренесансу, а тај тренд прати и пораст производње „златног напитка” у Србији од 5,2 одсто у 2015. и 2016. години у односу на 2014.
Србија је прошле године извезла 1.265 хектолитара пива, од чега половину у БиХ, затим у Бугарску, Хрватску, Мађарску, Грчку и Црну Гору, према подацима Удружења пивара Србије.
Пиво из Србије чини 13 посто европског увоза, због чега су на тржишту ЕУ, од увозних пива изван блока, српски брендови други најпопуларнији, иза мексичких, подаци су европског статистичког завода Евростата.
Производња пива у Европи поново је изнад 40 милијарди литара, први пут након економске кризе, јер политике подршке омогућавају пиварама да наставе да доприносе укупној конкурентности и одрживом расту европске економије, наводи се у саопштењу Удружења пивара Србије.
„Чак 2,3 милиона послова створених од пива у Европи према последњим мерењима, сведоче о томе како пиво може створити раст и просперитет у Европи у целини”, изјавио је председник пивара Европе Павлос Фотијадес на седмом по реду догађају „Пиво служи Европи” коју организује Европско удружење пивара.
Немачка, Пољска, Шпанија и Велика Британија највећи су произвођачи пива у ЕУ, при чему извоз представља петину производње пива у Унији, од којег једна трећина напушта Европу.
Прве три земље за европске пиваре су САД, Кина и Канада, али током последњих двадесет година, европске пиваре су прошириле трговину пивом на 123 земље широм света. У 2016. посебно је значајан извоз пива из Белгије, Немачке и Холандије.
Учинак од производње пива у Европи износи 50 милијарди евра годишње, а преко 42 милијарде одлази на пореске приходе за владе.
Мали бизнис одувек је био „велики” у области пива, па се тако сваке недеље у Европи отвори 20 микро пивара. Широм Европе сада постоји 8.500 пивара, а 1.000 од њих је покренуто само у протеклих годину дана.
Удружење пивара Србије је кровно удружење произвођача пива и слада, чије чланице покривају 98% тржишта, и директно и индиректно запошљавају 16.500 људи, доприносећи буџету Србије са више од 226 милиона евра кроз издвајања за акцизе, порезе, социјална давања и доприносе. (Танјуг)
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.