Нови клуб за старије Београђане
Београд је од данас богатији за још један клуб за старије. Двадесетседми по реду кутак за разоноду сениора, уједно је и највећи пензионерски клуб у главном граду. Објекат се налази на Врачару, у Улици проте Матеје 36, на месту бивше месне заједнице. Понеће име Игора Холодкова, дугогодишњег новинара Телевизије Београд, добитника награде за најбоље дело о масовним комуникацијама у 1991. години.
У Секретаријату за социјалну заштиту Београда подсећају да на овој општини већ постоји један клуб за старе, у Симе Игуманова 4 , јер на територији Врачара живи велики број пензионера. Због великог броја заинтересованих нови кутак биће доступан и пензионерима са осталих градских општина.
Осим њега, како најављују у градској управи, ускоро би требало да буде завршена адаптација још једног клуба, у земунском насељу Батајница.
– Пројекат реконструкције објекта у Проте Матеје вредан је 4,5 милиона динара. Радови су почели 16. новембра – казао је градски менаџер Горан Весић, подсетивши да је општина Врачар пример доброг односа према најстаријим суграђанима јер имају своје програме за које издвајају новац из општинског буџета.
Нови клуб се простире на око 350 квадратних метара. Поред своје стандардне функције дневног боравка биће посебан и по томе што ће се у њему развијати активности културног центра београдских клубова за старије. Носилац те активности биће Пензионерско-аматерско културно-уметничко друштво, препознатљиво под називом ПАКУД, основано 1994. године, поручују у секретаријату.
У просторе попут овог иначе долазе пензионери, имају бесплатне програме, за њих се организују излети и читав низ манифестација које су важне за њих, како би им квалитет живота био бољи. Ове године градске власти организовале су бесплатне излете за сениоре када је више од 40.000 људи имало прилику да иде на такве екскурзије.
На Врачару иначе има око 17.000 најстаријих грађана, и за њих општинске власти организују низ бесплатних програма. Ту су „врачарски мајстор” и услуге геронтодомаћица.
Град Београд брине о отприлике 10.000 старих суграђана који користе клубове. Поред ревитализације постојећих клубова и обезбеђења нове опреме за оне на општинама Обреновац, Стари град, Палилула и Вождовац, у претходне три године у престоници је отворено шест нових кутака за припаднике трећег доба и то на Вождовцу, Новом Београду, Земуну, Раковици, Звездари и Барајеву. У ресорном секретаријату недавно су обзнанили да ће бити реновирани и клубови у Младеновцу и на општини Савски венац. Тиме ће Београд постати град са чак 30 клубова за старије.
Нове униформе за 650 геронтодомаћица
У Београду има око 407.000 људи. Прошлог месеца је активиран и пројекат сениор картица, а досад је подељено њих више од 120.000, што значи да је готово трећина од укупног броја пензионера у Београду узела своју картицу. Осим тога, у граду ради и 650 геронтодомаћица и читав низ других пројеката. Геронтодомаћице су недавно добиле нове радне униформе и зимске дубоке ципеле. За ту намену из касе града издвојено је око 3,1 милион динара. Поред тога, како је најавила Наташа Станисављевић, градска секретарка за социјалну заштиту, у току су и систематски прегледи за геронтодомаћице које је град организовао. У овом тренутку Београд финансира услугу 650 геронтодомаћица, које свакодневно воде рачуна о 2.500 најстаријих.
Услуге користи више од 10.000 особа
На годишњем нивоу услуге клубова користи више од 10.000 особа, старијих од 65. У претходне три године, поред ревитализације постојећих клубова и обезбеђења нове опреме на општинама Обреновац, Стари град, Палилула и Вождовац, отворено је шест нових кутака за сениоре, на општинама Вождовац, Нови Београд, Земун, Раковица, Звездара и Барајево.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.