Табаковић: Стабилност постала симбол за стање у држави
Успешно завршена осма ревизија аранжмана из предострожности са Међународним монетарним фондом и признања међународних рејтинг агенција за постигнуте макроекономске резултате у Србији, два су основна, нераздвојива догађаја која су обележила годину за нама, оцена је гувернерке Народне Банке Србије Јоргованке Табаковић.
Табаковић за Танјуг објашњава да су ови успеси резултати рада и НБС, те да је већина реализованих циљева утицала на то да курс динара остане на стабилном нивоу и да, како каже, стабилност буде синоним за стање у држави.
„У значајне резултате бих уврстила коначно признање две рејтинг агенције 'Стандард анд Поор' и Фитча, према којима су макроекономски показатељу у Србији значајно побољшани, иако нисмо чланица Европске уније, али јесмо на путу ка ЕУ и остварујемо резултате толико добре и повољне да ћемо и даље бити повољна дестинација за улагаче у Србију”, каже Табаковић.
Висок ниво директних страних инвестиција који ће до краја ове године, уверена је, прећи две милијарде евра нето, јесте нешто што је, примећује, претходило таквом рејтингу, али га је и условило.
Уверена је да ће и у наредној години динар бити стабилан те да ће раст економије бити одржив по стопи од најмање 3,5 процената.
„Кључна реч коју често користим и тачка у којој се сусрећу интереси свих грађана Србије и свих који са грађанима желе да раде, јесте управо стабилност”, истиче Табаковић.
Објашњава да иза осме ревизије аранжмана са ММФ-ом стоји прилично труда и рада, те да без обзира што, како каже, грађани нису довољно информисани о начину на који је то постигнуто, битно је да могу да виде резултате.
„Нису то одвојене ствари јер нам је живот, економија, нешто што је испреплитано на исти начин како је испреплитана монетарна и фисклана политика. Тако су и политичка и финансијска стабилност међусобно условљене и везане. На исти такав начин грађани морају да сагледају и ефекте тих добрих оцена које добијамо и коначно смо их добили, а заслужили смо их и много раније”, објашњава Табаковић.
Очекује да захваљујући новоотвореним радним местима и фабрикама у овој години инфлација наредне године остане у границама циља и буде нешто нижа од три процента.
Табаковић верује да ће текући платни дефицит у 2018. години бити покривен директним страним инвестицијама што, како оцењује, значи да ће се створити услови за отварање нових радних места и сигурније плате. (Танјуг)
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.