Увећавају се разлике између богатих и сиромашних
Србија је земља великих социјалних неједнакости: проценат оних који код нас купују луксузне аутомобиле исти је као у најразвијенијим европским земљама, док је удео оних који уопште могу да купе аутомобил далеко испод европског просека. Истовремено, 26 одсто становништва живи с приходима који су шездесет одсто нижи од нашег иначе ниског просечног прихода.
Ова поређења у разговору за „Политику” помиње социолог Слободан Цвејић, професор на Филозофском факултету у Београду, а на питање где се сиромаштво код нас највише препознаје, каже да га, за разлику од развијених земаља, више има у селима него у градовима. Нарочито се то односи на старачка домаћинства, власнике малих земљишних парцела на којима није могуће организовати било какву производњу да би се од ње пристојно живело.
– И у градовима има сиротиње. Само ако знамо да је 80 одсто Рома сиромашно и да они чине око два одсто становништва Србије, долазимо до податка о великом броју сиромашних. У градовима је много и оних који су остали без посла због пропасти фирми у којима су некад радили, као и оних који никад нису радили, а доспели су у средње животно доба. Много је и домаћинстава која преживљавају уз помоћ једне пензије и нешто рада на црно – примећује др Цвејић, а као једну од наших посебности помиње и огромне регионалне разлике. На једној страни је Београд, евентуално Нови Сад, који су у економском смислу на нивоу просечних централноевропских земаља, а на другој југ Србије, који је на нивоу неких ваневропских региона. Као илустрацију помиње истраживање Светске банке, које је показало да је стопа сиромаштва на Новом Београду четири процента, а у Тутину 68 одсто. Дакле, у истој држави однос је један према седамнаест.
Шта се, истовремено, дешава с нашом средњом класом? Она је деведесетих година, наравно, била економски слабија, али ни тада није, како се то некад погрешно каже, нестала. И деведесетих су се њени припадници лакше сналазили, нпр. уз помоћ додатних послова или уштеђевине, што није било у домету нижих слојева. После 2000. средња класа је код нас веома економски ојачала, затим је од кризе 2009. поново у паду, а истраживање које ускоро покреће Институт за социолошка истраживања показаће у којој је мери тај део популације превазишао економски пад од пре неколико година.
Најзад, кад је реч о најбогатијим људима у Србији, професор истиче да се њихов број у односу на период од пре десет–петнаест година није много увећао, али располажу већим богатством него раније и зато се и разлике између њих и сиромашних увећавају.
На питање колико социјална политика државе може те разлике да ублажи, наш саговорник каже да се та политика у односу на време социјализма мења. У ствари, и данас имамо неке елементе старе социјалне политике, нпр. у образовању, када неко мало село са три ђака има учитељицу која им држи наставу. С друге стране, у неким другим аспектима социјална политика државе, у складу с неким европским неолибералним принципима, много је рестриктивнија. Рецимо у запошљавању, где је подршка државе незапосленима и онима који су спремни да крену у бизнис мала и углавном врло неефикасна.
– Они који креирају социјалну политику друштва требало би стално да имају пред очима визију задовољног и социјално укљученог грађанина. Ако нам је то циљ, онда ће и разни елементи социјалне политике бити ка томе усмерени. Ако се, међутим, та визија своди само на економски раст и инвестиције, домаће или стране, а занемарују се стварне потребе грађана, нећемо имати задовољно друштво – појашњава.
Тачно је то, каже др Цвејић, да нема развијеног здравства, школства, добре социјалне заштите... без напретка економије, али неке земље успевају да усагласе своју економску и социјалну политику, и код њих имамо и задовољне грађане и развијену привреду.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.