Меркел: Европа треба да преузме своју судбину у своје руке
Будућност Европе у фрагментираном свету данашњице растућих поларизација и претећег протекционизма, била је јуче централна тема Светског економског форума у Давосу. У дебатама о будућности Европе главну реч имали су немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Емануел Макрон, италијански премијер Паоло Ђентилони и шпански краљ Фелипе Други.
Уочи данашњег доласка шефа Беле куће Доналда Трампа у Давос са слоганом „Прво Америка”, Меркелова и Ђентилони отворено су се јуче изјаснили против политичких, трговинских и свих других баријера у данашњем мултиполарном свету.
Иначе, поводом централне јучерашње теме форума, нити један представник Европске уније није се јуче нашао за говорницом престижног форума. Најављени данашњи наступ Жан-Клода Јункера, председника Европске комисије у Давосу (први пут после 20 година), јуче је отказан „због стомачног грипа”.
Најпре говор Ангеле Меркел, а затим касно после подне Емануела Макрона привукли су јуче највећу пажњу учесника и посматрача форума у луксузном алпском скијалишту.
„Будућност Европе у фрагментираном свету јесте да своју судбину узме у своје руке, да преузме више одговорности, активније се позабави сопственом спољном политиком, с више жара бори с унутрашњим поларизацијама на свом терену, а посебно с отровом десничарског популизма. Ове године, када се навршава век од завршетка Првог светског рата, питање је да ли је свет научио лекцију из историје? Да ли смо схватили да су мултилатерализам и сарадња, а не изолационизам и протекционизам, пут за решавања заједничких проблема?” Тим речима немачка канцеларка Ангела Меркел обратила се јуче учесницима 48. Светском економском форуму у Давосу (23–26. јануара) у дуго ишчекиваном говору најјаче европске политичарке, чији је долазак у Давос, због тегоба око формирања немачке владе, потврђен тек у последњи час.
Упркос огради од неименованих протагониста протекционизма и изолационизма, Меркелова је истовремено става да се свет у креирању заједничке будућности мора уздржавати од стереотипа.
„Многи ће рећи да су Американци склони протекционизму, да су Немци чврсте руке и тако даље. Одатле до оцена да су муслимани овакви, а хришћани онакви није далеко. Морамо се чувати свега што нас дели и раздваја у овим временима раскола и изазова”, упозорила је Меркелова, не скривајући жаљење што је Велика Британија одлучила да напусти Европску унију.
Италијански премијер Ђентилони такође је оценио да „излазак велике Британије из Европске уније није био добар потез Острва”.
„Европа је била у кризи 2016. године. Ово је 2018. Европа је на путу новог економског снажења, поновног уздизања ЕУ: привредна економска криза је иза нас, неконтролисане миграције су обустављене, кошмар око брегзита је прошао”, набројао је Ђентилони.
Италијански премијер се, као и Меркелова, осврнуо на изазов јачања десничарских, популистичких странака, које по његовим речима „прете хаосом на предстојећим изборима, али неће успети да се наметну”. Ипак, Ђентилони је упозорио да политичке елите не смеју да пренебрегну „дубоке разлоге” незадовољства међу становништвом.
„Економски раст не значи исто што и решавање неједнакости у друштву. Те неједнакости у многим земљама, па и у Италији, све су веће”, нагласио је председник италијанске владе. По његовим речима, економски просперитет не може се постићи искључивом бригом за добробит својих сународника.
„Сматрам легитимним да свака држава каже: Моја земља је на првом месту. И ја могу да кажем: Италија на првом месту. Зашто да не? Но ако је циљ економски раст, онда је протекционизам у супротности са тим”, нагласио је Ђентилони.
На питање новинара како би дочекао шефа Беле куће Доналда Трампа, који с поруком „Прво Америка” данас стиже у Давос, Ђентилони је одговорио: „Добро дошао, Трампе.” Он је истовремено додао да „Прво Америка” не треба да буде стратегија на штету слободне глобалне трговине.
У међувремену, излагање француског председника Емануела Макрона о будућности Европе заказано за јуче касно после подне и пре доласка француског лидера у Давос привлачило је највише пажње учесника и посматрача. Уочи доласка у Давос, Макрон је поново објавио твит: „Француска се вратила. Европа се вратила”, пренела је агенција Блумберг. Шеф Јелисејске палате је иначе на пут у швајцарске Алпе кренуо одлично припремљен. Наиме, колико у понедељак, Макрон је у Версају приредио велелепну вечеру за око 150 најпробранијих лидера светског бизниса, којима је уручена једноставна порука. Француска и Европа спремне су за повратак на глобалну сцену на велика врата.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.