Пожаревац трећу годину без тужиоца
Пожаревац – Више јавно тужилаштво у Пожаревцу већ трећу годину нема тужиоца. Од како је крајем 2014. године отишао Момчило Девић, на ту важну функцију нико није постављен. Tоком 2016. и 2017. постављани су вршиоци функције вишег јавног тужиоца. До краја прошле године ту функцију обављала је Наташа Трнинић из Београда, коју је 1. јануара 2017. поставила Загорка Доловац, републички јавни тужилац. Након што јој је истекао једногодишњи мандат, Трнинићева је враћена у београдско тужилаштво, а Загорка Доловац није именовала новог вршиоца функције ВЈТ Пожаревац. Зато од 1. јануара 2018. овим тужилаштвом управља руководилац.
Апелациони јавни тужилац у Крагујевцу, непосредно виша инстанца, на то место поставио је Драгана Рупара, заменика вишег јавног тужиоца у Пожаревцу.
„Заиста не знам зашто није постављен вршилац функције, а што је још важније, ни зашто немамо тужиоца. Додуше, у закону о јавним тужилаштвима децидно пише да у случају неименовања тужиоца може да буде постављен вршилац функције или руководилац јавног тужилаштва. Рок обављања дужности на којој сам ја сада, није прецизиран, али су сва поступања тужилаштва у том периоду валидна”, каже за „Политику” Драган Рупар.
Зашто је пожаревачко ВЈТ, без тужиоца или вршиоца те функције, не знају ни у Удружењу тужилаца Србије.
„Државно веће тужилаца предложило је прошле године кандидате за тужиоце, па и за Пожаревац, али упркос томе што је Влада Србије подржала кандидате са те листе, летос на скупштини им је ускраћена подршка. То је јако занимљиво јер може да указује да кандидати које је предложила струка, односно Државно веће тужилаца, нису били по вољи политике”, наводи за „Политику” саговорник из Удружења тужилаца Србије.
Државно веће тужилаца расписало је 1. новембра 2017. године нови оглас за избор јавних тужилаца у једном апелационом (Ниш), два виша (Пожаревац и Ужице) и дванаест основних јавних тужилаштава у Србији.
„У току је конкурс за избор јавног тужиоца у Пожаревцу и док он траје не смемо да дајемо информације медијима, јер може да се протумачи да утичемо на избор комисије”, рекли су нам у Државном већу тужилаца.
У пожаревачкој тужилачкој пракси ово није преседан. Током 2014. године Основним јавним тужилаштвом у овом граду управљао је руководилац, Љубиша Васић.
Тренутно је, према сазнањима „Политике”, Више јавно тужилаштво у Пожаревцу јединствен случај у Србији. Његов статус могао би се довести и у везу са недавним одбацивањем оптужнице за случај „Кравица” (Сребреница) јер Тужилаштвом за ратне злочине у то време није управљао „овлашћени тужилац” већ руководилац, како је своју одлуку образложио Апелациони суд у Београду.
Да ли би аналогно тој одлуци сличну судбину могла да имају и нека поступања ВЈТ Пожаревац у време док њиме управља руководилац?
„За нас је надлежан Апелациони суд у Крагујевцу и не знам да ли би у неком нашем предмету заузели овакав став, али би одлука за случај Сребренице могла да послужи као модел у пракси, односно као аргумент бранилаца”, каже Драган Рупар, руководилац ВЈТ Пожаревац, наглашавајући да у Србији постоје четири Апелациона суда и да се дешава да њихове одлуке нису усаглашене.
Наш саговорник из Удружења тужилаца Србије сматра да схватање Апелационог суда у случају Сребренице није исправно јер суд није имао у виду уставне одредбе јавног тужилаштва у којима се наводи да кривични прогон починилаца кривичних дела не врши јавни тужилац већ јавно тужилаштво.
„Чак и када би била тачна претпоставка да без јавног тужиоца нема тужилаштва, да је оно паралисано, тужилаштво је јединствен орган и док год постоји републички јавни тужилац сва тужилаштва која су потчињена имају свог тужиоца. Затим, у тој одлуци се наводи да није постављен вршилац функције. Па ни он није јавни тужилац, тако да је то становиште проблематично и ако се на њему буде истрајавало створиће велике проблеме у пракси. Замислите ситуацију да у неком тужилаштву хипотетички премине тужилац у петак, и све радње које су његови заменици предузели до понедељка, самим тим су процесно проблематичне јер нема јавног тужиоца. Дакле, прогон оптужених врши орган, а не човек”, сматра наш саговорник из Удружења тужилаца.
За ову тему званична питања пре четири дана упутили смо Државном већу тужилаца, Републичком јавном тужиоцу, Министарству правде и Удружењу тужилаца Србије. Одговори нису стигли, а ресорно министарство се „огласило ненадлежним” за функционисање тужилаштава у Србији и упутило нас на ДЈТ и ВЈТ Пожаревац.
Неажурни сајтови
Државно веће тужилаца је прошле године предложило влади Наташу Трнинић за вишег јавног тужиоца у Пожаревцу, али Народна скупштина није усвојила тај предлог, па је Трнинићева до краја 2017. остала у статусу вршиоца функције. Иако она од 1. јануара 2018. године не обавља функцију вишег јавног тужиоца у Пожаревцу, на сајту и даље стоји њено име.
Избор тужилаца
Тужиоце по закону бира Скупштина Србије, док вршиоце функција јавних тужилаца поставља републички јавни тужилац. У случају, попут пожаревачког, када се не именује ни вршилац функције, руководиоца тужилаштва бира непосредни виши јавни тужилац.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.