Нови уређај спречава напрасну срчану смрт
Седамдесетогодишњи Душан Анђелковић јуче је напунио 70 година. Најбољи поклон добио је на Институту за кардиоваскуларне болести „Дедиње” где му је уграђен поткожни кардиовертер дефибрилатор, уређај који спречава напрасну срчану смрт.
Реч је о савременом апарату који прати сваки срчани откуцај и у случају појаве смртоносне срчане аритмије даје електрошок и спасава живот пацијента. Ова операција је трајала око сат и по, а пацијент се осећа добро. Реч је о новој процедури уградње поменутог дефибрилатора, први пут изведеној у клиничкој примени, и то на територији целог Балкана.
– Операција је протекла у најбољем реду, а пацијент се успешно оправља. Анђелковић је интервентни гастроентеролог у пензији. Пре две године имао је инфаркт, имплантирана су му два стента у десну артерију, болује од срчане слабости и малигне срчане аритмије. Рођендан смо му честитали на најбољи начин јер је нашем институту поменути дефибрилатор, вредан 20.000 евра, поклонила компанија „Бостон сајнтифик”. Управо је овај уређај добио Анђелковић– изјавио је јуче за наш лист професор др Милован Бојић, директор Института „Дедиње”.
Операцију је извео др Велибор Ристић, шеф Одсека за електрофизиологију овог института, под надзором професора др Јоакима Винтера са Универзитетске кардиолошке клинике из Дизелдорфа.
Нови дефибрилатор се у потпуности уграђује испод коже. Генератор се уграђује испод леђног мишића, а електрони на левој страни грудног коша. То је, како кажу лекари, највећа предност овог уређаја.
– Приликом уградње класичног ендовенског дефибрилатора, што радимо више од 20 година, електроде се уграђују у срчани мишић. То је његова најслабија тачка јер постоји ризик од инфекције, а у том случају цела електрода мора да се вади. Са новим уређајем могућност инфекције је сведена на минимум, а уређај се прилично лако може одстранити из тела – објаснио је др Ристић за наш лист.
Генератор овог уређаја траје десетак година, а батерија се мења.
Др Винтер, који борави у Београду први пут, каже да је пријатно изненађен колико су српски лекари добро обучени.
– Операција је била веома добро организована, пацијент је био идеалан кандидат и није било проблема са усвајањем нове процедуре уградње овог дефибрилатора. Овај начин рада у свету се примењује већ девет година. До сада је поткожни дефибрилатор уграђен код 30.000 пацијената – изјавио је за наш лист овај лекар светског гласа.
Наш саговорник каже да се електроде обичног дефибрилатора уграђују директно у срце и трају између 10 и 15 година. Пацијент може имати проблем са инфекцијом, али и у тренутку вађења електрода. Реч је о тешкој операцији која може бити кобна по пацијента.
Насупрот томе, електроде и генератор поткожног дефибрилатора лако се ваде, а опоравак од ове интервенције је много бржи.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.