Право на незаборав
Државни врх подељен у више репрезентативних селекција успешно је прошле недеље одиграо неколико важних утакмица на гостујућим теренима, у – Давосу, Њујорку, Пекингу и Тбилисију. Водећи дуо, Александар Вучић и Ана Брнабић, није само неформално ћаскао са европским лидерима на Светском економском форуму и успут био декор главној звезди Доналду Трампу. Водили су и важне пословне разговоре са светским компанијама које би да улажу у Србију. „У Поморавље стиже велика компанија, али име још није за објављивање”, поручио је задовољно Вучић из завејаног Давоса, где се сваке зиме на неколико дана сјате сви који нешто значе у глобалном свету политике и бизниса.
Сумњичаве који поручују како Давос „дође и прође”, српски председник подсећа да у Србији већ раде две фабрике са чијим представницима је први пут разговарао баш у овом швајцарском зимовалишту. Дуг је списак личности са којима је Вучић на маргинама форума у Давосу имао сусрете: од француског председника Мануела Макрона, преко премијера Албаније, Словеније, Хрватске, Македоније до председника владе Луксембурга... А пољски председник Анджеј Дуда је прихватио позив да дође у Србију. Уочи говора америчког председника, Вучић је имао и неформалне разговоре са блиским Трамповим људима, државним секретаром Рексом Тилерсоном специјалним саветником председника САД Џаредом Кушнером.

Ивица Дачић је дипломатски матирао Хрвате у Њујорку. Званичном Загребу није успело да забрани отварање изложбе „Јасеновац – право на незаборав” у седишту Уједињених нација, зато што им је било спорно спомињање улоге Алојзија Степинца у страшним усташким злочинима и броја настрадалих у овом концентрационом логору на простору НДХ-а. „Исто тако као што Пленковић одлази у Јерусалим да се поклони сенима у Јад Вашему, очекујемо да то уради у Хрватској и самом Јасеновцу и да јасно дефинише и каже ко су жртве. Да ли је то 50, 100 или 700 хиљада? Да је један човек убијен зато што је Јеврејин или Србин, то је брука за човечанство”, поручио је Дачић на отварању ове изложбе. Први потпредседник владе истиче како је време да Уједињене нације о овоме чују, виде и сазнају, зато што је истина о томе дуго година скривана, а Холокауст и геноцид немају границе и не познају никакве препреке.
И посета Томислава Николића, председника Националног савета за координацију сарадње са Русијом и Кином, Пекингу није била без резултата. Компанија Зајин је све ближа одлуци да крене у приватизацију РТБ Бор, а кинески званичници и даље показују интересовање да прокопају канал Дунав–Морава–Вардар–Егејско море. Не треба заборавити да су Кинези 2013. направили студију изводљивости за реализацију овог мегаинфраструктурног пројекта који би речно повезао више европских држава.
Маја Гојковић је отишла у Грузију. То је прва посета председника парламената у историји односа две земље. Колико нам је важна ова кавкаска држава, довољно говори да Тбилиси не само што не признаје самопроглашану независност Косова већ је гласао против учлањења Приштине у Унеско. Сутра ће бити две недеље од убиства Оливера Ивановића, а Бесим Хоти, заменик команданта косовске полиције у Северној Митровици, штуро констатује како још нема осумњичених. И док једни упиру прст у Кремљ, а други у Ленгли, истрага очито тапка у месту. Политички јастребови на Западу ликвидацију лидера СДП-а вешто користе за додатни медијски притисак на Београд.
Порука вашингтонског професора Едварда П. Џозефа у aуторском тексту за „Форин полиси”, како би Ивановићево убиство могло да буде баш оно што је Косову било потребно, јесте скандалозна, као што каже министар полиције Небојша Стефановић, али не треба да нас изненађује. Поготову када посланица косовске скупштине Аида Даргути на седници политичког комитета Парламентарне скупштине Савета Европе у Стразбуру острашћено каже како је Оливер Ивановић ратни злочинац и да није ни чудо што је убијен.
Није онда чудо ни што Јанош Бугајски, из вашингтонског Центра за анализу европске политике, покушава да поентира, тврдећи како после убиства лидера СДП-а Оливера Ивановића Србија треба да се прикључи Северноатлантској алијанси. „Вашингтон може да преузме водећу улогу у деблокади процеса према НАТО пакту Македоније и БиХ, као и да понуди Србији и Косову дуални улазак онда када успоставе билатералне односе и заврше неопходне војне реформе”, поручује овај амерички аналитичар.
Од косовског чвора Вучић није могао да побегне ни у Давосу. Разговарао је председник Србије с Хашимом Тачијем и Јоханесом Ханом о наставку бриселског дијалога, а кад су га новинари упитали за могућност да се одржи међународна конференција о решавању питања КиМ, поручио је да се плаши да би она прошла без договора. Неко, како истиче председник, мора да разуме да компромис није само да очекујете у којој ћете форми добити све. „Ако кажу да Србија мора само да призна Косово, онда хвала, до виђења”, појаснио је Вучић.
Прошлогодишњи „блокбастер” међу наградним играма „Узми рачун и победи” добија наставак. Влада је у одлучила да у циљу борбе против сиве економије поново организује наградну игру која се састоји у сакупљању фискалних рачуна и слипова. Али, само да се не понове непријатне сцене из прошле године када су тапкароши по пијацама српских градова продавали бесплатне коверте за награду игру по цени од 100 динара. А колико је било интересовање за прву фискалну лутрију, показује податак да је у трци за 177 награда, међу којима су биле и веома вредне као двособан стан у Београду и 12 аутомобила „фијат 500-Л”, стигло више коверата него што има грађана у Србији – 8.565.007. Ове године наградни фонд биће богатији, а то значи још већи број коверата са фискалним рачунима.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.