Извршитељ може да наплати дуг у року од десет година
Грађани који се надају застаревању решења извршитеља због неизмирених дугова морају да рачунају на то да је овај рок чак десет година. За разлику од других потраживања која према грађанима имају рецимо комунална предузећа и која застаревају за годину дана (ако није било тужбе), кад предмет стигне до извршитеља у наредној деценији он може доћи на наплату. Закон о извршењу и обезбеђењу је иначе извршитељима дао надлежност да одлучују и о предлозима за извршење дуговања према комуналним предузећима. Рок застаревања је тако дуг јер се и одлуке извршитеља сматрају одлуком државног органа.
– Зато у овим случајевима имамо десетогодишњи рок застарелости потраживања по члану 379 Закона о облигационим односима. Чини се да је законско решење којим је извршитељу дата оваква надлежност веома дискутабилно и по грађане неправично решење. Посебно имајући у виду неодговорно понашање пружалаца услуга у пракси и уз то веома високе извршилачке накнаде које падају на терет грађана – каже адвокат Војин Биљић.
Он сматра да је оваквим фаворизовањем пружалаца комуналних услуга озбиљно уздрмана јединственост правног поретка и једнакост свих правних ентитета пред законом. Додатан проблем је то што трошкови извршења превазилазе трошкове самих услуга. Биљић каже да се ово може исправити ограничавањем накнада извршитеља када је реч о извршењу комуналних услуга на симболичне износе.
У последњем објављеном извештају о раду Коморе извршитеља из 2016. године наводи се да је пре увођења јавних извршитеља просечно време за наплату потраживања било 635, док је данас процењено на 100 дана. Како истичу, према посматраном узорку, те године у укупном броју предмета највеће учешће имали су поступци у којима су повериоци били привредна друштва (42,5 одсто), на другом месту су јавна комунална предузећа (26,56 oдсто), док су клијенти попут фондација, скупштина станара и удружења учествовали са 14,7 одсто.
Тек сваки десети поверилац било је физичко лице. Мали је проценат банака (0,6 одсто). Према информацијама из овог извештаја, извршитељи су најуспешнији били у окончању поступака код потраживања ка грађанима (95,32 одсто).
У укупном броју окончаних поступака најнижи проценат успешности су потраживања јавних комуналних предузећа (43,25 одсто). Ова предузећа уједно су имала и висок проценат обустављених поступака (35,6 одсто) и највиши проценат одбачених (21,69 одсто). Додају да је слична ситуација била и са потраживањима привредних друштава.
Судећи по деловима извештаја, ни извршитељима у послу не цветају руже.
– Ако сагледамо укупан број окончаних предмета у односу на број примљених, и то по години пријема, можемо да уочимо да је највећи проценат окончаних предмета у првој години рада јавних извршитеља. Односно у најстаријим предметима из 2012 – 68,26 одсто. Проценти се смањују како се смањује старост извршног поступка. То је доказ да јавни извршитељи поступају у предметима по редоследу пријема, као и да без обзира на старост поступка не одустају у намери да спроведу
Извршење – наводи се у анализи пословања објављеној на сајту Коморе извршитеља.
Иначе, Законом о извршном поступку, који је ступио на снагу у јулу 2016. године, овлашћења јавних извршитеља су проширена на уштрб судских, док је поступак наплате дугова убрзан. Средином прошле године министарка правде Нела Кубуровић изјавила је да су први ефекти увођења прописа били „веома задовољавајући”. До краја 2016. године решено је близу 900.000 старих извршних предмета и на тај начин је растерећен рад основних и привредних судова.
Представници Комитета правника за људска права рекли су тим поводом за Н1 да поступак јесте постао ефикасан, али на штету права дужника, и то оних са најнижим дуговима. Како се истиче, правни лекови које улажу оштећени дужници најчешће немају ефекта, јер су извршитељи по правилу бржи од судова. Наводи се да су у закону формалноправно предвиђена средства, то су жалба и приговор где закон то одреди, али проблем је у томе што та средства немају одложено дејство. То значи да ако дужник уложи жалбу или приговор, суд тек треба да одлучи о тој жалби. Али извршни поступак тече, не зауставља се.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.