Недеља, 27.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ЕКСКЛУЗИВНИ ИНТЕРВЈУ: Јенс Столтенберг, генерални секретар НАТО-а

НАТО потпуно поштује неутралност Србије

Регион западног Балкана је од стратешког значаја за западну алијансу, али свака нација има право да одлучује о својој будућности и бира сопствене политичке и безбедносне мере, каже генерални секретар западног војног савеза
Јенс Столтенберг (Фото АП- Бета)

Специјално за „Политику”

„Још имам веома лепа сећања на детињство у Београду. Задржао сам блиске односе са овом земљом. Имао сам задовољство да угостимо председника Александра Вучића прошле године у седишту НАТО-а. Ценим позитивну улогу коју Србија игра у изградњи безбедности на Балкану кроз посвећеност дијалогу Београда и Приштине и кроз кораке које је предузела за изградњу бољих односа са својим балканским суседима”, рекао је први човек НАТО-а Јенс Столтенберг у ексклузивном интервјуу за „Политику”.

Безбедносну ситуацију у свету оценио је овим речима: „Суочавамо се са најкомплекснијом и непредвидивом безбедносном ситуацијом у једној генерацији.” По његовом мишљењу, западни Балкан је регион од стратешког значаја за НАТО. Које земље са Балкана Северноатлантска алијанса подржава да постану чланице НАТО-а, какав је однос са Русијом, шта је од посебне важности за стабилност региона и шире и шта Столтенберг поручује грађанима Србије, можете прочитати у овом разговору за „Политику”.

Господине Столтенберг, како се у војнополитичкој организацији чији сте ви генерални секретар оцењује безбедносна ситуација у свету?

Суочавамо се са најкомплекснијом и непредвидивом безбедносном ситуацијом у једној генерацији. Нестабилност на Блиском истоку и у северној Африци, наметљива Русија која крши међународне границе, нуклеарно јачање Северне Кореје и развој интерконтиненталних балистичких ракета фундаменталне су претње глобалној сигурности и стабилности. Изазови као што су тероризам и сајбер напади не знају границе, те додатно поткопавају нашу безбедност.

Дакле, ми немамо луксуз да бирамо на које претње треба да се усредсредимо. Снага НАТО-а заснива се на нашој способности да се прилагодимо, а да она остане робусна и агилна. Зато смо усвојили концепт безбедности познат као 360 степени.

НАТО је пружио највеће јачање наше колективне одбране у једној генерацији. На самиту у Варшави 2016. године обавезали смо се да ћемо додатно ојачати савез и став одбране. Данас имамо четири мултинационалне борбене групе распоређене у балтичким земљама и Пољској као одговор на промењено сигурносно окружење у Европи и као јасан показатељ да смо уједињени у случају било какве агресије.

Такође смо се определили за стабилност пројекта ван наших граница, укључујући и напоре у борби против тероризма. Томе смо посвећени на много различитих начина. Подржавамо авганистанске снаге сигурности и институције кроз нашу резолутну подршку мисији у Авганистану. Радимо са Ираком, Јорданом и Тунисом како бисмо ојачали одбрану. И ми смо пуноправни члан глобалне коалиције за пораз Исламске државе.

Ових дана били сте у Македонији и обавили сте разговор са комплетним државним руководством, као и са партијским лидерима. Како оцењујете ову посету и ситуацију у Македонији?

Задовољство ми је што сам посетио Скопље овог (јануара) месеца. Наставићемо да подржавамо ову земљу на путу ка чланству у НАТО-у и желимо да у томе успе. Ово је у складу са одлуком донетом на самиту у Букурешту 2008. године и поновљено је у нашим декларацијама у Велсу и Варшави. Савезници су се сложили да ће НАТО послати позив за придруживање алијанси након међусобно договореног решења за питање имена у оквиру Уједињених нација. Недавно смо видели позитиван замах у вези са именом.

Рад владе на реформама такође је важан за НАТО. Од оснивања нове владе прошле године видели смо обновљене напоре у реформама. Током моје посете, охрабрио сам владу да настави спроводити реформе које ће ојачати владавину права и демократске институције. Такође сам охрабрио све политичке партије и друге заинтересоване стране у земљи да се укључе у отворени и конструктивни дијалог.

Како заштитити регион од нових конфликата, имајући у виду догађаје у Европској унији, на једној страни, тероризам као глобалну претњу, на другој страни, и покушај Русије да изврши утицај на западни Балкан, на трећој страни?

Западни Балкан је регион од стратешког значаја за НАТО. У потпуности остајемо ангажовани, а то помаже промовисању стабилности у региону. Видимо будућност региона у евроатлантској сарадњи и интеграцијама за оне који то желе. Свака нација има право да одлучи о својој будућности и да бира сопствене политичке и безбедносне мере. То је темељни принцип европске безбедности: то је принцип који је Русија такође потписала и који треба да поштује. Проширење НАТО-а није усмерено против Русије.

Данас две земље западног Балкана желе да се придруже алијанси. Подржавамо тежње обе земље и радимо са својим пријатељима у Скопљу и Сарајеву како бисмо им помогли на путу ка чланству у НАТО-у.

Такође смо посвећени јачању партнерства са Србијом, уз пуно поштовање њене политичке неутралности. Неколико земаља на западном Балкану сада су НАТО савезници. Земље које су се придружиле алијанси успеле су да ојачају своју демократију, појачају своју безбедност, те су живот својих грађана учиниле сигурнијим. Наша политика отворених врата била је историјски успех. То је допринело уклањању линија раздвајања у Европи. Заједно са проширењем ЕУ створена је сигурност и стабилност у Европи. Демократске вредности, владавина права, домаће реформе и добросуседски односи од виталног су значаја за стабилност у читавом региону и шире.

Лидерска земља на Балкану је Србија, која нема аспирације да приступи НАТО-у, јер је њена политика неутрална, а своју војску опрема руским наоружањем. Шта то представља за односе Србије и НАТО-а?

Као и код свих нација, Србија је слободна да бира своје партнере, и то увек мора тако бити. У потпуности поштујемо њену неутралност. Србија има право слободно да изабере своје политичке и безбедносне мере са било којим народом или организацијом, као свака суверена земља.

Амбиција НАТО-а је једноставна – изградити добар, продуктиван однос са Србијом, како бисмо могли да радимо заједно у областима у којима сви имамо корист. Заједно смо укључени у више од сто партнерских активности сваке године.

Радимо са Србијом на реформама државних безбедносних снага и институција. Обучавамо српске официре, тако да они могу боље и сигурније учествовати у међународним мировним операцијама. И Србија сарађује са НАТО савезницима и са НАТО-ом у заједничким војним и цивилним вежбама одбране.

Данас се суочавамо са заједничким безбедносним изазовима. Дијалог и сарадња су кључни за њихово решавање. Заједнички рад доноси стварне предности Србији, њеним грађанима и ширем региону.

Ваш је отац угледни светски дипломата и почасни грађанин Београда. Ви не заостајете за оцем ни на светској дипломатској сцени, а ни у очима грађана Србије. Живели сте три године у Београду. У овом граду сте шетали и по Калемегдану. Шта бисте грађанима Србије поручили као пријатељ и као генерални секретар Северноатлантске алијансе?

Још увек имам веома лепа сећања на детињство у Београду. Задржао сам блиске односе са овом земљом. Имао сам задовољство да угостимо председника Александра Вучића прошле године у седишту НАТО-а. Ценим позитивну улогу коју Србија игра у изградњи безбедности на Балкану кроз посвећеност дијалогу Београда и Приштине и кроз кораке које је предузела за изградњу бољих односа са својим балканским суседима.

Није на мени да саветујем грађане Србије. Али надам се да ће Србија, као и ја, видети заједничку корист у партнерству са НАТО-ом. Желим да наставимо јачање партнерства НАТО-а и Србије. НАТО може пружити стручност и савете у свим областима које Србија одабере. Касније ове године Србија ће први пут бити домаћин на важној евроатлантској вежби за цивилна ванредна стања.

Наше партнерство расте, а заједнички рад је у средишту. Уочљиво је да су НАТО и Србија суседи који деле сличне интересе и заједничке безбедносне изазове. И то помаже Србији да унапреди своју европску агенду. Стога се надам да ћемо у месецима и годинама које долазе видети како наша сарадња напредује и да ће српски народ прихватити могућности које то доноси.

Коментари48
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Димитрије
Мир је временски простор између ратова. Рече то много мудрији човјек од мене.
Владимир Петковић
"добросуседски односи од виталног су значаја за стабилност у читавом региону и шире." - Аха! Хипотетички: једног лепог дана на светог Јована Србија је постала члан НАТО-а. Неко из Србије је скупио довољно куражи да тамо, у седишту каже: "Сада, када смо и ми чланови, може ли бар један вод наше војске на Косово?". Прво би га гледали бар пола дана као телци у шарена врата а онда би се умилно насмејали, онако како то само латини умеју, и ставили глобус пред нашег представника. "Тамо не можете ни под разно али, изволте, бирајте: Авганистан, Ирак, Сирија, Либија..." Онда би, као застали и нешто размишљали, мало се мођусобно домунђавали, опет умилно насмејали онако како то само латини умеју па додали: "Чекајте, па ви сте Словени, зар не? Па ви сте идеални за Украјину! Или Пољску! Ето, то можете да бирате, имате чак две земље за избор!" На крају: "Заједно са проширењем ЕУ створена је сигурност и стабилност у Европи." - Па ког андрака ландарају по Пољској, балтичким земљама, Украјини, Румунији?
Лазар КГ
Није ми јасно откуд толики анимозитет према Шпанији и подршка Каталонији. У реду Шпанија јесте била део снага које су нас бомбардовале али је ту било још 24 државе, да не помињем да је од тада промењено више влада и Шпанија не учествује у интервенцијама НАТО од 2006те. Неким земљама наше јавно мњење далеко лакше опрашта. Ко се заноси да је Шпанија и даље франкистичка нема појма шта прича, наравно да ово ради из својих интереса али то раде и сви други када нам помажу укључујући и Русију. Само да знате Каталонци који су иначе махом тешки либерали имају најгоре могуће мишљење о Србима и Србији са свим оним типичним стереотипима за цео регион, и такође из интереса подржаће сваки сепаратизам код нас , не само на Косову. A нису под некаквом тиранијом у Шпанији да их жалимо још су и међу собом без сагласности око независности. Заиста не схватам, неко ти макар из својих интереса учини услугу, и ти га ипак пљујеш, то само код нас има.
Видоје
Успомене из детињства... И Медлин Олбрајт је провела детињство у Београду, и она сигурно гаји неке успомене.
Војин
Видоје&Sonja КЛЕРМОНТ - Професори и студенти калифорнијског женског колеџа „Скрипс” протестовали су против плана да бивша државна секретарка Медлин Олбрајт говори на церемонији додељивања диплома, оптуживши је да је „ратни злочинац” и да је „била кључни заговорник бомбардовања СР Југославије”.У писму је критиковано бомбардовање СР Југославије и указано на улогу Олбрајтове у акцији НАТО. „Олбрајтова је, такође, била кључни заговорник бомбардовања Југославије, што се сматрало 'хуманитар. мисијом'. Међутим, бомбардовање је било повезано са напорима САД да се супротставе Русији у Европи, а Југославији је дат избор између прихватања мировног уговора који је дозвољавао окупацију земље и америчког бомбардовања. Хиљаде су убијене и велики део инфраструктуре је уништен, што је исход НАТО агресије на челу са САД”, стоји у писму. Осим тога, Олбрајтова је само годину дана живела у Београду !
Djole
Ja mislim da NATO toliko postuje neutralnost Srbije da ga je sramota i da prica o tome!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.