Свакога дана четири Српкиње оболе од рака грлића материце
У Србији сваког дана четири жене оболе и једна умре од рака грлића материце, болести која се може спречити, открити на време одласком на обичан гинеколошки преглед и ефикасно лечити. Наша земља се налази на четвртом месту у Европи, после Румуније, Литваније и Бугарске по броју оболелих жена, а на трећем по статистици умрлих, одмах после Румуније и Молдавије.
Главни узрочник настанка болести је инфекција хуманим папилома вирусом (ХПВ), а најважније мере превенције су редовни гинеколошки прегледи, заштићени сексуални односи и имунизација. Забрињава податак да је у Србији у 2016. години само 10 одсто жена старијих од 15 година искористило своје право и обавило редован гинеколошки преглед. Има жена које никада нису биле код гинеколога, а и оних које то чине само у току трудноће.
Да су ишле редовно на прегледе, живот неких од њих би био спасен, јер од тренутка добијања инфекције па до развоја малигне болести протекне осам до десет година. Како би се на време откриле промене које могу да укажу на могућност развоја болести, неопходно је да свака жена обави гинеколошки преглед једном годишње.
„На основу процена Међународне агенције за истраживање рака (ИАРЦ) и Европске мреже регистара за рак (ЕНЦР), Србија се и даље налази у групи европских земаља са највишим стопама оболевања и умирања од рака грлића материце. Ризик за настанак ове болести у нашој земљи у односу на друге европске земље је виши и износи 26 на 100.000 жена. Нажалост, више од 400 жена годишње премине од ове врсте рака, а ризик од умирања је двоструко виши у односу на већину других европских земаља и износи осам на 100.000 жена”, објашњавају у Институту за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”.
У Србији је 2012. године кренуло постепено увођење организованог скрининг програма за рано откривање рака грлића материце, који је доступан свим женама од 25 до 64 године. Према подацима првог циклуса спровођења овог програма на територији 17 општина у Србији, на преглед су позване 334.242 жене, то јест 56,1 одсто циљне популације у тим срединама. Папаниколау тест (ПАПА тест) урађен је код 190.906 жена (32 одсто). Од свих прегледаних жена 11.740 је било са позитивним налазима. Захваљујући томе што су се одазвале на позив свог дома здравља, код 11.740 жена, које нису имале никакве тегобе, откривањем на време спречен је даљи ток малигне болести и спасен им је живот. Колпоскопија (преглед вагине и грлића материце помоћу посебног микроскопа који увећава) урађена је код 31.473 жене, а потом 2.465 биопсија којима је патохистолошки потврђено 112 карцинома. Премалигне промене су код жена уклоњене, а оне код којих је уочен рак ушле су у процес лечења.
– Ово је једна од болести која се рано може открити уз помоћ једноставног и безболног прегледа. Скрининг на ову врсту карцинома је одличан потез, само је важно да се жене одазову. Тешко је рећи због чега оне не иду на редовне гинеколошке прегледе. Брзо се живи, имају много обавеза а и здравствена култура није на високом нивоу. Важно је да их подсећамо да на редовном прегледу могу да се уоче премалигне промене које се једноставном хируршком интервенцијом могу уклонити и на тај начин спречити развој карцинома. Жена код које се појави ова врста рака некада нема никакве симптоме, а некада се пожали на крварење између два менструална циклуса или после сексуалног односа – подсећа професор др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије.
Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се до 3. фебруара у Србији са циљем подизања свести жена о раку грлића материце и начинима превенције. Основна порука свим женама је да се ова малигна болест може спречити и зато је ове године слоган кампање „СТОП раку грлића материце”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.