Критике пљуште, ректор ћути
Крагујевац – Група јавних личности из корпуса опозиционих снага огласила се на друштвеним мрежама критиком упућеном ректору Универзитета у Крагујевцу, па је тако на фејсбук страници „Одбранимо Универзитет од самовоље ректора”, коју су формирали противници Небојше Арсенијевића у Крагујевцу, освануо је онлајн транспарент са упечатљивом поруком: „Стоп непотизму, мобингу, бахатости, примитивизму”. Испод су „црвеним иксом” прецртани Арсенијевићево име и његова функција.
Транспарент, који се завршава позивом на побуну, прате имена попут председника ДС-а Драгана Шутановца, посланице Нове странке Маринике Тепић, новинарке Татјане Војтеховски, а академик Душан Теодоровић написао је: „Не знам да ли ће студенти Универзитета у Крагујевцу да организују акцију ’Не подижи диплому док је Небојша Арсенијевић ректор’.
Да сам студент, ја бих свакако избегао Арсенијевићев потпис на дипломи.”
Уз очито залагање за увођење реда у академске институције, поменуте јавне личности можда мисле да је ректор Универзитета у Крагујевцу кадар Српске напредне странке, па га зато критикују, а Небојша Арсенијевић је заправо жесток противник актуелне власти.
Довољно је видети како је Арсенијевић за „Блиц” прокоментарисао речи председника Александра Вучића, који је за поменути лист септембра 2016, тада као премијер, изјавио да је „квалитет образовања у Србији релативно низак, осим на Београдском универзитету”, па схватити шта крагујевачки ректор, у ствари, мисли о режиму СНС-а: „Не могу да верујем да премијер може себи да дозволи такву ружну изјаву. Као што не могу да верујем да се упушта у нешто за шта није компетентан. Та изјава повлачи огромну штету коју ће трпети студенти и наставници свих осталих универзитета. Логично је да очекујем смену свих министара и других постављених лица која нису завршила Београдски универзитет. Ја се стидим”.
Сукоб групе крагујевачких професора са овдашњим ректором, који је оптужен за непотизам, кршење закона и мобинг запослених, има политичку позадину, обојен је дозом (не)уобичајене академске сујете, али су, како нам је рекао један од Арсенијевићевих противника, у питању и „огромне паре” које од државе и кроз разноразне међународне пројекте пристижу на 12 факултета Универзитета у Крагујевцу. Онај ко управља институцијама академске заједнице контролише и токове новца у њој, то је јасно, али крагујевачко клупко сукоба далеко је замршеније.
Све је почело пре две године, када је ректор Арсенијевић, именован на ту функцију 2015, спречио министарку без портфеља Славицу Ђукић Дејановић да добије професорски ангажман на Факултету медицинских наука у трајању од две године након стицања услова за пензију, што закон омогућава.
У једном неформалном разговору Арсенијевић нам је рекао да су за министарку ургирали чак и представници амбасаде САД у Србији, што је Ђукић Дејановић у званичном разговору за наш лист прокоментарисала следећим речима: „Никада се нисам упознала са америчким амбасадором, никад му чак ни формално нисам пружила руку. Арсенијевићеве измишљене приче може разумети само бог или неки добар стручњак.”
У трци за место крагујевачког ректора, пре три године, један од најозбиљнијих кандидата за ту функцију била је професорка Факултета инжењерских наука Александра Јанковић, чланица СНС-а. Њу је подржао и дотадашњи ректор Универзитета у Крагујевцу Слободан Арсенијевић, који је рођени брат Небојше Арсенијевића.
Иначе, Александра Јанковић је, заједно са професорима Факултета медицинских наука Немањом Здравковићем и Дејаном Баскићем, упутила допис Одбору за професионалну етику Универзитета у Крагујевцу, предлажући да Небојши Арсенијевићу, који је на Факултету медицинских наука ангажовао најближе сроднике, укључујући и братанце, буде изречена мера јавне осуде због „флагрантног кршења” Кодекса о академском интегритету и професионалној етици Универзитета у Крагујевцу. Ово троје професора заложило се и да Арсенијевић буде разрешен функције ректора.
Арсенијевићево разрешење препоручила је, крајем прошле године, и Агенција за борбу против корупције, уз образложење да је, склапајући уговоре са зетом о веб издањима универзитетског часописа „Липар”, укупне вредности 30.000 динара, дошао у сукоб интереса.
Недавно је због дешавања на Универзитету у Крагујевцу реаговао и министар просвете Младен Шарчевић, најавивши да би докторат Арсенијевићевог сина, који је такође добио ангажман на овдашњем Факултету медицинских наука, могао бити поништен.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.