Истакнути правници и златни глас
Народна скупштина не би бирала судије и тужиоце, али би бирала оне који ће их бирати. Тако би се можда најбоље могла објаснити промена коју би донели амандмани на Устав Србије. Другачији састав Високог савета судства (ВСС) и Високог савета тужилаца (ВСТ) кључна је промена коју намеће радна верзија измена Устава о правосуђу. Начин избора чланова ова два тела био би такође другачији.
Стручњаци указују да је од тога још важнија промена – увођење у највиши правни акт Правосудне академије као установе чији ће свршени полазници обавезно бити бирани за судије и заменике тужилаца. Сам упис на академију гарантоваће касније њихов избор, када заврше двогодишњу обуку.
Многи стручњаци су протеклих дана у медијским гостовањима рекли да је упис на академију улазница у правосуђе.
О том упису, на основу резултата пријемног испита, одлучује неколико људи, који нису чланови ни ВСС ни ВСТ, али би и то могли да буду, ако су проглашени „истакнутим правницима” или „правним експертима”.
Нема јасних критеријума на основу којих се неко може сматрати истакнутим правником, а управо из те „категорије” треба да дође чак пет чланова неког будућег Високог савета судства, ако се усвоје измене Устава. Иако су Друштво судија, Удружење тужилаца, Удружење судијских и тужилачких помоћника и још нека удружења напустили дебату пре него што је радни текст објављен, јер су сматрали да праве дебате није ни било, министарство сада организује „нову рунду” стручне јавне расправе, у седиштима апелационих судова.
Било је упутно да се расправа за територију крагујевачке апелације одржи у згради Апелационог суда у Крагујевцу или у некој пригодној сали која може да прими све заинтересоване, за место скупа одређена је мала сала где није било места за многе. Ипак, судије Апелационог суда у Крагујевцу су четири дана пре расправе заузели јасан став против предложених амандмана. Јавно и званично, на расправи и на сајту суда, предложили су повлачење из процедуре радног текста амандмана Министарства правде на Устав Републике Србије.
– Једногласно је закључено да се предложеним решењима из амандмана доводи у питање остваривање независности судија и судства као једног од основних начела владавине права, и да је реч о таквим недостацима који се не могу редиговати (прерадити и уредити) – навеле су судије Апелационог суда у Крагујевцу.
Озбиљне приговоре упутили су на амандмане који се односе на састав ВСС, избор председника ВСС и на рад и одлучивање овог тела.
Реч је о следећим одредбама: Високи савет судства чини десет чланова: пет судија које бирају судије и пет истакнутих правника које бира Народна скупштина. Председник Високог савета судства бира се међу члановима савета који нису судије. Високи савет судства доноси одлуке гласовима најмање шест чланова савета или гласовима најмање пет чланова савета међу којима је и глас председника Високог савета судства, на седници на којој је присутно најмање седам чланова савета.
– Са предложеним саставом Високог савета судства у потпуности је доведена у сумњу гаранција независности овог органа, с обзиром на то да је избор пет чланова и председника ВСС, чији је глас одлучујући када је број гласова једнак, у надлежности Народне скупштине, чиме би законодавна власт и политичка воља скупштинске већине потпуно управљала Високим саветом судства, приликом одлучивања о свим питањима из његове надлежности, а посебно којима се гарантује самосталност и независност судова и судија, као што је избор, разрешење, дисциплинска одговорност, материјални положај, па се не може говорити о независном или самосталном правосудном органу – јасан је став свих судија Апелационог суда у Крагујевцу.
Следећа јавна расправа биће одржана 19. фебруара у Новом Саду, а за сада није познато да ли су судије новосадске апелације или било ког суда на његовој територији, а то је скоро цела Војводина, заузели ставове поводом предложених амандмана на Устав. Нишка и београдска апелација такође се још нису огласиле, а расправе у Нишу и Београду заказане су за 26. фебруар и 5. март.
Како је најављено, после одржаних расправа предлог измена Устава ће отићи пред Венецијанску комисију.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.