Сорос подигао улог за опозив брегзита
После прошлонедељних критика због тога што је невладиним организацијама у Великој Британији дао скоро пола милиона евра да лобирају за други референдум, милијардер Џорџ Сорос је подигао свој улог обећавши да ће за исти циљ додати још 100.000 фунти.
Овај његов потез, иако финансијски симболичан (око 112.000 евра), показао је да утицајни бизнисмен нема намеру да устукне, иако је истог дана када су се у британској штампи појавили текстови о кампањи коју финансира реаговала и премијерка Тереза Меј рекавши преко портпарола да је одлука донета и да другог референдума неће бити.
„Дејли телеграф” је Сороса оптужио за ковање завере да се опозове брегзит, описавши га као „богатог коцкара који се меша у националне послове”.
Цитирајући стратешки документ до кога је дошао овај британски лист је прошле недеље објавио да организација „Најбоље за Британију” има намеру да се фокусира на посланике британског парламента: да их убеди да гласају против договора о брегзиту и да траже расписивање новог референдума.
Соросова кампања је такође критикована у „Дејли мејлу”, где је новац који је донирао британској невладиној организацији назван „прљавим новцем”.
Реагујући на ове наводе милијардер је за јучерашње издање „Гардијана” рекао да му је „драго да се бори против оних који су покушали клеветама, а не чињеницама да подрже свој пропали случај”.
Директорка организације „Најбоље за Британију” Елоиз Тод је рекла да ће додатни новац бити искориштен за одбијање напада оних који су тврдили да је Соросово финансирање кампање антидемократски чин. „Живимо у демократији, а право на слободу говора је драгоцено. Чини се да се део десничарске штампе с тим не слаже”, рекла је Тодова нагласивши да будућност Велике Британије у ЕУ није договорена, још увек треба да се о томе гласа, а људи широм земље заслужују да знају истину о опцијама које су на столу: од којих једна останак у ЕУ.
Према речима директорке организације која ће покренути кампању за нови референдум, од срeде, када је објављено да је Сорос поклонио новац, све више је оних који нуде помоћ за остварење овог циља – а главна одлука о брегзиту, како каже она, тек треба да уследи. Осим тога, тврди да се више од 1.300 људи јавило и дало своје новчане прилоге.
У „Гардијану” је наведено да „неки сматрају да језик који се користи у нападима на Сороса одражава антисемитску кампању коју су начиниле националне групе и владе у земљама источне Европе, попут Мађарске и Русије, где Фонд за отворено друштво подржава групе грађана”.
У Русији је на снази закон по коме невладине организације треба да пријаве владиним службама донације из иностранства. Међутим, влада у Будимпешти отворено оптужује Сороса да користи своју финансијску моћ и утицај да Мађарска и остатак ЕУ приме неколико милиона миграната. У вербалном рату између Орбана и Сороса су до сада пале толико „тешке” речи: милијардер је мађарског премијера оптужио да прави и води мафијашку владу, а овај њега да је финансијски шпекулант који уништава животе Европљана.
„Гардијан” је списку државника који Соросу замерају мешање у националне надлежности држава заборавио да дода и Бенјамина Нетанијахуа, који је милијардера оптужио за финансирање протеста и вођење кампање против депортације афричких миграната.
Својеврсну подршку кампањи коју финансира Сорос у Великој Британији пружио је преко викенда „Њујорк тајмс”. У репортажи која обилује саговорницима који су се или предомислили што су гласали за брегзит или су одувек били против њега, говори се о томе да у Великој Британији заправо још ништа није одлучено. Да је други референдум права ствар, да је британска премијерка безнадежно неуспешна и да би другачија одлука повлачила за собом и другог премијера.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.