Институт за физику постао национална установа
Институт за физику у Београду одлуком владе, на седници 23. јануара, проглашен је првом установом од националног значаја за Србију, истакао је јуче на конференцији за штампу министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић. Да би стекао престижни статус, Институт је испунио свих 11 законом тражених услова, а наша земља тиме је добила нову врсту истраживачке установе у којој ће се обављати приоритетна и врхунска истраживања.
Наиме, Закон о научноистраживачкој делатности већ дуго предвиђа да у Србији постоје три врсте института: научни, истраживачко-развојни и институти од националног значаја. Све до сада, Србија је имала само научне и истраживачко-развојне институте.
– Мислим да Институт заиста заслужује тај ранг, јер о његовом значају говори и податак да се 40 врхунских научника и истраживача вратило овде из иностранства – подвукао је Шарчевић новинарима у Институту, додавши да ће ово оснажити нашу науку.
– Научна заједница, која често није тако јединствена, ову вест очигледно прихвата са великим одобравањем – истакао је министар, коментаришући чињеницу да су конференцији присуствовали и представници САНУ, Националног савета за научни и технолошки развој, Савета Универзитета, Комисије за сарадњу са Церном, Истраживачке станице Петница и бројни други угледни научници. Он је додао да је Институт једна од ретких научних институција које сарађују са привредом и да његов допринос промоцији науке треба да буде пример другим институцијама у земљи.
– Институт за физику чини 10 одсто научне продукције Србије, иако има далеко мање истраживача – рекао је проф. др Владимир Поповић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, додавши да је највећа снага Института кадровски потенцијал.
На Институту ради око 200 истраживача, од којих је чак 36 одсто у А1 звању. Научноистраживачки рад обавља се у 25 лабораторија, које су опремљене за врхунска истраживања у физици и сродним областима. На Институту постоје четири европска центра изврсности, који су у Србији акредитовани као центри изузетних вредности. Поред тога, у оквиру установе су и два спин-оф предузећа, као и Иновациони центар.
Наш Институт од националног значаја негује тесне везе са сродним установама широм Европе и света. Посебно је интензивна сарадња са Европском лабораторијом за нуклеарна истраживања ЦЕРН. Важни стратешки партнери Института јесу и Мрежа националних института Италије (INFN) и највеће научно постројење у Немачкој (DESY). Сарадња са Церном недавно је довела до покретања нове инфраструктуре коју Република Србија препознаје као један од приоритетних пројеката – иновационо-едукациони центар Верокио, који се отвара на Институту за физику.
– Ово признање значајно је и за Универзитет у Београду, пошто је Институт наш члан – приметио је академик Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду, подсећајући да се од 1905. године Универзитет профилисао као истраживачки и да данас има 11 института.
Као институт од националног значаја за Републику Србију, у складу са законом, Институт за физику сада има задатак да развија и унапређује општи фонд знања, подиже техничко-технолошки ниво, доприноси валоризацији истраживања, али и шири научна сазнања и учествује у оспособљавању кадрова.
– Национални институт између осталог значи бити катализатор процеса јачања и повезивања појединаца и институција који унапређују друштво – приметио је др Александар Богојевић, директор Института за физику.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.