Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ЗА РОЈТЕРС

Срби неће прихватити независност Косова у замену за чланство у ЕУ

Српски народ је тај који ће одлучивати о при­зна­вању независно­сти Ко­сова
Председник Србије Александар Вучић (Фото Танјуг/Димитрије Гол)

Тешко да би Срби признали независно Косово у замену за чланство у ЕУ, оценио је председник Србије Александар Вучић за Ројтерс, додајући да се десет година од једностраног проглашења независности јужне српске покрајине такав избор све време ставља пред Србију да то прихвати, „да постанемо велики, да разумемо да смо све то изгубили”. Оцењујући да само компромис може извести српску покрајину из стања „замрзнутог конфликта”, Вучић је истакао и да свуда говори, пре свега у Бриселу, да Албанци сматрају Косово својом територијом, баш као што је и Срби, у складу с Уставом Србије, сматрају нашом.

„Потребан је компромис за било какав договор, не можете имати једну страну која све добија док друга нема ништа. Једна страна не може бити задовољна, а друга незадовољна јер то неће водити до решења. Оно је могуће само ако су обе стране задовољне, или барем делимично”, нагласио је Вучић у интервјуу за Ројтерс а преноси РТС.

На питање како тумачи изјаву немачког министрa спољних послова Зигмара Габријела да ће Србија постати чланица ЕУ само ако прихвати независност Косова, председник Србије је одговорио да то није једина опција и да постоји више модела за Косово.

„Људи ствари виде поједностављено и кажу ’тај део територије је наш, а не њихов, то је тако’. Постоји много различитих модела које би једна или друга страна тешко прихватиле. Обе стране имају нешто што је тешко да прихвате и то су онда најбољи модели. Али за то је потребно још много разговора, много политичке добре воље и у Приштини, а не само у Београду, као и у Бриселу, да се дође до компромиса уместо што би се само настављао притисак на Србију”, навео је председник Србије.

О евентуалном признању ће се, додао је Вучић, одлучивати на само један начин, а у Ројтерсовом тексту се наводи да српско руководство тражи формулацију за референдумско питање. Председник Србије објашњава да одговор на питање треба да дâ народ који, како каже, Косово и Метохију већински види као колевку своје православне вере.

„Српски народ је тај који ће одлучивати о признавању независности Косова, народ је увек тај који одлучује. Можда мислите да би то могло добити већинску подршку у Србији, али ја нисам тако сигуран”, рекао је Вучић.

Он је указао да су у случају Косова сви правни принципи били буквално погажени. „Закон је био погажен, прекршен тако што је дата независност Косову и шта год да вам кажу немају одговор на то питање. Сада би они требало да одустану од тога, а ми да разумемо стварност и покажемо разумевање за односе у свету као и на Косову и Метохији, да схватимо да Косово није цело наше, као што су нас учили, али да, наравно, ни све није њихово као што покушавају да покажу и докажу”, поручио је Вучић.

Он је додао да ће свако ко је реалан, озбиљан и разуман трагати за компромисним решењима.

„Ако они одбију компромисна решења, то неће бити превелика трагедија, осим што ће то бити лоше вести за српску заједницу. Имаћемо замрзнути сукоб више деценија, који ће у једном тренутку, за 20 или 30 година, нажалост бити одмрзнут. Знате шта то значи. Због тога ја толико инсистирам на миру и стабилности, на преговорима и решењу јер такво стање не бисмо смели да остављамо нашој деци и унуцима. Као што је велики српски писац Борислав Пекић говорио – не бисмо смели да љубимо земљу наших предака већ земљу по којој ће наша деца ходати”, навео је Вучић.

Ројтерс подсећа и да је Косово 2008. године прогласило независност коју је признало више од 100 држава, укључујући неке западне силе. Ипак, како наводи та агенција, од 28 чланица ЕУ признање није дало пет држава, због чега, оцењује, Унија не може да има јединствен став о статусу јужне српске покрајине.

 

Коментари54
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milivoje Lazarević
Poštovani predsedniče, Vučiću, ako obe strane u pregovorima o Kosovu i m a j u n e š t o , š t o je teško da prihvate, rekoste nedavno. onda su u tom slučaju mogući najbolji modeli. Konkretno: Srbija ne može da prihvati nezavisno Kosovo, Albanci ne mogu da prihvate Kosovo u sastavu Republike Srbije, koji je onda najbolji modeli za kompromisno rešenje problema? Mnogo sreće i uspeha u pregovorima radi mira i sigurnosti i šire u regionu. ML
Slavomir Markovic
podeliti resiti momentalno stanje jer protiv amerikanaca sada nemamo nikakve sanse stim i stanovnistvo izpremestati i biti svoj na svome ostalu srpsku zemlju pametno resavati u narednih 50 ili 100 godina i dosta bratstva i jedinstva srbija je srpska zemlja u njoj mogu da zive i sve druge nacije sa svim pravima ali mora da se znako kosi a ko vodu nosi .
Драгорад
Доста је писано о захтеву за признавање независности Косова као услова за чланство Србије у ЕУ. Сад нам напишите мало и о томе, ако имате неку представу, шта ће бити са нама ако одбијемо захтев? Ништа, кренуће нам много боље, примиће нас и без признања независности Косова у ЕУ, без нас се ЕУ свакако распада, или ћемо да опевамо у жалопојкама погрешну одлуку?
Славиша Гавриловић
Мене лично чланство у ЕУ уопште не привлачи, искрено не разумијем људе који већ деценијама куцају на затворена врата. Ако хоће у ЕУ могу то учинити соло, не морају за собом вући ниједну српску државу. А што се тиче Косова и Метохије, ствар је проста, само морате имати ону ствар, то је окупирана територија, а и остатак Србије је у неком високом проценту 80-90% суштински окупиран, само што се ми правимо да то не видимо. Наравно да окупатор тражи да потпишемо капитулацију, али шта ми ту имамо да калкулишамо и вагамо, или јеси лав или ниси.
Petar Ilic
Nedavno kad sam putovao avionom pored mene je sedeo jedan Portorikanac. Nije proslo dugo pa smo poceli da pricamo politiku kad me je obavestio da je Portoriko kolonija Amerike. Kolonija kao rec danas nikako ne znaci ono sto je znacila u 19-om veku. Nema ni traga od kolonizatora koji pljackaju kolonije, nego je pre obrnuto. Nekad je Portugalija izrabljavala svoje kolonije, a danas potomci bivsih kolonisanih izrabljuju Portugaliju. Slicno je i u ostalom nakadanjim kolonistickim zemljama. I ovaj Portorikanac upotrebljava rec kolonija da kaze kako Amerika pljacka Portoriko, ali ne zna ni za jedan proizvod koji bi Amerika od njih mogla da opljacka. Ali zato ocekuju od Amerike da ih spasava kad god upadnu u probleme. Mogu da odu u Ameriku da tamo zive kad god hoce, a da ne moraju da mole za vizu ili dozvolu boravka, niti mogu biti najureni iz Amerike kao sto se desava danas imigrantima. Mnogi u svetu bi voleli da postanu danas takva kolonija Amerike a da posle toga kukaju kako im ne valja.
Милован Рафаиловић
У многим коментарима спомиње се трампа, тј. признање Косова за улазак у ЕУ. То је потпуно нереално. После признања све би остало исто, исти захтеви и исто чекање на улазак. За све што Срби учине мора да постоји легалан уговор. Чак ни онда није све сигурно, јер Запад, нарочито Америка, има обичај да прекрши уговоре и да их уопште не поштује осим ако је то у њиховом властитом интересу. Србија мора да донесе одлуку која је у њеном интересу. било за или против.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.