Срећа је у људима, не у стварима
Шта вас је учинило срећним у претходна 24 часа?
Ово је питање које су професор Универзитета у Токију Акари Асаи и његове колеге широм света поставили својим студентима, трагајући за одговором на вечиту дилему – да ли нас срећним чине људи, новац или материјалне ствари. Одговори које су добили нису много изненадили ове научнике – академци широм света давали су одговоре типа „Партнер ме је извео на романтичну вечеру”, „Џогирала сам у сутону дана и време је било баш како треба – ни топло, ни хладно”, „Славили смо рођендан у друштву пријатеља”, „Пољубио сам моју девојку на ролер-костеру”, „Резервисао сам одмор на Флориди следећег месеца и с нестрпљењем бројим дане”...
Захваљујући њиховим одговорима, ови научници су направили регистар „100.000 срећних момената” и добили још једну потврду тезе да нас пре свега срећним чине односи с другим људима, а не новац и материјално богатство.
Савремена истраживања говоре да гени сносе 50 одсто „заслуга” за наше осећање базичне животне среће, а осталих педесет процената су последица избора које направимо у животу, а то су стабилна емотивна веза, пријатељи и посао који нас испуњава.
Иако би већина особа на питање „Шта би вас учинило срећним?” одговорила – добитак на лотоу, јер искрено верује да би били неупоредиво срећнији ако би имали нова кола, кућу или (барем) карте за пут око света, студије су доказале да материјалне ствари доносе само краткотрајна задовољства. Након добитка седмице или повећања плате следи еуфорија, али она траје кратко и након извесног времена срећни добитници долазе на ниво животног (не)задовољства на коме су били пре добитка. Анализирајући животне судбине добитника седмице на лотоу, чини се да би многи били неупоредиво срећнији да никад нису уплатили судбински листић јер је већина њих новостечено богатство потрошила на некретнине, дрогу, луксузну одећу и – дугометражне судске парнице с бившим супружницима.
Срећу чине људи, а не ствари, поентира др Гордана Никић, психолог и професор на Универзитету Сингидунум, која у својој књизи „Да ли ће љубав преживети 21. век” брани тезу да нас срећним чине квалитетни међуљудски односи с партнером, породицом и пријатељима.
„Ако бисмо парафразирали Фројда, рекли бисмо да су срећни људи они који имају кога да воле и имају прилику да раде посао који воле. Неки људи имају мало пријатеља, а психолози сматрају да је довољно да у животу имамо само једну особу која нас безрезервно воли и прихвата и на коју можемо да се ослонимо у свакој животној ситуацији, па да будемо срећни. Пријатељи су ти који нам пружају ослонац, утеху и емоционалну размену, а студије су показале да су најсрећнији људи они који припадају средњој класи – недовољно новца изазива патњу, а превише новца главобољу друге врсте. Богати најчешће немају времена да уживају у свом богатству јер су преоптерећени стицањем новца – у њиховом новцу најчешће уживају наследници. Новац је само „улазница за срећу”, закључује наша саговорница.
Мудри Душко Радовић имао је обичај да каже: „Пре него што кренете да тражите срећу проверите – можда сте већ срећни”, а Дејвид Брукс, политички коментатор „Њујорк тајмса” и аутор књиге „Друштвена животиња”, сматра да већина људи погрешно процењује шта ће их усрећити – прецењују значење новца и непокретности, а потцењују вредност присних веза и важност тешких искушења.
„Ако је однос између новца и среће сложен, бар није сложен однос између друштвених веза и среће – што дубље везе неко има, то ће срећнији бити. Људи у дуготрајним браковима много су срећнији од оних који немају такав брак – једна студија показује да живот у (добром) браку производи једнако психичко благостање, као и зарађивање 100.000 долара годишње. Особе које имају сталног партнера срећније су од оних које за годину дана измењају више партнера. Код особа које имају више пријатеља нижи је ниво стреса и оне дуже живе. Екстровертни су срећнији од интровертнијих”, oбјашњава Дејвид Брукс.
Овај аутор тврди да су дневне активности које су највише повезане са срећом – друштвене природе, а то су дружење након посла, вечера с пријатељима и секс с партнером. Дневна активност која највише квари срећу јесте путовање јавним превозом, а професије које су у највећој вези са срећом такође су друштвене природе – менаџер, фризер, здравствени радник или неговатељ.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.