На вештачка плућа због компликованих инфекција
Због респираторних инфекција ових дана су пуне чекаонице домова здравља. Болови у грлу, кијавица, кашаљ, иритација и цурење секрета из носа, малаксалост, повишена температура, само су неки од симптома ових инфекција, а дешава се да грађани „зараде” и бронхитис, упалу плућа, тегобе са ждрелом… У великом броју случајева, када особа одлежи неколико дана, инфекција се повуче, али постоји могућност појаве компликација због чега су препуне болнице пацијената који морају да буду прикључени на респираторе, односно вештачка плућа.
Професор др Александра Дудварски Илић, из Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије, каже да као и сваке зиме и ове године примећују повећан број пацијената са респираторним инфекцијама. Ниске температуре и чешћи боравак у затвореним просторијама погодују паду имунитета и ширењу респираторних инфекција. Најчешће су акутне инфекције горњих дисајних путева, али се такође јављају и оне које погађају доње респираторне органе (бронхије и плућно ткиво), које су обично теже у свом клиничком току.
– У зимским месецима повећан је број пацијената са тешким облицима респираторних инфекција, који захтевају хоспитализацију у јединицама интензивне неге. Ови болесници су често на терапији кисеоником, а најтежи случајеви су на механичкој вентилацији – респираторима. Тешки облици респираторних инфекција могу се јавити и код хроничних плућних болесника, али такође могу бити последица и акутних стања, код претходно потпуно здравих особа. Од хроничних болести, код којих долази до тешких погоршања која могу захтевати механичку вентилацију (респиратор) спадају хронична опструктивна болест плућа (ХОБП), бронхијална астма и плућна фиброза – појашњава др Дудварски Илић.
Инфекција вирусом грипа у најтежим случајевима може довести до акутног респираторног дистрес синдрома (АРДС), најтежег стања у пулмологији. Ови пацијенти захтевају врло брзу реакцију здравственог особља и прикључивање на респиратор. Од овакве компликације грипа су у нарочитом ризику пацијенти који болују од хроничних обољења, гојазне особе, труднице и старији од 65 година. Тешке пнеумоније, упале плућа, које могу да доведу и до сепсе, такође се могу компликовати акутним попуштањем респираторног система. Такво стање захтева хоспитализацију у респираторним јединицама интензивног лечења.
– Симптоми зависе од основне болести која је узроковала погоршање стања, али се најчешће јавља отежано и плитко дисање, кашаљ, искашљавање, повишена температура, малаксалост, узнемиреност. Различито је време боравка у болници пацијената са компликацијама респираторних болести. Неки се опораве брже, док је другима потребан дужи временски период за оздрављење. Погоршања хроничних болести, нарочито ХОБП, чешће се јављају у зимским месецима, код пацијената који не користе редовно саветовану терапију, и код пушача. Учесталост погоршања зависи и од тежине болести: чешћи напади се јављају код пацијената са најтежим облицима болести – наглашава наша саговорница.
Пацијентима са хроничним респираторним обољењима саветује се да редовно користе терапију коју им је прописао пулмолог. У зимским месецима треба избегавати веће скупове у затвореним просторијама, јер ће се на тај начин спречити преношење вирусних инфекција. Обавезна мера превенције подразумева и чешће прање руку, јер се вирусне инфекције не преносе само кијањем и кашљањем већ и руковањем и додиривањем заражених површина. Потребно је уносити што више течности и воћа.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.