Србија у корак са светом у области хирургије једњака
Болести једњака тема су којом се у књизи „Surgery for benign oesophagel disorders” (Хирургија бенигне патологије једњака) баве 34 аутора из 10 земаља света, а чије је погледе на ову проблематику сабрао др Александар Симић, професор Медицинског факултета, са Прве хируршке клинике – Клинике за дигестивну хирургију.
У уредничком тиму, осим домаћег стручњака нашли су се и проф. др Луиђи Бондавина који ради у Италији, као и проф. др Стивен Димистер чије је седиште у Орегону. Збирку научних радова која је јуче представљена у пуној свечаној сали Деканата Медицинског факултета, издала је кућа „World scientific”, позната по томе што штампа дела нобеловаца из области медицине.
– Посетивши Србију на позив принцезе Катарине, упознао сам професора Симића, и када ми је показао своје радове питао сам га да ли би пристао да уређује књигу о болестима једњака. Прихватио је предлог и резултат наше сарадње је сјајно дело које се бави темом о којој се не пише често – рекао је др Надеј С. Хаким, професор трансплантационе хирургије на Империјалном колеџу у Лондону и директор трансплантационог центра у Хамерсмит болници у Лондону.
– Реч је о мултидисциплинарној и мултикултуралној књизи која је на једном месту повезала пријатеље и колеге и омогућила им да „разговарају” о патологији која је врло честа, јер сви смо ми некад осећали и горушицу, и болове у једњаку или у желуцу. Изнели смо ставове о томе како ми мислимо да је данас најадекватније помоћи људима када имају такве проблеме. Књига је намењена студентима медицине који показују интересовање за ову област, специјализантима и људима који уче хирургију, али и онима који су већ формирани хирурзи, али нису довољно ушли у ову проблематику иако њоме желе да се баве до краја живота – објаснио је проф. др Симић, о чијим су заслугама у области хирургије једњака говорили његов некадашњи ментор, академик Предраг Пешко, и млађи сарадник, асистент др Огњан Скробић.
У књизи „Surgery for benign oesophagel disorders”, осим виђења водећих стручњака из области хирургије једњака, сабране су и богате илустрације ове проблематике, па се тако у њој могу видети бројни интраоперациони налази, радиографије...
– Нема много људи који се баве хирургијом једњака и желуца, јер је то изузетно тешка област, едукација дуго траје, а компликовано је лечење болесника. Захваљујући мојим учитељима међу којима су и професори Зоран Герзић и Пешко, али и континуираној школи центра за хирургију једњака која постоји већ 40 година, с поносом могу да кажем да смо увек били у корак с временом. Пратимо светске трендове, а наша Прва хируршка клиника је једна од водећих институција у овом делу Европе када је реч о области хирургије једњака – закључује проф. др Симић.
Хаким – гостујући професор
Доктор Надеј С. Хаким, професор трансплантационе хирургије, промовисан је у гостујућег професора Медицинског факултета у Београду. Диплому му је у име ове установе уручила проф. др Тања Симић која је изразила задовољство што ће наши студенти имати прилику да уче од врсног стручњака.
Прво своје предавање др Хаким је искористио да би се упознао са колегама из Београда. Дипломирао је на Сорбони, специјализирао је хирургију у „NHS Guy’s” болници у Лондону, а доктор медицинских наука из области трансплантационе хирургије танког црева постао је на Универзитетском колеџу у Лондону. Супспецијализације из гастроинтестиналне хирургије и мултиорганске трансплантације завршио је на Мејо клиници у Рочестеру и на Универзитету у Минесоти.
Објавио је више од 150 научних радова и 23 књиге, а због својих заслуга одликован је Орденом Великог крста реда светог Јована Јерусалимског и Националним орденом витеза Легије части. Свира кларинет и објавио је неколико албума, а пасија су му скулптуре познатих личности. Међу онима којима је даровао своје вајарске радове су и краљица Елизабета и папа Бенедикт.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.