Субота, 21.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија у корак са светом у области хирургије једњака

Представљена књига намењена студентима медицине који показују интересовање за проучавање ове проблематике, специјализантима, онима који уче хирургију, али и онима који су већ формирани хирурзи, али нису довољно ушли у ову проблематику
Свечаност у Деканату Медицинског факултета (Фото М. Величковић)

Болести једњака тема су којом се у књизи „Surgery for benign oesophagel disorders” (Хирургија бенигне патологије једњака) баве 34 аутора из 10 земаља света, а чије је погледе на ову проблематику сабрао др Александар Симић, професор Медицинског факултета, са Прве хируршке клинике – Клинике за дигестивну хирургију.

У уредничком тиму, осим домаћег стручњака нашли су се и проф. др Луиђи Бондавина који ради у Италији, као и проф. др Стивен Димистер чије је седиште у Орегону. Збирку научних радова која је јуче представљена у пуној свечаној сали Деканата Медицинског факултета, издала је кућа „World scientific”, позната по томе што штампа дела нобеловаца из области медицине.

– Посетивши Србију на позив принцезе Катарине, упознао сам професора Симића, и када ми је показао своје радове питао сам га да ли би пристао да уређује књигу о болестима једњака. Прихватио је предлог и резултат наше сарадње је сјајно дело које се бави темом о којој се не пише често – рекао је др Надеј С. Хаким, професор трансплантационе хирургије на Империјалном колеџу у Лондону и директор трансплантационог центра у Хамерсмит болници у Лондону.

– Реч је о мултидисциплинарној и мултикултуралној књизи која је на једном месту повезала пријатеље и колеге и омогућила им да „разговарају” о патологији која је врло честа, јер сви смо ми некад осећали и горушицу, и болове у једњаку или у желуцу. Изнели смо ставове о томе како ми мислимо да је данас најадекватније помоћи људима када имају такве проблеме. Књига је намењена студентима медицине који показују интересовање за ову област, специјализантима и људима који уче хирургију, али и онима који су већ формирани хирурзи, али нису довољно ушли у ову проблематику иако њоме желе да се баве до краја живота – објаснио је проф. др Симић, о чијим су заслугама у области хирургије једњака говорили његов некадашњи ментор, академик Предраг Пешко, и млађи сарадник, асистент др Огњан Скробић.

У књизи „Surgery for benign oesophagel disorders”, осим виђења водећих стручњака из области хирургије једњака, сабране су и богате илустрације ове проблематике, па се тако у њој могу видети бројни интраоперациони налази, радиографије...

– Нема много људи који се баве хирургијом једњака и желуца, јер је то изузетно тешка област, едукација дуго траје, а компликовано је лечење болесника. Захваљујући мојим учитељима међу којима су и професори Зоран Герзић и Пешко, али и континуираној школи центра за хирургију једњака која постоји већ 40 година, с поносом могу да кажем да смо увек били у корак с временом. Пратимо светске трендове, а наша Прва хируршка клиника је једна од водећих институција у овом делу Европе када је реч о области хирургије једњака – закључује проф. др Симић.

Хаким –  гостујући професор

Доктор Надеј С. Хаким, професор трансплантационе хирургије, промовисан је у гостујућег професора Медицинског факултета у Београду. Диплому му је у име ове установе уручила проф. др Тања Симић која је изразила задовољство што ће наши студенти имати прилику да уче од врсног стручњака. 

Прво своје предавање др Хаким је искористио да би се упознао са колегама из Београда. Дипломирао је на Сорбони, специјализирао је хирургију у „NHS Guy’s” болници у Лондону, а доктор медицинских наука из области трансплантационе хирургије танког црева постао је на Универзитетском колеџу у Лондону.  Супспецијализације из гастроинтестиналне хирургије и мултиорганске трансплантације завршио је на Мејо клиници у Рочестеру и на Универзитету у Минесоти.

Објавио је више од 150 научних радова и 23 књиге, а због својих заслуга одликован је Орденом Великог крста реда светог Јована Јерусалимског и Националним орденом витеза Легије части. Свира кларинет и објавио је неколико албума, а пасија су му скулптуре познатих личности. Међу онима којима је даровао своје вајарске радове су и краљица Елизабета и папа Бенедикт.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nebojsa Ladjevic
Profesor Simic i njemu slicni su ponos ove zemlje.
Mara
Ovog petka je predivni dr Stojakov sa I hirurške po pozivu operisao devojčicu na Institutu za majku i dete, reoperacija, trajala preko 10 sati, detetu napravio jednjak od creva. Podvig njegov, ali i celog hirurškog i anesteziološkog tima sa Instituta.
Nenad,Beograd
Profesor dr Aleksandar Simic potice iz stare i cuvene srpske porodice Simic iz Arilja.Deda Vucic Simic je nosilac Albanske spomenice ,medalje za hrabrost Milos Obilic i mnogih drugih odlikovanja.Otac nas cuveni Profesor dr Petar Simic osnivac i nacelnik Klinike za ortopedsku hirurgiju izuzetan speicijalista i covek.Dr Aleksandar Simic specijalista digestivne hirurgije je vrhunski strucnjak i poliglota, i sreca je da Srbija ima takve ljude, koji su ostali ovde da rade i obucavaju mlade ljude i sa kojima se mozemo ponositi.
Jelena Radnic
Da, divno je sve ovo. Mene je operisao 1994. Dr Toma Randjelovic, na Petoj Hiruskoj KBC Beograd i ja sam presrecna pacijentkinja, "zdrava kao pcela" zahvaljujuci tom doktoru, tom timu i uslovima tih godina. Bravo zdravstvo u Srbiji, u korak ste sa naprednim svetom. Najlepsi pozdrav Petoj Hirurskoj.
Aleksnadar
Мене је оперисао проф. др Александар Симић 2014. године на Првој хирушкој КЦС. Све похвале за рад њему и др Скробићу. То су људи који свакодневно спашавају многе животе и врхунски су стручњаци у тој области.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.