Почели преговори Србије с делегацијом ММФ о новом програму
У Народној банци Србије (НБС) су пленарним састанком, чији је почетак каснио око сат времена, почели званични разговори делегације Србије са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) о новом програму који не укључује финансијску помоћ.
Делегацију Србије на пленарном састанку предводи гувернер НБС Јоргованка Табаковић која представља Србију у ММФ-у, а у разговорима учествује и министар финансија Душан Вујовић са сарадницима.
У тиму ММФ-а, на чијем је челу Џејмс Руф, налази се и шеф Канцеларије те међународне финансијске организације у Београду, Себастијан Соса.
У разговорима две стране, који ће како је најављено трајати до петка, 16. марта, биће сумирани постигнути резултати недавно завршеног аранжмана Србије са ММФ-ом и сагледана најновија макроекономска и фискална кретања.
Будући да су спровођењем економског програма у претходне три године, који је био подржан стендбај аранжманом из предострожности, остварени циљеви у постизању макроекономске равнотеже и стабилности јавних финансија, овом приликом разговори ће се водити о приоритетима економске политике у наредном периоду, којима би се учврстили постигнути резултати и обезбедио дугорочан и одржив привредни раст, саопштила је НБС.
Биће речи и о мерама економске политике, институционалним и структурним реформама које треба спроводити, као и о модалитетима будуће сарадње Републике Србије са ММФ-ом.
Портпарол ММФ-а Гери Рајс је прошле недеље изјавио да тим ММФ-а борави у Београду ради отпочињања преговора о мерама које би подржале нови програм.
„Очекујемо да ће ови преговори бити настављени у наредним месецима”, рекао је Рајс према транскрипту са конференције за новинаре објављеном на званичном сајту ММФ-а.
Власти у Србији су, како је рекао, показале интересовање да размотре нови програм сарадње са ММФ-ом, кроз Инструмент координације политика (ПЦИ).
„ПЦИ је један нови инструмент, који је осмишљен да обезбеди оквирну политку за земље које не захтевају финансијску подршку ММФ-а”,објаснио је Рајс.
Подсетио је да је Србија завршила трогодишњи економски програм са ММФ-ом 22. фебруара, који је, према његовим речима, био успешан захваљујући одлучности и напорима које су уложили српска влада и грађани.
Министар финансија Србије Душан Вујовић је пре пар дана, на питање Танјуга о новом аранжману са ММФ-ом, казао да се већ пола године, како се приближавао крај претходног аражмана, разговарало о наставку сарадње са том институцијом и о садржају новог договора.
„Ја сам говорио да је професионална сарадња нешто што морамо да задржимо, а у међувремену се појавио један врло добар инструмент (ПЦИ) који подразумева координацију политика које немају финансије иза себе”, објаснио је Вујовић.
Како је навео, тај инструмент подразумева договоре и разговоре о реформама које предстоје, договарање мера, закона и подзаконских аката. (Танјуг)
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.