Мистерија звана вариола вера
На дан 14. марта 1972. године у Призрену се поставила сумња, а наредног дана је у лабораторији Института „Торлак” изолован опасан вирус великих богиња, који је однео 35 живота и од којег је оболело 175 људи у бившој Југославији. Реч је о последњој епидемији вариоле вере у Европи, када је Београд био угрожен град, а на улицама су владали страх, паника и редови за вакцинацију.
Иако неки сумњају у званичну верзију како је вирус стигао у нашу земљу, претпоставља се да је зараза почела када је тридесетпетогодишњи Имбрахим Хоти из једног села код Ораховца на Косову донео вирус из Јужног Ирака. Сматра се да је заразио седморо рођака и још четворо људи на пијаци, а претпоставља се да је почео да се шири брзином муње када га је добио Латиф Мумџић (29), учитељ из једног села код Тутина, који се заразио тако што је с Хотијем био у истом аутобусу. Он је затим вирус пренео на 38 људи, а када је добио прве симптоме заразе, веровало се да је имао алергијску реакцију на лек. После његове смрти, симптоме вариоле је добио његов брат код кога је утврђена права дијагноза. И хаос је кренуо…
Сада, 46 године касније, епидемиолог професор др Зоран Радовановић је одлучио да напише књигу, ослањајући се на догађај који је остао у колективном сећању Југословена, било да су његови савременици или да су га доживели кроз култни филм Горана Марковића.
Када се, 22. марта 1972, званично сазнало за епидемију великих богиња у Београду, он је једини од епидемиолога био заштићен од ове заразе.
Ефекат вакцинације званично је трајао три године, а он је две године и осам месеци пре епидемије вакцинисан ради одласка у Индију.
– Међу првима сам и ревакцинисан и додатно заштићен инјекцијом готових антитела, такозваним хиперимуним гамаглобулином. Када се на крају првог дана сузбијања епидемије поставило питање дежурства током ноћи, прихватио сам да останем у Градском секретаријату за здравство и социјалну политику, претвореном у Градски штаб за борбу против карантинских болести и путем радио-станице координирам активности, уз повремене изласке на терен. Ујутру сам држао све конце у рукама о догађајима протекле ноћи, знао имена новооболелих особа, њихово кретање и контакте које су остварили до тренутка изолације. Наредних неколико седмица није било одмора – присећа се др Радовановић, који је ово искуство пренео на папир у књизи „Вариола вера – вирус, епидемија, људи”.
Сматра се, како је то једном описано, да је ова епидемија представљала уједно велики успех и велику мрљу система. Успех јер је исконтролисана ситуација која је могла да се претвори у катастрофу, а мрља јер нису на време покренуте мере о проглашењу епидемије. Ембарго на давање информација о епидемиолошкој ситуацији је престао 25. марта, када су грађани сазнали шта се заправо дешава. Кренула је масовна вакцинација, када је 18 милиона људи вакцинисано против великих богиња и исто ревакцинисано. Због великог страха, људи су се плашили једни других, а карантини где су лежали оболели заобилажени су у широком кругу. Епидемија је званично прошла 30. априла исте године.
Данас званично нема ове болести, али се сојеви вируса чувају у две лабораторије на свету, у САД и Русији, и представљају најмоћније биолошко оружје на планети. Поставља се питање да ли би свет био безбедно место за живот уколико би се уништиле залихе вируса и да ли постоји реална опасност да га терористи искористе за своје циљеве. Званичници још о овој веома важној теми нису заузели јединствен став…
Указ кнеза Милоша
Иако се сада често говори како људи одбијају вакцинацију због деловања антивакционалног покрета, треба знати да је и онда, када су харале велике богиње, било противника давања цепива. У Енглеској је вакцина постала обавезна 1853. године, а одмах је створена и антивакцинална лига. Тих година су се у Србији људи одазивали калемљењу кад су увидели да их то штити од богиња, али је то трајало док је било заразе па је обухват вакцинацијом опао. Као и данас, када борба против малих богиња обухвата пропис да не смеју да се уписују у вртић невакцинисана деца, тако је 1842. кнез Милош увео правило да без прележаних великих богиња или потврде о вакцинацији није могуће уписати школу, добити стипендију, запослити се, оженити се или удати…
Горан Марковић: Најтежи филм који сам снимио
Режисер Горан Марковић је 10 година после епидемије снимио филм „Вариола вера”, који је ушао у једној анкети међу 100 најбољих хорор филмова на свету. Да би дошао до информација битних за снимање филма, тајно је диктафоном снимао лекаре који су напокон пристали да говоре о ономе шта се заправо дешавало у болници. Он сматра да је истина у то доба била прикривана и да му је ова прича послужила да посумња у исправност друштва у коме смо живели.
– Ово је најтежи филм који сам снимио. Планирали смо снимање у једној болници, па су нам то отказали и морали смо да пронађемо другу клинику. Недавно сам био на једној операцији и када сам легао у операциону салу схватио сам да је ту управо снимана сцена из мог филма. Дан пред снимање, човек који је требало да глуми управника болнице је одустао, па сам замолио мог оца Радета Марковића да одигра ту улогу. Филм сам носио на предавања у Њујорку, а Американци су у њему видели само причу о епидемији. Објашњавао сам да је то прича о болесном друштву – истакао је Марковић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.