Комшије несвеснe да им је угрожено здравље
Панчево – Једна од три локације у Панчеву и селу Баваниште, у суседној општини Ковин, на којима је откривено више од 100 тона непрописно смештеног и потенцијално опасног отпада налази се у ређе насељеном делу новосељанског пута ка Вршцу, завучена међу оранице.
У простору наизглед напуштеног салаша, на плацу уз саму међународну пругу ка Румунији, разбацано, али и наслагано, па пластичним церадама замаскирано на десетине већих и мањих канистера и индустријских металних буради, затворених и без поклопаца, кофе и канте са измешаним емулзијама, коришћеним уљем и мазут попунило је читав плац, уз неколико теретних возила, утоваривача и приколица, а металним бурадима испуњен је чак и стари амбар, који доминира простором.
Унаоколо су наслагани џакови и направљено брдашце од пиљевине, док је на неким местима и разбацана да скупи масне трагове, те сада такође представља опасан отпад.
У необезбеђеном простору од неколико ари налази се и велика приколица са апаратуром, која би могла да послужи као мешаона за течни опасни отпад у некакво гориво или енергент. Први комшија преко пута је нова бензинска пумпа, а уз ову ову опасну и велику „депонију” је и неколико кућа са економским двориштима. На десетине посуда и канти са бојом и зауљеним талогом протегло се и на окућницу првог комшије на броју 94.
– Приметио сам да је довлачење тих ствари почело пре годину дана. Не знам шта је ту остављено, али мени до сада није сметало. Гледам своја посла. Ми овде имамо баштицу и мали воћњак, воду вучемо из копаног бунара, а наша живина залази и тамо – каже за наш лист средовечни човек, који на наше питање да ли је забринут сада када је сазнао да се крај његове куће складиште опасних материја и да је препоручено да се вода не користи до даљег, додаје да није и да никаквих здравствених проблема он у супруга немају.
Прве комшије изгледа нису чуле изјаву министра заштите животне средине Горана Тривана, који се нашао на лицу места са екотоксиколозима београдског Завода за јавно здравље, основног јавног тужиоца, покрајинских, републичких инспектора екологије и инспектора Министарства унутрашњих послова. Ово откриће назвао је скандалозним уз оправдану претпоставку да оно може бити опасно по животну средину и здравље људи, додајући да ова локација опасног отпада, како први резултати истраге показују, припада предузећу „Еко 21” регистрованом за обављање делатности складиштења и третмана опасног отпада, а да власник те фирме тренутно није доступан државним органима. Поменута фирма је, иначе, већ позната Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, који је још у априлу 2017. године против ње поднео кривичну пријаву због незаконитог складиштења опасног отпада.
Поред овог локалитета и у потпуно урбанизованом панчевачком насељу Миса, међу породичним кућама откривен је и обављен увиђај на још једном одлагалишту потенцијално опасног отпада. У Кајмакчаланској улици, у зидом ограђеном простору налази се мања количина овог отпада у канистерима уз новоизграђени објекат. У Панчеву је тако укупно откривено око 60 тона, док је на локацији у селу Баваниште, у тунелским пећима старе циглане сакривено око 40 тона потенцијално опасног отпада лагерованог у бурадима.
„Ово је поново злочин најгоре врсте, према сопственој држави и нама самима. Проблем незаконитог отпада траје више година, али томе мора доћи крај. Преиспитаћемо рад свих предузећа која имају дозволе за управљање отпадом, јер је очигледно да се нека од њих не придржавају прописа. Уколико неко не поштује прописе, дозволе ће бити одузете”, казао је министар Триван..
Завод за јавно здравље из Београда узео је узорке са првог локалитета и у наредним недељама ће се сазнати о каквом опасном отпаду се ради, а истрага ће показати и његово порекло. За еколошки криминал, по садашњем законодавству, казне се крећу од шест месеци до пет година затвора за угрожавање биодиверзитета и здравља и живота људи.
Било је и хапшења
„Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине је пре годину дана поднео кривичне пријаве за кривично дело из члана 266. Кривичног закона РС који се односи на незаконито третирање, односно одлагање опасног отпада. Од тада до данас оператеру „Еко 21” су одузете дозволе за рад. Реч је о дозволама за стационарна постројења за прераду опасног отпада, која су у надлежности АПВ, док су мобилна постројења у надлежности Министарства заштите животне средине.
У протеклом периоду било је и хапшења по кривичним пријава према другим оператерима и лицима за које је утврђено да су на нелегалан начин баратали опасним отпадом, док власник предузећа „Еко 21” није доступан органима. Не јавља се на позиве за саслушања по нашим кривичним пријавама, а имамо сазнања да се налази у иностранству. У међувремену, ову акцију смо покренули након међуресорних информација и обавештења и дојава од стране полиције”, оговара Владимир Галић на питања „Политике”, какве санкције је трпела фирма „Еко 21”, од када је покрајински Секретаријат на чијем је челу поднео кривичне пријаве.
Брнабићева: Коначно решавамо проблем опасног отпада
Појављивање локација са опасним отпадом говори само у прилог чињеници да је тај проблем коначно почео да се решава, изјавила је председница Владе Србије Ана Брнабић. Наравно, самим тим, то ћемо кренути и кренули смо да решавамо”, рекла је Брнабићева новинарима.
Прво, како каже, на ред мора да дође решавање проблема историјског отпада и ту ће, како истиче, Влада Србије морати да одвоји буџет, да то реши, такође, напомиње да ће контроле бити „много јаче”, да се то у будућности не би дешавало.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.