Равногорци одали почаст Драгољубу Михаиловићу у Вишеграду
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Као и протеклих година, припадници равногорског покрета окупили су се у селу Добрунска Ријека у Вишеграду, где су организовали одавање почасти команданту Југословенске војске у отаџбини Драгољубу Михаиловићу.
Повод окупљања је 72-годишњица од хапшења Михаиловића у Добрунској Ријеци, кога су тамо 1946. ухапсили припадници Озне, а његове пратиоце стрељали.
Помену је, јавили су бањалучки медији, присуствовало више од 300 припадника равногорских покрета из Републике Српске и Србије, који су најпре положили цвеће на централни споменик српским борцима из протеклог рата на тргу у Вишеграду, а потом на споменик Михаиловићу у Дражевини у Добрунској Ријеци. Цвеће и венце палим борцима РС положила је и делегација Борачке организације РС.
Како је известила бијељинска телевизија БН, већ двадесети пут заредом у Вишеграду се обележава годишњица хапшења команданта Југословенске војске у отаџбини.
Овој телевизији објашњено је да је реч о помену на хапшење и парастос погинулим официрима, уз постројавање испред Споменика палим борцима РС у протеклом рату и полагање венаца, након чега се у колони одлази до споменика Михаиловићу, где се обави верски обред на месту хапшења.
На локалитету Дражевина код Вишеграда, јавља портал „Вишеград24”, одржан је помен и парастос Михаиловићу и његовим пратиоцима капетану Николи Мајсторовићу, мајору Драгиши Васиљевићу и поручнику Благоју Ковачу. Организатори су најавили и да ће у Дому културе бити одржан историјски час у вези са историјском проблематиком и оспоравањем антифашистичког карактера равногорског покрета.
На порталу „Радиосарајево” подсећају на то да су претходних година ово окупљање обележили бројни инциденти, а појединци и организације из БиХ већ годинама упозоравају како је ова свечаност срамна, јер се велича човек који је одговоран за велики број злочина над Бошњацима, Хрватима и другим несрпским становништвом. Ипак, наводи „Радиосарајево”, сваке године ова манифестација се одржава, уз незаобилазне четничке униформе и иконографију и постројавање у центру града.
Сарајевски „Дневни аваз” преноси реаговање Едина Рамића, директора Института за истраживање геноцида из Канаде, који је, запитавши „зашто елите у БиХ ћуте на постројавање четничког покрета”, проценио како је „четнички покрет фашистички, колаборационистички, издајнички и злочиначки”, те наставак српске националистичке идеологије, политике и праксе која има свој континуитет пуних двеста година.
Бањалучки медији подсећају да је Виши суд у Београду 14. маја 2015. поништио пресуду којом је Михаиловић 15. јула 1946. био осуђен на смрт, а два дана касније стрељан. Наводе и то како је амерички председник Хари Труман 29. маја 1948. постхумно одликовао генерала Михаиловића највишим савезничким признањем – Орденом легија заслужних првог степена. Михаиловића су, наводе медији у РС, одликовали и француски генерал Шарл де Гол, те пољски председник Владислав Сикорски.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.