Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Честице пластике пронађене у флашираној води

Најновије америчко истраживање, које је обухватило 250 боца најпознатијих произвођача, показало да је контаминирано 93 одсто узорака. – На удару и „Евијан”, „Сан Пелегрино”, „Нестле”...
(Фото Пиксабеј)

Свет је обележио Дан потрошача, али су извештаји о акцијама остали у сенци упозорења да су у флашираној води највећих светских произвођача пронађене честице пластике. Највеће истраживање овог типа до сада, које је иницирало медијско удружење „Орб медија”, а спровео државни универзитет Фредонија у Њујорку, обухватило је 250 боца купљених у девет различитих држава. Би-Би-Си преноси да је пронађено у просеку десет честица пластике по литру воде, а свака је била дебљине длаке.

Пластика је пронађена у 93 одсто контролисаних узорака. У води је пронађено највише полипропилена (кориштеног у производњи пластичних чепова), али и других врста пластике.

Од светски познатих произвођача на удару су се нашли „Евијан“, „Нестле пјур лајф“, „Сан Пелегрино“ и неколико брендова из Индонезије, Индије, Немачке, Бразила и Кине. Одмах се огласила и Светска здравствена организација, која је најавила да ће испитати потенцијалне ризике од пластике по људско здравље, посебно због тога што до сада не постоје никакви докази нити специјална истраживања о томе.

Брус Гордон, координатор Светске здравствене организације, рекао је за Би-Би-Си да је кључно питање какве последице може имати уношење ситних честица пластике у организам дужи временски период.

– Кад говоримо о саставу пластике – садржи ли токсине, штетне састојке – за сада немамо истраживања. Обично имамо сигурносну границу, али да бисмо је дефинисали морамо доказати да ли су и колико те супстанце штетне – изјавио је Гордон. Иначе научници су већ упозоравали да су честице пластике откривене и у јавним водоводима, пиву, морској храни и соли, па чак и у ваздуху.

Из компанија, чија је флаширана вода тестирана, рекли су да се сви процеси одвијају према највишим стандардима, али да за микрочестице пластике нема регулативе ни стандардизованих метода испитивања.

Шери Мејсон, професорка хемија на универзитету Фредонија, која је спровела истраживање, рекла је: – Проналазили смо пластику у боци за боцом, бренду за брендом. Не желимо ни у кога да упиремо прстом, него само да покажемо да је пластика присутна апсолутно свуда и да је има и у води, као и у свим производима које конзумирамо свакодневно.

Коментаришући резултате Мејсонова је рекла да бројке нису катастрофалне, али да су забрињавајуће. Стручњаци су закључили да у земљама у којима је градска вода можда загађена, становници могу слободно да наставе да купују флаширану воду.

Ово истраживање несумњиво указује којим путем ће све релевантне институције, које се баве јавним здрављем, у будућности ићи. Пре само месец дана Европска комисија је донела директиву о побољшању квалитета воде за пиће и бољег информисања грађана о томе, што је у јавности схваћено да се Европска унија одриче флаширане воде у корист чесмоваче. Већ тада су многи препознали да би ова директива озбиљно могла да угрози индустрију флаширане воде, посебно што су ову иницијативу повезали са могућим уштедама у случају конзумирања воде са чесме (уместо флаширане) од 600 милиона евра годишње на нивоу Уније.

Још једно помињање пластике, овог пута у води, показује и то да је цео свет свестан проблема који пластика доноси животној средини и здрављу популације. Европска унија је недавно поставила нова правила за све чланице, које би до 2020. драстично требало да смање коришћење пластичних кеса у свакодневном животу.

Ово истраживање о води још није, као што је то уобичајено, објављено у неком од релевантних научних часописа, па су новинари Би-Би-Сија тражили од стручњака објашњење откуд пластика у води. С обзиром на велику количину честица пластике, посебно полипропилена, у води једна од теорија је да се оне отпуштају у воду са чепова приликом отварања флаша.

Према подацима „Евромонитора”, које је објавио Би-Би-Си, сваке минуте прода се милион флаша воде или 20.000 сваке секунде. Током 2016. године продато је 460 милијарди флашираног пића, од чега је четвртину произвела „Кока-Кола”. Иначе, тек мање од 50 одсто флаша се рециклира, а седам одсто иде у нову производњу флаша.

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

duric dragan
Ako cesmovaca nije za pice onda flasirana treba da bude dzabe. Tako da i osobe koje nemaju novac da je kupe zasluzuju da je dobiju. Oni nisu zagadili zivotnu sredinu kao prvo. Znaci ako je cesmovaca zarazena moje dete mora da je pije jer tata nema novac da kupi zdravu vodu. Sta mislite o tome dobri ljudi?????
Јован Скерлић
А где су те честице биле пре 5, 10, 20, 30 година? Завод за заштиту здравља? Светска здравствена организација? Удружења за заштиту потрошача?
Homo Plastikus
Sta bi tek istrazivaci stavili u svoj izvestaj da su u Srbiji videli vodene tokove koji su nekada bili pijaca voda a sad su zakrceni plasticnim flasama (i kesama)!
Neša
Dok su vodovodi bili državni kompanije su zarađivale na flaširanoj vodi. Otkako su nezvanično privatizovani zarađuju na česmovači. Prosto! Strašno volim američka istraživanja i BBC propagandu.
mina
Aman , pa gde u svetu može da se privatizuje preduzeće koje proizvodi, prerađuje i distribuira zdravu, pijaću vodu!!!!! Čist kapitalizam, iliti debilizam.
Saša
Vise nikome nista ne vjerujem. Ne zaboravite samo da je i Politika objavila clanak, prije par nedelja, gdje stoji da EU I USA nastoje da preokrenu svjest potrosaca, i gdje im savjetuju da koriste vodu iz cesme, umjesto flasirane vode, sve radi manjeg zagadjenja zivotne sredine. Sama Njemacka najavila je potupu rekonstrukciju svih vodovoda u Njemackoj, i vidi cuda, sad odjednom 93% ispitanih proizvodjaca ima plasticnih cestica u flasiranoj vodi, a ista ta flasirana voda, je proizvod iste EU, koja je prije 10-ak godina, saamo pricala o prednostima flasirane vode, i kako je samo ona zdrava.
Vana
Gde ste to procitali da je EU preporucivala samo i bas flasiranu vodu kao jedino zdravu ???

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.