Научите да се борите против грипа
У Америци, баш као и на Старом континенту, ове зиме хара вирус грипа Х3Н2, а према подацима Центра за контролу и превенцију болести, веома је распрострањен и изазива теже симптоме болести. Нажалост, према подацима из Аустралије где сезона сезона грипа прва почиње сваке године, вакцина против овог обољења делотворна је у свега десет одсто случајева, преноси „Њујорк тајмс”. Одељења за хитне случајеве и изолационе собе у болницама су препуне оболелих од грипа, док фармацеутске компаније добро зарађују продајући лекове против грипа, витамине и друге препарате.
Лекари упозоравају да сезона овог обољења траје до маја, што значи да ће број заражених вирусом грипа драстично расти. Препорука стручњака свим особама са ослабљеним имунитетом је да се обрате лекару приликом првих симптома болести, а то треба да учине и сви који имају проблема са дисањем. Али важно је, сматрају лекари, да сви грађани разумеју како грип утиче на организам и шта треба учинити на јачању имуног система.
Грип је капљична инфекција која се преноси ваздушним путем. То значи да се можете инфицирати и ако се налазите метар-два од заражене особе. Прва фаза болести траје од једног до четири дана.
„Уколико сте удахнули више честица вируса грипа, период инкубације ће бити краћи. У почетку не осећате симптоме болести, чак и не знате да сте се заразили”, објашњава др Вилијем Шафнер, специјалиста за инфективне болести у универзитетској Медицинској школи у Нешвилу.
У другој фази болести, када вирус освоји респираторни тракт, тело почиње да пружа имунолошки отпор ослобађајући протеине – интерфероне који се мешају са „нападачима” и преплављују крвоток.
„Звучи парадоксално, али баш ’војници’ из вашег имуног система изазивају симптоме болести због којих се осећате лоше. Рат између вируса и одбрамбеног механизма који се одвија у организму изазива последице попут високе температуре, главобоље и бола у мишићима. Овакви симптоми указују да је реч о грипу, а не обичној прехлади”, објашњава др Шафнер.
Грозница и бол у мишићима су знак да морате да почнете са узимањем великих количина течности јер, како напомиње овај стручњак, борба у организму изазива далеко већу дехидратацију него што се мисли. Важно је пити најмање шољу воде или друге тачности сваког сата, а при томе треба избегавати алкохол и напитке са кофеином. Узимање веће количине течности ублажава главобољу, али такође помаже протеинима у борби против вируса. У томе могу помоћи и напици од цитруса пуних Це витамина.
И док сте у стању крајње исцрпљености, одлучујућа битка између одбрамбеног система организма и вируса одвија се у вашем респираторним органима. Како она јењава, тако ћете се и ви, мало-помало, боље осећати. Неколико дана касније, ваш организам ће почети да јача, али ће вас бол у грлу, запушен нос, кашаљ, као и секрет у синусима и бронхијама мучити још неко време. Ипак, узимање лекова који сузбијају кашаљ и чисте синусе, можда није најбоље решење, сматра др Тара Виџејан, клинички професор на инфективном одељењу калифорнијског универзитета. Иако је грип болест која „обара с ногу” није добро током ње стално бити у лежећем положају, јер тада постоји могућност да уз вирус добијете и бактеријску инфекцију која напада респираторни систем, а пре свега изазива упалу плућа.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.