Обележавање годишњице НАТО агресије
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић данас је, у Улици Кнеза Милоша у Београду, положио венац на спомен-плочу припадницима МУП-а који су погинули у НАТО бомбардовању 1999. године и поручио да је наша обавеза да се увек сећамо њихове жртве.
„Данас обележавамо сећање на све припаднике Министарства унутрашњих послова који су дали своје животе за нешто што је најзначајније за Србију, нашу слободу. Ти људи су током НАТО агресије бранили своју земљу, борили се и у тој борби дали своје животе. Желим да изразим поштовање према људима који су у тим тешким данима били уз своју земљу, борили се за њу, бранили је и који су својим животима показали како се воли Србија “, рекао је Стефановић.
Министар је истакао да је наша обавеза да се увек сећамо њихове жртве и да бринемо о њиховим породицама. „Ми ћемо ове године подићи споменик свим палим полицајцима, јер и на тај начин желимо да им се одужимо за њихову част, поштење и за све што су урадили за грађане Србије, борећи се свакога дана за њихову безбедност и сигурност”, поручио је Стефановић. (Танјуг)
Селаковић положио венац у Алексинцу
Алексинац - Изасланик председника Републике, генерални секретар Никола Селаковић, положио је данас венац код споменика жртвама НАТО агресије у Алексинцу. Полагању венца присуствовали су бројни грађани Алексинца и околних места, а опело испред споменика служио је епископ нишки Арсеније са свештенством. Државна церемонија Дана сећања, коју ће предводити председник Србије Александар Вучић, биће уприличена вечерас у Алексинцу.
(Фото Танјуг)
Дан сећања на жртве НАТО агресије, коме ће присуствовати и председница Владе Ана Брнабић, биће обележен на платоу испред Центра за културу и уметност у Алексинцу у 20 сати. Тај мали град на југу Србије гађан је шест пута током 78 дана НАТО агресије и погинуло је 11 људи. Укупан број жртава никада није утврђен, а проценује се да је током тих 78 дана бомбардовања погинуло између 1.200 и 2.500 људи. Укупна материјална штета процењена је на више десетина милијарди долара.
(Танјуг)
Вулин: Не можемо да заборавимо ни да опростимо
НАТО агресија на Србију је страшан злочин, злочин за који нико није кажњен, злочин над слободним, сувереним народом, народом који својом историјом и својим животом, није заслужио тако страшан злочин. Не можемо да заборавимо, не можемо ни да опростимо, рекао је министар одбране Александар Вулин након церемоније полагања венаца на спомен-обележје испред КБЦ „Драгиша Мишовић“, у знак сећања на погибију гардиста и пацијената у том објекту током НАТО агресије 1999. године.
Министар Вулин је, том приликом рекао да не зна да ли је пилот који је бомбардовао болницу кажњен за то, и да вероватно није, као ни то да ли је његов командант, који му је дао наређење да бомбардује болницу кажњен за то.
(Фото Министарство одбране)
- Не знам да ли је ико ко је у чествовао у НАТО агресији над српским народом био кажњен за то што је урадио – скоро сигуран сам да није. Докле год неко не буде био кажњен, докле год се неко људски не покаје за смрт ових људи у болници, док се неко макар људски не покаје за све ове хиљаде смрти за време НАТО агресије у Србији, ми нећемо моћи да кажемо да је све иза нас. Не можемо да заборавимо, не можемо ни да опростимо. Деветнаест година се још увек опорављамо од последица НАТО агресије, још увек обнављамо оно што је порушено, још увек покушавамо да залечимо ране, још увек покушавамо да заборавимо, а не можемо да заборавимо и не можемо да опростимо – истакао је министар Вулин.
Тек ће се генерације које долазе иза нас носити са последицама НАТО агресије, са свим оним што је бачено у нашу земљу, у нашу воду, у наш ваздух. Србија гледа у будућност. Ми ћемо се трудити, дати све од себе, да учинимо свет око нас бољим, лепшим, праведнијим, али НАТО агресију нећемо моћи да заборавимо и никада нећемо моћи да опростимо, поручио је министар Вулин. (П.О.)
Венци на Стражевици
На брду Стражевица, некадашњој бази Војске Југославије, обележено је данас 19 година од почетка НАТО бомбардовања 1999. године. Венце на Спомен-обележју „Гласник са Стражевице”, погинулим припадницима Војске Србије у бомбардовању положили су министри у Влади Србије, Небојша Стефановић и Александар Антић, председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић, као и представници Градске општине Раковица.
Министар рударства и енергетике Александар Антић рекао је да цела Србија данас одаје почаст свим жртвама неправедне и бруталне НАТО агресије која је 1999. погодила нашу земљу, и навео да је Стражевица, бомбардована свих 78 дана трајања напада, симбол отпора, разарања, жилавости и упорности српског народа.
„Са овог места зато шаљемо поруку да ће се ова генерација свим снагама борити за мир и да у Србији више никада не буде страдања, као и да се у Београду и другим градовима Србије више никада не чују сирене за узбуну од бомбардовања”, рекао је Антић.
(Фото Танјуг/Беоинфо)
Према његовим речима, дужност српског народа је да са посебним пијететом одаје почаст онима који су дали живот за слободу Србије и невиним жртвама бомбардовања, а Влада Србије ће, како каже, наставити да помаже породицама настрадалих и рањених.
„Дубоко верујем да ћемо данас, у 21. веку, и даље неговати патриотизам, али се истовремено надам да се патриотизам више никада неће огледати у томе да се дају животи за Србију, већ да се живи за Србију”, рекао је Антић.
Он је уверен да ће се Србија убудуће развијати „на основама мира, стабилности, економског развоја, већег и бољег квалитета живота”, али да никада неће, како каже, заборавити и да ће увек поштовати жртве свих оних који су дали живот за слободу Србије и током НАТО бомбардовања и током свих ослободилачких ратова.
Венце на „Гласника са Стражевице” положили су и представници Генералштаба Војске Србије, борачких организација и породице припадника војске погинулих у бомбардовању Стражевице 1999. године, а одржан је и културно-уметнички програм.
Стражевица је била једина локација у Београду која је бомбардована свих 78 дана, колико је трајао и напад, током којег су, вршећи своју дужност у бомбардовању 27. марта 1999. године погинула двојица заставника Војске Југославије Властимир Лазаревић и Владимир Вујовић. (Танјуг)
Опело страдалима у Алексинцу (Фото Танјуг)
Марковић: Тврд је орах воћка чудновата...
Јагодина - И данас, после 19 година, над Србијом се свакога дана врши формално-правна агресија, и само за Србију важи правило да је сила јача од права, оценио је данас лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма.
„Не поштују се потписани акти и споразуми, Резолуција 1244, Бриселски споразум. Када се прекрши међународно право онда треба да реагују међународне институције. У случају Србије, међународне институције ћуте, зато што су њихове земље извршиле агресију над Југославијом, убијали су цивиле, отели део територије Србије и довели терористе на власт”, саопштио је Марковић.
„Направили су огромну штету бацајући бомбе са осиромашеним уранијумом. Велики број грађана данас умире од карцинома. Свака шеста жена у Србији има проблем са рађањем деце”, указао је он.
Истиче да су ратни злочин и геноцид, када се убијају цивили и руше цивилни објекти. „За Јединствену Србију никад неће застарити и никада нећемо заборавити то што су моћници покушали да нас униште као нацију. А живот мора да иде даље. Тврд је орах воћка чудновата, не сломи га, а зубе поломи”, казао је Марковић. (Танјуг)
Пре 19 година НАТО бомбе прекинуле „Дане комедије"
Јагодина - Људи од позоришта - глумци, редитељи, драмски писци, позоришни критичари, новинари, окупљени на 47. позоришном фестивалу „Дани комедије” који је у току у Јагодини, данас су се подсетили на 24.марта 1999. године, када су НАТО бомбе у 20.15 сати прекинуле 28. фестивал најбољих комедиографских остварења Србије. То је једини позоришни фестивал на свету, како тврде, кога су прекинуле бомбе.
Организатори фестивал нису уприличили никакву церемонију поводом овог догађаја од пре 19 година, али га се веома добро сећамо и са тугом препричавамо, изјавио је Танјугу уметнички директор фестивала Добрица Милићевић.
Када је почело бомбардовање, на програму је била представа „Кокице” Бена Елтона, у режији Душана Петровића, коју је изводило београдско Народно позориште. Представа је почела у 20 сати, а у 20.15 организаторима фестивала и представницима градске власти у сали је пренета вест агенције Танјуг да је НАТО почео са бомбардовање. У тишини, без панике, представа је прекинута и људи се напустили салу, а око пола сата касније и глумци су отишли за Београд.
Бивши новинар „Политике”, драмски писац и публициста Слободан Жикић (1948 - 2017), у својој книзи „Позоришне критике”, истиче да су „комедије биле жртве 'Милосрдног анђела'“ и да „нигде у литератури није нашао да је неки фестивал у свету прекинут бомбама”.
Јагодинци кажу да „Дани комедије” за 47 година постојања, осим те 1999. године, нису прекидани, а 2001. године су, због убиства тадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића, били одложени за два месеца. Вечерас у 20 сати, на програму је фестивалска представа „Флорентински шешир” Ежен Лабиш, режија Даријан Михајловић, у изводнеју Позоришта „Бошко Буха” Београд. (Танјуг)
Одата пошта страдалој деци
Поводом обележавања годишњице Дана сећања на страдале у НАТО агресији, данас су у београдском парку Ташмајдан положени венци код споменика деци страдалој током НАТО агресије.
Венце су положили градски менаџер Горан Весић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Србије Негован Станковић, представници удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
„Сваког 24. марта се са пијететом и дужним поштовањем сећамо свих жртава које су пале током НАТО агресије. Страдало је 2.500 људи, од чега 79 деце, а смрт мале Милице Ракић можда и на најбољи начин осликава безумност те агресије и онога што се десило у нашој земљи”, рекао је Весић новинарима након полагања венаца.
Он је подсетио да је 1999. године Београд пети пут у 20. веку разаран и додао да је то један од најтрагичнијих и најстрашнијих догађаја у нашој новијој историји.
Весић је рекао да се НАТО агресија десила без одлуке Савета безбедности УН, односно противно међународном праву, и да до дан данас нико од агресора није нашао никакво оправдање за злочин који је почињен.
Како је додао, на нама је да се сећамо свих људи који су страдали и да не дозволимо да икада више, као земља и друштво, будемо у ситуацији да се нађемо на удару најјачих, без заштите и могућности да се адекватно одбранимо.
„Управо зато политика која се води последњих неколико година од стране Владе Србије, политика у којој Србија има пријатеље и заштитнике, је политика која треба да спречи да будемо у ситуацији у којој смо били 1999. године. Београд ће се сећати онога што се десило, трудићемо се да чувамо пијетет и сећање на жртве и да градимо наш град тако да се више никада не деси слична ситуација у будућности”, подвукао је градски менаџер.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић је прецизирао да је током НАТО агресије, за 78 дана, страдало више од 2.500 грађана Србије, од чега 79 деце.
Осим тога, додао је он, уништен је највећи број привредних субјеката, као и војних објеката. Споменик деци страдалој у НАТО агресији подигао је дневни лист „Вечерње новости” са својим бројним читаоцима непосредно по окончању напада НАТО снага на нашу земљу. Споменик је посвећен успомени на малишане страдале у периоду од 24. марта до 10. јуна 1999. године. (Танјуг)
Сећање на страдале раднике РТС-а
(Фото Беоинфо)
Заменик градоначелника града Београда Андреја Младеновић је данас у Ташмајданском парку положио венац пред споменик „Зашто”, посвећен запосленима РТС-а погинулим у НАТО бомбардовању Србије 1999. године.
„Одговор на ово питање које стоји на споменику, добијамо свакога дана, јер свакодневно расте притисак на нашу земљу и наш народ. Наше је да не заборавимо и да не дозволимо да се овако нешто понови, да овакву агресију претрпи једна суверена и демократска земља као што је то претрпела наша земља пре 19 година”, рекао је Младеновић.
Венце су положили и генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, представници Министарства културе и информисања Србије и рођаци погинулих 23. априла 1999. године, саопштила је градска служба за информисање. (Бета)
Крагујевац:Обележена годишњица почетка НАТО бомбардовања
КРАГУЈЕВАЦ– Минутом ћутања и полагањем венаца крај споменика „Успење” у центру Крагујевца данас је одата пошта Крагујевчанима који су страдали током НАТО бомбардовања СР Југославије 1999. године.
Члан Градског већа Гордана Дамњановић поручила је да грађанима жели будућност испуњену миром, спокојством и слободом јер „споменик пред којим стојимо, као и многи споменици у нашој земљи, служе да се не заборави, да негујемо наше сећање на херојска дела оних који су положили животе на олтар своје отаџбине и да их заувек ценимо и поштујемо”.
„На данашњи дан, пре 19 година, у сумрак, пале су прве бомбе на нашу земљу и на наш град. Никада се у историји ратовања није десило да без одобрења Савета безбедности, под плаштом превенције, хуманитарне катастрофе којом је описан случај Рачак а и због непотписивања Споразума у Рамбујеу, једна земља буде бомбардована”, рекла је Дамњановић, пренео је РТС.
Венце крај споменика „Успење” положили су представници Града Крагујевца, породице погинулих бораца, Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих бораца, Војске Ррепублике Србије, Субнора...
Венци су положени и у касарни „Милан Благојевић”.
Према званичним подацима војске, током НАТО агресије изгубила је 659 припадника, од којих је 628 погинуло, а нестао 31 војник. Међу њима је 41 Крагујевчанин.(Танјуг)
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.