Петак, 20.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Антић: До краја године 250 мегавата из обновљивих извора енергије

Aлександар Антић (Фото Танјуг)

Министар рударства и енергетике Александар Антић изјавио је данас да Србија постаје земља коришћења обновљиве енергије која је у протеклим годинама пустила у рад више од 100 мегавата из обновљивих извора, а да се до краја године очекује 250 мегавата на мрежи из тих извора.

Према његовим речима, у плану је да се током 2019. пусти у рад још 200 до 250 мегавата из обновљивих извора, а да је циљ да до 2020. Србија користи обновљиву енергију у износу од 27 одсто.

„Србија је питања одрживог развоја и енергетске ефикасности ставила на прво место. То је део наше одговорности и због нас и због генерација које долазе да им оставимо здраву воду, ваздух, земљиште и храну, како би они имали нормалан живот”, рекао је Антић на конференцији „Жене у одрживој енергетици - лидерство за промену”.

Већина људи за обновљиве изворе енергије каже да су алтернативни, поручује Антић, и додао да он са тим није сагласан, јер, каже, обновљиви извори енергије немају алтернативу.

Истиче да је Закон о енергетици много измењен како би Србија имала квалитетне пројекте одрживог равоја и наводи да ће 10 топлана у нашој земљи прећи на коришћење биомасе, да постоје ветропаркови, да се користи и соларна енергија.

Оценио је да наш енергетски сектор напредује у правцу одрживог развоја.

„Једног дана Срби ће се пробудити и у Србији ће се тада користити само обновљиви извори енергије. Не знам када ће тај дан бити, нисам визионар, али сам сигуран да ће бити”, подвукао је Антић.

Министар је указао на значај жена у енергетици, наводећи да су жене у Министарству рударства и енергетике доминантне и чине 60 одсто запослених.

„Када би се искључио сектор рударства, где углавном раде мушкарци, само сектор енергетике чини 80 одсто дама”, рекао је Антић.

У прилог његовој констатацији да су жене доминантне у сектору енергетике, Антић додаје и да већину сектора његовог Министарства воде жене, да је на челу Ресорног органа за привреду и енергетику у Скупштини жена, на челу Агенције за енергетику, такође, дама, као и да у свим кључним компанијама, као што су ЕПС, Србија гас и Електромрежа Србије, финансије воде даме.

На конференцији представљени су и резултати истраживања о положају, улози, заступљености и ставовима жена у Србији о одрживој енергетици, климатским променама и заштити животне средине.

Према речима Браниславе Јовичић, директорке Центра за промоцију одрживог развоја и менаџерке пројекта у оквиру којег је спроведено истраживање, резултат истраживања је да жене у Србији подржавају државу у доношењу политика у области енергетике и климатских промена које промовишу одрживи енергетски развој.

„Није на нама целокупна кривица за стање у коме се налази планета, али одговорност свакако јесте. Зато је потребно да се сви ангажујемо и ујединимо у заједничкој мисији, и да остваримо синергију у деловању, промишљању и планирању одрживог развоја”, закључила је Јовичић. (Танјуг)

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

djordje
Sve je to lepo , a kako ćemo plaćati tu "zelenu energiju" koja je 3-4 puta skuplja od struje iy klasicnih izvora. Mislim da Srbija nikako netreba da zuri pošto plaćanje ovakve energije jednostavno nije za naše stanovništvo. PS Molim da neko objasni zašto energija iz velikih HIDROCENTRALA nije "zelena" već setretira kao "prljava" ?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.