Професори за катедром до седамдесете
Многи су у Србији с негодовањем прихватили продужетак рока за одлазак у старосну пензију са 60 на 65 година, за разлику од великог броја професора универзитета. Њима је према старом Закону о високом образовању (2005) после 65. године радни однос могао да буде продужен до истека школске године у којој навршавају 68 година, а према новом закону, из 2017, тај рок је 70 година. Дакле, професори ће радити пуних пет година дуже од осталог света, наравно – ако су за то заинтересовани и ако се с таквом њиховом намером сагласе факултетске колеге, које тајним гласањем на седници наставно-научног већа о томе утврђују предлог. А коначну одлуку доноси сенат универзитета.
Према новом закону, а и према универзитетским статутима, процедура за доношење поменуте одлуке није нимало једноставна. Један од услова које кандидат треба да испуни јесте да је „оствареним резултатима значајно допринео раду, угледу и афирмацији факултета и универзитета”. Други је да је „у последњих десет година имао најмање једног сарадника изабраног за ужу област којом се и он бави”. Трећи је да је „након стицања звања редовног професора остварио резултате у научном раду”.
Како су се поједини факултети Универзитета у Београду односили према овој могућности продужења радног односа својим најстаријим колегама? Будући да је по старом закону то продужење било највише три године, чини се да су такве одлуке лакше доношене. На неким од факултета, како нам је речено, чак су „аутоматски” продужавали рад свакога ко је изразио жељу да ради, док је на другима и ранијих година ова могућност тако и доживљавана – само као могућност, али је од гласова самих колега на катедрама и чланова наставног већа зависило да ли ће бити и реализована.
Нови закон, кажу професори с којима смо разговарали, ову могућност још више наглашава, намећући сасвим јасне критеријуме које професор мора да испуни да би му радни ангажман био продужен до 70. године. Поготово су недвосмислени услови – „избор сарадника за ужу научну област” и „остварени резултати у научном раду након стицања звања редовног професора”. На овим условима се инсистира јер је уочена пасивност многих редовних професора који немају потребу за новим изборима у звања, што би убудуће могао да буде главни разлог за одбијање предлога о продужењу радног статуса. Познати су, међутим, и многи редовни професори који веома доприносе угледу факултета и они ће вероватно добити подршку својих катедри и наставних већа.
Да ли млађим наставницима и асистентима не иде у прилог ова могућност продужења рада њихових старијих колега? Професори с којима смо разговарали кажу да има и тога јер вероватно би млађи лакше напредовали када би наставника било мање. С друге стране, и то зависи од броја студената и укупног броја наставника на сваком факултету. Утисак је, такође, да се наставници о продужењу радног статуса својих колега не изјашњавају према својим годинама, него пре свега према томе какво мишљење влада о сваком од кандидата за рад после 65. у самом наставничком колективу.
Ако је професор цењен, а његов рад препознатљив, свакако ће добити подршку својих колега, а ако је реч о кандидату с друкчијим „карактеристикама” – и одлука ће бити другачија. Чули смо тако да је баш ових дана седница научног већа једног београдског факултета остала без одлуке о кандидату за продужетак радног статуса, иначе познатом професору.
На БУ 33 емеритуса
Осим могућности продужења радног односа, Закон о високом образовању даје универзитетима и право избора професора емеритуса, који такође могу да буду (доживотно) ангажовани за рад на мастер и докторским студијама. Кандидат за професора емеритуса је редовни професор у пензији који се посебно истакао својим научним радом, али је њихов број на сваком универзитету ограничен (до три одсто од укупног броја наставника). До сада су изабрана 33 професора емеритуса Универзитета у Београду, а неки од најпознатијих су: Љубомир Максимовић, Марија Богдановић, Срђан Станковић, Јагош Пурић, Вукашин Павловић, Атанасије Јевтић, Павле Петровић...
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.