Партнерство „Милановића“ и „Сименса“ највећи посао Србије
Крагујевац – Дуго се причало како у Крагујевцу нема ниједне велике инвестиције после доласка „Фијата“ пре десет година. А онда је стигла највећа могућа. И то на најбољи начин: захваљујући успешном домаћем привреднику, који је у Шумадију довео велики „Сименс“, понос немачке индустрије и вероватно најмоћнијег произвођача шинских возила у свету. Реч је о Братиславу Милановићу, оснивачу предузећа „Милановић инжењеринг“, под чијим је окриљем у селу Собовица код Крагујевца недавно почела изградње огромног индустријског парка површине неколико стотина хектара.
Церемонији свечаног полагања камена темељца за „Мајнд парк – Милановић“ присуствовао је и председник Србије Александар Вучић, у друштву немачког амбасадора Аксела Дитмана, директора свих „Сименсових“ фабрика шинских возила Урлиха Земзерка, градоначелника Крагујевца Радомира Николића и, наравно, Братислава Милановића.
– Не могу да сакријем колико сам срећан. За све Шумадинце почиње боља будућност. „Сименс“ је понос Баварске, понос немачке индустрије. У Крагујевац, у централну Србију, дошла је највећа фабрика. Ово је најважнији дан за нашу земљу, партнерство „Милановића“ и „Сименса“ је највећи посао Србије. Возови који се овде праве већ се возе у Бриселу, возиће се и трамваји. На ово мислимо када говоримо о развоју Србије, повећању бруто друштвеног дохотка, бољем стандарду за наше грађане. Биће ово тежак, али исплатив рад. Научићемо се одговорности. Нема ништа боље од „Сименса“, то је врх пирамиде. Уосталом Немачка је најважнији партнер Србије, а немачки привредници су још мало па највећи послодавци у Србији. Зато је важно да са том земљом имамо најбоље односе – поручио је председник Вучић, најављујући инвестицију немачког ЦТФ-а у Панчеву, вредну око 160 милиона евра.
Индустријски „Мајнд парк – Милановић“ почео је да се гради на површини од око 10 хектара. Већ крајем године на потезу села Собовица и Лужнице, која су од Крагујевца удаљена петнаестак километара, биће изграђен производни погон у коме ће се правити вагонски и трамвајски делови за „Сименсова“ шинска возила. Уз погон ће бити изграђена и савремена управна зграда, која ће у свом саставу имати и одељење за технолошки развој и иновације. Паралелно са тим, „Мајнд парк – Милановић“ ће имати аеродром, болницу са најсавременијом дијагностичком опремом, али и вртић за децу запослених.
– Одлука да своју фирму, коју сам дуго правио и неговао, унесем у велики „Сименс“ била је једна од најтежих у мом животу. То сам урадио због младих у целој Србији. Желим да остану овде, да се овде образује, раде и усавршавају. „Сименс“ ће им то омогућити. Долазак „Сименса“ је круна свега што сам у животу радио, а наш највећи ресур су људи. Шумадија ће по овом индустријском парку постати препознатљива у свету. Посебно ћемо водити рачуна о енергетској ефикасности и животној средини. Довешћемо овде најпоузданије партнере, али овај амбијент мора бити сачуван. На врху управне зграде саградићу кафану, одакле ће да се види цела Шумадија – открио је Милановић.
Овај велики посао вероватно ће остати упамћен и по томе што држава није директно субвенционисала долазак „Сименса“, већ је у инфраструктуру уложила 870 милиона динара.
Иначе, развоју индустријског „Мајнд парка“ крагујевачка локална самоуправа наменила је више од 600 хектара.
– Производња оружја у Крагујевцу почела је средином 19. века, потом смо правили камионе и аутомобиле, а „Сименс“ је у 21. веку отворио нову страницу развоја и модернизације града – рекао је градоначелник Крагујевца Радомир Николић, најављујући да ће у зони посао добити на хиљаде радника и инжењера.
Директор „Сименсових“ фабрика шинских возила објаснио је да су преговори око преузимања фирме „Милановић инжењеринг“, који су окончани пре два месеца, трајали пуне три године
– Настављамо производњу делова за вагоне, а отпочећемо и производњу делова за трамваје – рекао је Урлих Земзерк, напомињући да се сарадња са добављачима неће прекидати.
Подсећајући да у око 400 немачких фабрика у Србији ради више од 44.000 људи, као и да су улагања Немачке у српску привреду достигла вредност од око две милијарде евра, амбасадор Аксел Дитман је изразио посебну радост што се у нашој земљи све више праве висококвалитетни производи.
– Када немачка компанија долази у Србију, то је дугорочни аранжман – рекао је амбасадор Немачке у Србији, напомињући да је сваки овакав посао важан, пре свега за младе талентоване људе.
Захваљујући Братиславу Милановићу, свечаност је била одлично организована. На простору око места где је положен камен-темељац биле су постављене беле тенде за бројне званице и госте, а испред се окретало прасе на ражњу. У складу са традиционалним шумадијским обичајем, председник Вучић и немачки привредници су наздравили испијајући домаћу ракију. Скупу су присуствовали и директори наших јавних предузећа, од којих су неки били спортски обучени, што им је председник Вучић замерио, опомињући их да овакве свечаности изискују сако и кравату.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.