ТАФЕ тражи кооперанте за ИМТ
Постоји могућност да монтажа нових трактора са знаком ИМТ почне у Јарковцу, у општини Сечањ, изјавио је за „Политику” Камал Ахуђа, заменик директора компаније ТАФЕ за европско тржиште. Коначну одлуку донеће наши инжењери из Србије, кад разгледају тамошњи погон ИМТ-а, у којем су се до 2015. производиле тракторске једноосовинске приколице. Обећали смо да ћемо у мају на Пољопривредном сајму у Новом Саду приказати први нови модел са старим знаком ИМТ-539, произведен у Индији. Реч је о унапређеном производу, са мотором ЕУР3, јачине 47 коњских снага, казао је Ахуђа.
У року од пет година ТАФЕ ће у Србији производити најмање 5.000 трактора годишње унапређених модела ИМТ 539, 542 и 590. Намера је да се достигне производња од 10.000 ових машина, које и данас могу да се виде на њивама широм бивше Југославије.
Трактори ће, у првој фази, бити пласирани на тржиште Србије, затим у државе некадашње Југославије. У трећој фази трактори ће бити продавани у земљама где је некада ИМТ извозио, попут Туниса, Алжира, Марока, као и у неким државама Европске уније, као што су Мађарска, Румунија и Бугарска.
Камал Ахуђа управо крстари Србијом у потрази за бившим и будућим кооперантима у производњи трактора са знаком ИМТ.
– Говорим вам из аутомобила. Управо се враћам из Ужица и околине, разговарао сам са произвођачима делова за тракторе које ћемо производити у Србији – открио нам је Ахуђа. – У ужичком крају производиће се кабина, која ће у целини бити српски производ, од пројектовања до израде. Само кабина ће, као део модела ИМТ-539, чинити 15 одсто његове вредности.
Ускоро ћу се срести са могућим произвођачима фелни, филтера...
– Настојаћемо да што већи део трактора буде произведен у Србији – наглашава. – Наш циљ је да више од половине његове вредности буде произведена овде, како бисмо стекли могућност да га без царине извозимо у све земље са којима Србија има споразум о слободној трговини.
Наш саговорник није могао да нам са сигурношћу каже да ли ће нова фабрика бити изграђена у Јарковцу. На опаску да би ТАФЕ за сваког запосленог у атару овог места неразвијене банатске општине Сечањ могао да добије државну субвенцију од 10.000 евра, Ахуђа одговара да висина субвенција неће бити одлучујућа.
– Коначну одлуку донеће наши инжењери – изричит је Ахуђа.
Љиљана Китић, потпредседница неразвијене банатске општине Сечањ, казала нам је да ће општинско руководство учинити све да ТАФЕ нову фабрику изгради у Јарковцу.
– Много би нам то значило да запослимо и задржимо наше младе људе. Рачунамо на помоћ покрајине и републике – каже Љиљана Китић.
Производња ће почети у року од 12 месеци.
Индустрију машина и трактора (ИМТ) у стечају ТАФЕ је купио 2. априла, као једини учесник на аукцији, по почетној цени од око 66 милиона динара. Уговор је потписан прошлог уторка, у присуству председница Владе Републике Србије Ане Брнабић и министра пољопривреде, шумарства и водопривреде, Бранислава Недимовића.
– Уложили смо велике напоре како бисмо поново покренули ту причу, сачували жиг ИМТ-а и нашли инвеститора – рекла је Брнабићева.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић је том приликом указао да је трактор симбол пољопривреде и да је та грана на губитку, јер је ИМТ престао да производи тракторе.
– У Србији има 400.000 различитих возила и механизације за пољопривреду и откада ИМТ, некада моћна индустрија, не производи тракторе, присутни су проблеми у тој области. Србија је прошле године субвенционисала набавку трактора са 50 одсто од вредности реализоване прихватљиве инвестиције и имали смо скоро 2.400 упита пољопривредника – рекао је Недимовић.
Он је истакао да је покретање производње у ИМТ-у важно и за опоравак индустрије и повећање привредног раста у Србији, јер је у нашој земљи прошле године произведено свега 400 трактора.
Куповином ИМТ-а, индијска компанија је постала власник његове интелектуалне својине. Она укључује бренд, то јест заштитни знак, нацрте и ауторска права некадашњег гиганта српске индустрије, као и продајно-сервисни центар у Јарковцу са производним халама и постојећом опремом, на плацу од око 4,5 хектара.
ТАФЕ производи тракторе по лиценци „Мес Фергусон”, али и моторе за ове машине, акумулаторе и делове за аутомобилску индустрију. Ова индијска компанија је део „Амалгамејшнс групе” са 44 фирме, трећи је по величини произвођач трактора на свету, са годишњим прометом од 2,5 милијарди долара. Сарадња ТАФЕ и ИМТ-а трајала је од 1969. до 1992. године, а наши послови у том периоду достигли су укупно 250 милиона долара.
– Нажалост, та сарадња престала је када се угасила фабрика. Сада нам је циљ да је наставимо и да учинимо да она траје много година – поручио је Ахуђа.
Производне хале ИМТ-а на Новом Београду, на пространству од 46 хектара, замениће ново стамбено насеље са пословним простором и пратећим садржајима.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.