Одсечени од света
Један од великих савремених страхова обистинио се у Мауританији. Наиме, ова афричка земља била је је без интернета цела два дана. Разлог томе је прекид подморског кабла за интернет. Страх од којег земље стрепе годинама показао се као стваран и оправдан, а прва на мети је била западна обала Африке.
Подморски интернет кабл дужине 17.000 километара који повезује Француску и Португалију с 22 афричке државе дуж целе обале западне Африке био је пресечен 30 марта. Сијера Леоне је била без интернета у ноћи 30. марта, Мауританија је била одсечена од света два дана, док су Обала Слоноваче, Сенегал, Екваторијална Гвинеја, Гвинеја, Гвинеја Бисао, Либерија, Гамбија и Бенин имали проблема у функционисању светске мреже.
Званичници још не знају како је кабл пресечен. Али се претпоставља да је повод за прекид интернета можда био покушај ометања избора у Сијера Леонеу, који су одржани 31. марта. Ово је први инцидент великих размера, док у протеклих пет година није било значајнијих проблема с подводним кабловима.
Највеће проблеме је претрпела Мауританија која је 48 часова била у потпуном прекиду интернет услуга.
Међународни кабловски систем опремљен је с више сигурносних система који омогућавају у овом случају афричким интернет провајдерима да у случају кварова премосте систем који би затим несметано наставио да ради.
Ипак, овај инцидент показује колико је рањива светска мрежа јер је за прекид интернета на широј територији довољно да буде пресечен један од стотине или хиљаде каблова који повезују континенте на земљи.
Око 97 одсто светских података преноси се преко подморских каблова. Медији су пренели да су званичници америчке и енглеске обавештајне службе више пута упозоравали да током година готово ништа није урађено на пољу заштите подводних каблова и да се често дешава да у њиховој близини своје активности обављају морнаричке снаге светских сила.
Пре пет година, тачније 2013. три рониоца ухапшена су у Египту после покушаја да пресеку подводне интернет каблове.
У најгорем сценарију, када би неко исекао велики број подморских каблова, прекид везе и нестанак података би довели до катастрофе на глобалном нивоу. Али, чак и прекид једног кабла доводи до велике опасности јер може да директно угрози економију сваке земље па чак и да утиче на војну комуникацију, написао је у свом извештају прошле године Џејмс Ставридис, пензионисани генерал америчке морнарице.
После инцидента у Африци, Америчке и Енглеске подморске снаге детаљно прате активности у северном Атлантику јер би прекидом неког кабла део Америке или Европе могао да остане без интернета што би довело до немерљиве штете.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.