Шешељ: Провоцирали смо власт, не Хрвате
ЈАРАК - Скуп Српске радикалне странке у Јарку, испред полицијске блокаде на путу ка Хртковцима завршен је нешто после 11.00 сати, а лидер радикала Војислав Шешељ је поручио да су провоцирали власт, не Хрвате и да није било потребе за ангажовањем полиције.
Нико у Хртковцима, ни људи, ни имовина нису били угрожени, а радикали су просто хтели да одрже „радикалски ђурђевдански уранак”, рекао је Шешељ бројним српским и хрватским новинарима.
Навео је и да је овај њихов скуп у Јарку протест и провокација против власти, а не против Хрвата.
Шешељ је рекао да су лажи и инсинуације све оно што се прича о скупу 1992. године, те да и списак који се помиње у вези са тим уопште није он ни прочитао, већ једна девојка.
Тврди да се није ни радило о списку кога треба протерати, већ о онима који су напустили Хртковце и отишли да служе у „зенгама”.
„Никада нико није из Хтрковаца протеран, већ је било оних који су заменили имовину, све то оверили код хрватских и српских власти, а све је рађено посредством Римокатоличке цркве”, каже Шешељ.
Он је поновио да би митинг у Хртковцима прошао без икаквог инцидента, да држави ово није требало и да се овде „избламирала”.
Шешељ је рекао да у самим Хртковцима има 60 чланова СРС који плаћају чланарину, а има их и више, те поновио да је од кад се вратио из Хага, два пута био у Хртковцима у затвореном простору и да није било никаквих инцидената.
На више питања новинара о односима са Хрватском и када ће се они нормализовати, Шешељ је рекао да то није могуће „све док траје окупација Републике Српске Крајине”.
„Када је ослободимо, онда можемо разговарати”, поручио је Шешељ.
Шешеља је у Јарку дочекала група присталица СРС са страначким заставама и обележјима, и заставом Велике Србије,
Скуп је протекао без инцидената, а пропраћен је великим бројем медија, како домаћих, тако и оних из Хрватске.
Након обраћања новинарима, Шешељ је пришао кордону полиције, на кратко поразговарао са њима, изнео да није ни било потребе да буду ту, и да никаквих проблема у Хртковцима не би било.
Након тога лидер радикала се одвезао пут Београда, док се група која је била са њим разишла.
При крају скупа појавио се и председник Удружења породица отетих и убијених на КиМ Симо Спасић, који је јуче позвао Шешеља да не долази у Хртковце и „не иде” на руку онима који су против српског народа. (Танјуг)
Забрана скупа бламажа за власт
Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ изјавио је да је забрана њиховог окупљања поводом 26. година од митинга у селу Хртковци бламажа за власт, јер сви знају да би протекао мирно, као и скуп 1992. године, због којег је осуђен у Хагу.
Шешељ је новинарима у селу Јарак које је удаљено пет километара од Хртковаца, рекао да ће остати до 11 сати у том селу, а да ће онда радикали отићи кућама.
Он је истакао да само користи своја уставна и законска права на слободно окупљање и да су зато у Хртковцима заказали митинг „Ђурђевдански радикалски устанак”.
„Ви знате да би овај митинг прошао без инцидента, ово је бламажа за власт”, казао је Шешељ.
Према његовим речима, полиција је без икаквог разлога забранила окупљање јер је митинг радикала протекао мирно и пре 26 година.
„Није било опасности за људе и имовину, чак и 1992. године на овом митингу је било мирно, а онда је кренула кампања у јавности да су људи застрашивани и терани током ноћи. То су све ординарне лажи. Никад нико није застрашиван, нико није отишао из Србије, а да није заменио имовину”, рекао је Шешељ.
Говорећи о митингу који је пре 26 година одржао на данашњи дан, он је нагласио да тада у Хртковцима није прочитао никав списак неподобних грађана, већ да су то људи који су отишли из Србије и да је то доказао у Хагу.
Додао је да Србија не може имати добре односе са Хрватском док не буде ослобођена Република Српска Крајина.
Шешељ је стигао у Јарак око 10 сати, а у том месту се налази око 50 припадника СРС-а, међу којима су Вјерица Радета и Наташа Јовановић.
Сви прилази селу Хртковци потпуно су блокирани, а јаке снаге полиције и жандармерије кордонима су затвориле кључне магистралне правце.
Пролаз је омогућен само мештанима и достављачима хране који морају да покажу личну карту.
Мимо кордона полиције нису могле да прођу ни бројне новинарске екипе које су заустављене у Јарку. (Бета)
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.