Радикалски уранак се „разбио” о полицијски прстен
Хртковци – Громогласне тврдње Војислава Шешеља, председника Српске радикалне странке (СРС), да ће упркос забрани окупљања одржати митинг у Хртковцима поводом скупа на Ђурђевдан 1992. године, који је Жалбено веће Механизма за међународне кривичне судове (наследило поступке Хашког трибунала) оценило као увод у присилно премештање Хрвата у Војводини, „разбиле” су се јуче о полицијски прстен који је МУП Србије поставио око овог сремског места.
Шешељ, којем је недавно изречена хашка пресуда од десет година затвора, стигао је тек до села Јарак, а до Хртковаца нису успели да дођу ни представници Демократске странке (ДС), и Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ), који су најављивали да ће лично „заштитити грађане”.
Лидера радикала је на ракрсници, која од магистралног пута Рума–Шабац води у центар Јарка, дочекала група престалица СРС-а са страначким обележјима и заставом „Велике Србије”, а због великог броја новинара, како домаћих тако и из Хрватске, скуп је више личио на прес-конференцију на отвореном него на страначки митинг.

На скупу се, такође, појавио и Симо Спасић, председник Удружења породица отетих и убијених на КиМ, који је само дан раније позвао Шешеља да не долази у Хртковце и „не иде на руку онима који су против српског народа”, а при крају, однекуд, дошла је и група активиста Либерално-демократске партије (ЛДП), која је развила транспарент „Шешељ ратни злочинац”, што умало није довело до тежег инцидента.
За разлику од Војислава Шешеља, који је саопштио да је до Јарка дошао без заустављања, за све остале грађане, па и новинаре, проћи магистралним правцем од Шапца према Новом Саду и Београду, или обрнуто, прекјуче и јуче представљало је праву авантуру. МУП је још у суботу затворио све прилазе Хртковцима, преусмеривши саобраћај на алтернативне путеве. С југа се није могло даље од Платичева, на истоку је блокада била у Никинцима, а на северу у Јарку. Полицијске патроле биле су чак и на такозваним малским путевима, па се није могло ни „преко њива”. Правац Хртковци уредно је био прецртан црвеном бојом и на свим путоказима.
Како смо сазнали, локалним одборима СРС-а у околним општинама (Шабац, Рума, Сремска Митровица) јуче ујутро је било наложено да (уместо у Хртковце) чланство доведу у Јарак, алтернативним правцима. Када се Шешељ око 10 часова искључио с ауто-пута Београд–Загреб и упутио према Јарку, полиција је затворила прилазе ауто-путу код Руме, па је репортер „Политике”, који је у Платичеву преусмерен на обилазницу Никинци–Буђановци, морао да направи нови круг и да кроз Вогањ и Шашинце у сремскомитровачкој општини стигне до Јарка.
Иначе, од Платичева до Јарка је 14 километара, а овако тек „неких” четрдесет више.
Обраћајући се окупљенима, недалеко од кордона од неколико десетина полицајаца, који су блокирали пут од Јарка према Хртковцима, лидер радикала је рекао да су они ту да би „провоцирали власт, не Хрвате” и да није било потребе за ангажовањем полиције. „Нико у Хртковцима, ни људи, ни имовина нису били угрожени, а радикали су просто хтели да одрже радикалски ђурђевдански уранак”, навео је Шешељ, поновивши да су „лажи и инсинуације све оно што се прича о скупу 1992. године у Хртковцима”, и да и списак мештана који се помиње „уопште није (он) прочитао, већ једна девојка”.
„Никада нико није из Хртковаца протеран, већ је било оних који су заменили имовину, све су то оверили код хрватских и српских власти, а све је рађено посредством Римокатоличке цркве”, истакао је Шешељ.
Током скупа, Шешељеве присталице, с препознатљивом иконографијом, правиле су селфије пред полицијском кордоном, а после обраћања он је, на инсистирање окупљених, отишао до полиције и старешини (Алимпићу) рекао: „Ево, уверили сте се да нисмо дошли да правимо неред.” Када је пошао према кордону, окупљеним радикалима је забранио да га прате и већина која је кренула за њим се вратила.
Потом, митинг је званично био завршен. На столици, под једном липом, Шешељ је још мало позирао новинарима и необавезно разговарао с присталицама, претежно лепшег пола.

Опуштену атмосферу, међутим, изненада је прекинуо глас с мегафона председника Удружења породица отетих и убијених на КиМ Сима Спасића, који је, педесетак метара даље, стајао насред улице држећи пано с фотографијама несталих земљака и оптуживао „досовски режим за намерно заташкавање злочина албанских терориста”. Новинари и камере су се окренули према Спасићу да би, у том тренутку, иза његових леђа седморо активиста ЛДП-а извадило транспарент с написом „Шешељ ратни злочинац”.
Најближи радикали гневно су потрчали према присталицама ЛДП-а, који су брзо згужвали транспарент и кренули да уђу у „фолксваген” с румским регистарским ознакама. Дошло је до гурања и отимања око транспарента, а већи инцидент спречили су новинари и старије и сталоженије присталице СРС-а. Док су активисти ЛДП-а, потом, покушавали да дају изјаву за медије, улицом су одјекивали повици „Усташе, усташе”.
За то време, Спасић је преко магафона „прозивао” лидера ЛДП-а Чедомира Јовановића да је „испоручио Хагу Слободана Милошевића, киднаповао Мирослава Мишковића...”
Полицајци из кордона дотрчали су и успоставили ред. Шешељ је већ пре тога ушао у аутомобил и кренуо за Београд.
Пет километара одатле удаљени Хртковци, у којима је јуче бар 200 кућа славило Ђурђевдан, а који је и храмовна слава тамошње православне цркве (подигнуте деведесетих, по доласку расељених у славу Светог Георгија), остали су до вечери у блокади. Гости са стране моћи ће да им дођу тек данас, на патарице.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.