Мигрантска криза ескалира у БиХ
Од нашег дописника
Сарајево-Босна и Херцеговина нема начина да пресече руту и заустави мигранте који, из дана у дан, у све већем броју улазе на њену територију, нити је у прилици да сама може решавати проблеме с којима се ти људи суочавају, јер нема ни средстава, а ни смештајних капацитета . То је за „Политику” потврдио и министар безбедности БиХ Драган Мектић.
Од почетка године у БиХ је, према званичним информацијама, ушло око 3.500 миграната, а у последње време дневно их улази од 80 до 120.Из Службе за послове са странцима БиХ наводе да се међу регистрованим налази само 30 одсто избеглица из ратом захваћених подручја, попут Сирије.
Највећи број миграната који илегално улазе у БиХ, захваљујући, између осталог, и порозности њене границе, тренутно се налази на подручју Сарајевског и Унско-санског кантона.
Директор Граничне полиције БиХ Зоран Галић тражи хитно повећање броја „граничара”, јер је „долазак миграната организован и гранична полиција више није у стању да одговори на притисак новог таласа”.Он сматра да постоји могућност и привременог премештања полицијских службеника из других полицијских служби на који начин би се „покрила” граница са Србијом и Црном Гором, али и Хрватском у коју мигрант улазе како би се домогли ЕУ.
У Сарајеву, конкретно, приметно је много миграната који спавају под ведрим небом, на улици, у стубиштима и парковима попут оног преко пута Вијећнице у коме у око тридесетак шатора борави њих 400.
Са некима од њих разговарали смо у суботу, нису желели да им помињемо имена, али сваки од њих нам је рекао да су услови у импровизованом „шаторском насељу” неподношњиви, недостаје им, кажу, „хране, средстава за хигијену”, те да има „много деце” и „болесних којима је неопходна здравствена заштита”.Жале се на однос власти према њима, а хвале Сарајлије јер „ једино они нам помажу, доносе нам храну, али то није довољно”.
Министар безбедности БиХ тврди да је још „пре шест месеци у ЕУ упозоравао на могућност проблема с којим се БиХ тренутно суочава” и на који не може адекватно да одговори, „јер нема ни средстава, а ни капацитета за смештај миграната”.
Излаз из ситуације Мектић види у формирању избегличких насеља ван Сарајева која би била под контролом надлежних органа и институција.То ће, каже, бити један од предлога који ће лично изнети на седници Координационог тела за питања миграната, најављеној за данас у Сарајеву.
Иначе, већи број политичара, из Републике Српске првенствено, које подржавају и неки аналитичари, сматра да су заједничке институције БиХ неозбиљно и неспремно дочекале повећан прилив миграната, иако су се многи представници тих институција у време док је балканска мигрантска рута заобилазила БиХ хвалили да воде „врло успешну имиграциону и азилантску политику” и да „све држе под контролом”.
„Кад чујете изјаве чланова Савета министара БиХ да су ствари добро припремљене и организоване, а с друге стране видите масу миграната по парковима и улицама, И то све чак и без обезбеђених врећа за смеће, а камоли нечег другог, онда се питамо за шта су се припремиле институције БиХ док су најављивале, а раде то већ неко време, како је пред вратима БиХ 50 хиљада миграната”, рекла је премијерка РС Жељка Цвијановић за једну бањалучку телевизију.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.