Грчка влада пориче да је склопила договор са Скопљем
Од нашег дописника
Атина – „Споразума за решење македонског проблема нема. Када до њега буде дошло, на време ћемо обавестити јавност и политичке партије како би се спровела свеобухватна дискусија”, изјавио је портпарол грчке владе Димитрис Цанакопулос. Он је очигледно имао задатак да прекине спекулације политичких партија које премијера Алексиса Ципраса оптужују за тајну дипломатију око македонског питања, али и да умири јавност и медије који свакодневно износе нове верзије о садржини споразума и могућем називу суседне државе.
Цанакопулос је поновио да услови за споразум остају непромењени и подразумевају договор о новом имену које би Македонија користила и за унутрашње сврхе и у спољним контактима, као и адекватне промене у македонском уставу. Опозиционе партије, пре свега Нову демократију, Цанакопулос је упозорио да сложено стање у којем се преговори налазе не користе „за лов у мутној води” у покушајима да подрију коначно налажење решења за вишегодишњи спор Атине и Скопља.
У ишчекивању телефонског разговора између Ципраса и његовог македонског колеге Зорана Заева, који показују спремност за договор и требало би да најзад унесу јасноћу у ову збрку, грчки медији и даље спекулишу да је назив „Северна Македонија” практично решена ствар. Очекује се и да ће се сусрет двојице премијера на Преспи, такође, догодити сасвим ускоро, у сваком случају најкасније до самита Европске уније крајем месеца.
Проблеми са којима се македонски премијер суочава на „свом терену”, од одбијања председника Македоније Ђорђа Иванова да прихвати „принципијелни споразум” и сагласи се са свеобухватном варијантом имена и променама устава, па до протеста који се најављују у Скопљу, разлози су из којих Заев одуговлачи са обављањем телефонског разговора са Ципрасом. У исто време, није нимало једноставна ни политичка клима у Атини, где опозиција свакодневно од Ципраса тражи нова објашњења и детаље „финалне фазе” у којима се, по речима министра иностраних послова Никоса Коцијаса, преговори налазе.
Такође, свако одлагање може да изазове и додатно незадовољство међу Грцима који ионако у већини нису задовољни било којим решењем у којем се „Македонија” наводи као могући назив. Брине чињеница да су за среду 6. јуна у 13 градова на северу Грчке, управо у области Македонија, заказане демонстрације против тога да северни сусед користи назив „Македонија.
Члан организационог комитета протеста Михалис Пацикас поручује да ће нови митинг у Атини бити организован оног дана када споразум буде дошао на дискусију у парламент. Сународнике у 13 грчких градова који идуће недеље излазе на протесте позвао је да се „наоружају” грчким заставама и упозорио да за „екстремисте неће бити места”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.