Влада не пристаје на захтеве малинара
Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је да држава не може и неће да гарантује откупну цену малине, јер ту цену диктира тржиште.
Незадовољним малинарима из Пријепоља, Прибоја, Ивањице и Ужица који су, трећи дан заредом, блокирали магистралу код Пријепоља, на путу ка Црној Гори, Брнабићева је поручила да са њима неће разговарати све док не одблокирају саобраћај. Исто то ће, како је рекла, тражити и од министра пољопривреде.
– Тражићу и од министра пољопривреде да се не види са њима, јер то даје погрешан сигнал – да кад год имате захтев, одете, блокирате путеве и тако практично уцењујете владу да се види са вама – рекла је Брнабићева. Поновила је да држава не може да гарантује цену, јер би то значило да би сутра морала да гарантује цену и онима који се баве узгајањем шљиве, соје, пшенице, онима који продају папуче, шрафове… и истакла да о цени не може да се разговара, али да о свему осталом може. Подсетила је и да је влада на прошлој седници усвојила меру да им се да бесплатно ђубриво, као помоћ. На констатацију новинара да се „чини да се питање малинара претвара у политичко питање”, Брнабићева је рекла да не жели да улази у то је ли то политички протест, али да се нада да није.
Каже и да је било разговара са малинарима да им се из Фонда за развој помогне да направе своје мини-хладњаче, како нико не би могао да утиче на цену. – Ако мисле да су хладњачари у картелу, а то је ствар инспекције која то проверава, и уколико мисле да могу сами, хтели смо да им помогнемо да „разбију тај картел” али то се није догодило. Сваке године имамо протесте – изјавила је премијерка.
Како су пренеле агенције, због блокаде пута и преусмеравања возила на алтернативни правац саобраћај кроз Пријепоље је био отежан, а у једном тренутку и у прекиду. Из правца Црне Горе возачи су у колонама чекали дуже од три сата. Танјуг је објавио да се до ове државе могло стићи само преко Новог Пазара и Тутина и да је на барикадама било око 300 произвођача.
Основни захтев малинара је да откупна цена малине буде најмање 180 динара. То је два пута више од онога што им хладњачари тренутно нуде. Откупљивачи и прерађивачи и даље остају при ставу да је њихов захтев нереалан и да је максимална могућа тржишна цена 100 динара. Организатори протеста саопштили су да ће наставити са блокадом магистрале све до испуњења захтева.
–Добили смо подршку пољопривредних произвођача из целе Србије. Очекујемо да нам се придруже не само малинари већ и остали пољопривредни произвођачи из 13 општина – рекао је за агенцију Бета председник Удружења „Лимска долина” Владан Попадић. Муаз Дедовић, представник малинара из Прибоја, поновио је за наш лист да је све више произвођача на протестима и да ће ту остати све до испуњења захтева.
Откупна цена је стални разлог трвења супротстављених групација – произвођача и откупљивача. Малинари тврде да са оним што им се сада нуди не могу да подмире ни најосновније трошкове производње. Траже и да се регулише тржиште и да се стане на пут онима који препакују њихову робу и извозе је по десет пута већој цени. Малинари из околине Пријепоља су мишљења да ће ниска цена довести до гашења малињака у овом делу Србије. Са друге стране, хладњачари тврде да се тржиште малине у последње две године нагло шири. Присутни су произвођачи из Босне и Херцеговине, Пољске, Молдавије, Чилеа, Украјине што доприноси већој конкуренцији и паду цена.
Недимовић: Осећам се као „министар за малине”
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић је, у Жабљу, поновио да „тржиште одређује цену малине” и да држава нема ништа с тим. Реагујући на поруке малинара из Пријепоља и Белог Поља да је откупна цена од 60 до 85 динара неприхватљива, он је истакао да се тржиште променило и да потребе нису онакве какве су биле у златно доба малине.
– И други раде, а цену одређује потражња – рекао је Недимовић за Танјуг. На оптужбе да иза ниске откупне цене стоји хладњачарски картел, поручио је да је то апсолутно нетачно јер је антимонополска комисија недвосмислено утврдила да не постоји монопол када је реч о складиштарима малина. Истакао је да се већ осећа као „министар за малине” јер годину и по дана преговара са произвођачима, као и да су протести недопустиви.
– Никаквих разговора неће бити док они не буду прекинути – поновио је Недимовић став Владе Србије.
Иначе, на неким од транспарената, који су се могли видети на протесту, тражила се и смена министра Недимовића.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.