Табаковић: Не реагујем на притиске банкара
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић каже да Предлог закона о међубанкарским накнадама и посебним правилима пословања по платним транскацијама омогућава да држава преко НБС обезбеди сигурност платних транскација у којем грађани имају ниже трошкове.
„Али и сигурност да ни због чије непажње, намере или било чега, неће доћи до блокаде платног система”, рекла је Табаковић у парламенту одговарајући посланици ДС Гордани Чомић шта доноси члан 9. тог закона.
Табаковић је одбацила тврдње да је тај члан Предлога закона дискриминаторски.
Чомић је питала да ли би по члану 9. значило да би све међународне платне шеме биле приморане прво да оснују правно лице у Србији, а затим да добију лиценцу од НБС да би се квалификовали као оператери система платног промета, те да успоставе домаћу инфраструктуру за ауторизацију, клиринг и поравнање.
„Ако то значи члан 9. онда је питање, да ли то умањује, увећава, оставља истим способност међуанродних платних шема, посебно мастер кард и визе у некој равноправној утакмици у Србији за финансијске услуге”, питала је Чомић.
Гувернер НБС Јоргованка Табаковић одговара да је то ствар коју НБС мора да уради и да очекује једнодушну подршку свих посланика.
„Јер колико год да смо опозициони посланици, сви смо грађани који морају да знају да, када 1.300 динара просечне трансакције плаћања провучете мастер кардом, ви им платите 12 динара, према Визи је то 8,2 динара, а када платите домаћом картицом то је 2,2 динара”, рекла је Табаковић.
Она је објаснила да члан 9. подразумева да се све трансакције везане за нетирање и коначан клиринг и поравнање за домаћи платни промет на картицама, било домаћим или страним, обавља у Србији.
„Питали су ме да сам спремна да издржим све притиске банкара. Ја на притиске реагујем обрнуто сразмерно. Оно што сам убеђена да је интерес грађана Србије... Имам обичај да кажем - верност сам спремна и животом да платим”, рекла је Табаковић.
Објаснила је да се сада прописује обавезу да се поравнање за домаће трансакције обавља у Србији под надзором НБС и осталих државних органа што до сада није био случај, независно да ли се плаћа страним картицама које су издале домаће банке или домаћом картицом коју су издале домаће банке.
Каже да се 97 одсто транскација плаћања картицама обавља у земљи и између домаћих клијената, а да се само три одсто обавља ван, а да се клиринг у 80 одсто случајева у поменутих 97 одсто врши у иностранству.
Наводећи да се ове године очекује 2,6 милијарди евра инвестица, гувернер НБС је поручила да држава води рачуна о инвеститорима који запошљавају људе, плаћају порез и „обезбеђују пун новчаник, пристојно пун фрижидер или гориво у аутомобилу”.(Танјуг)
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.