За обнову становништва: Свака друга жена да има троје деце
Да бисмо обновили становништво у Србији потребно је да скоро свака друга жена има троје деце, казала је данас министарка без портфеља задужена за демографску политику Славица Ђукић Дејановић.
Она је навела да је од 2001. до 2015. године у Србији пола милиона становника мање, а да се смањује и број жена у оним годинама када рађају.
„Тако је 2002. године проценат у општој популацији особа женског пола од 15 до 49 година био 24,1, посто, 2011. износио је 22,5 одсто, 2015. године 22, а сада је испод 22 одсто”, казала је Ђукић Дејановић на предавању „Културолошки аспекти биомедицински потпомогнуте оплодње у Србији”, које је одржала у оквиру симпозијума о биомаркерима - СЕРБИС 2018.
Премна њеним речима, просечна старост мајке при рођењу првог детета у Србији је подигнута и износи 28,3 године.
„Да бисмо се обновили потребно би било да останемо на овом броју, који је већ сада нешто нижи од седам милиона у Србији, и у том случају би требало да жене у фертилном периоду имају једно дете њих 11 одсто, 44 одсто двоје деце, 45 одсто троје деце”, навела је Ђукић Дејановић.
Казала је да је и просечна старост различита у градским и руралним крајевима, те да је просек старости мајке при рођењу првог детета повољнији у руралним крајевима.
Ђукић Дејановић је рекла да без стручњака нема добрих решења у домену популационе политике, те да је семинар прилика и да се укаже да је држави свако новоређено дете важно.
„Оно дете које се роди из биомедицинске потпомогнуте оплодње потпуно је исто као и оно које се роди на најприроднији начин”, изјавила је министарка и додала да је током семинара разговарано, не само о популационој политици, него и о вишем нивоу знања посебно адолесцената када су у питању сексуално преносиве болести, односно ризицима стерилитета.
Казала је да је за бољу демографску будућност изузетно значајан тимски рад, као и психолошка подршка оним људима који су опредељују на лечење неплодности.
„У овом моменту у Србији 300.000 парова, односно 600.000 људи има проблем да желе да постану родитељи, а то не могу. Са доста стигматизације, малтене прекора, поготову према жени из тих парова се гледа у многим срединама и ми морамо радити да се то промени”, казала је Ђукић Дејановић.
Истакла је да се не сме заборавити да је одлука о томе када ће неко постати родитељ једно од елементарних људских права и припада само индивидуи.
Подсетила је да је држава направила стратегију за подстицање рађања, која подразумева и финансијску подршку подизања детета, усклађивање рада и родитељства, много више знања у домену популационе политике и репродуктивног здравља, али пре свега подршка материнству и јачању партнерства.
„Када питате жене које већ имају 30 година, имају обезбеђену егзистенцију, а имају страх да постану мајке, који је разлог за то, оне кажу да им недостаје подршка партнера. Због тога морамо радити на јачању партнерства”, казала је Ђукић Дејановић.
Најавила је да ће ускоро у скупштинску процедуру доћи и предлог о допуни Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи, који подразумева да они родитељи који су добили дете на тај начин имају могуцност да на исти начин о трошку Републичког фонда за здравтсвено осигурање уђу поново у исте поступке.
„Та допуна ће дати прилику малишанима који су настали из поступка биомедицински потпомогнуте оплодње да добију брата или сестру”, казала је.
Гинеколог Елиана Гаралејић казала је да се у Србији на милион становника уради око 2.000 вантелесних процедура, што је много мање него што је потребно.
Истакла је да је главни разлог за то тај што пацијенти нису свесни да треба да се јаве лекару и што и примарна заштита и гинеколози доста дуго лече пацијента и они код специјализованих доктора долазе касно.
„Због напретка науке и технологије расте проценат успешности из године у годину, али и даље успешност вантелесних оплодња највише зависи од старости жене. Што је жена старија, проценат трудноће је мањи. И дан данас врло су мизерни проценти трудноће код жена преко 40 година, а када има преко 42 године, успшешност је три одсто”, казала је Гаралејић и додала да је потребно да парови, уколико после годину дана не дође до трудноће, јаве се одговарајућим докторима за лечење. (Танјуг)
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.