Просветари најављују протест за крај августа
Пред сам завршетак текуће школске године део наставника који припада Унији синдиката просветних радника Србије (УСПРС) јуче је најавио да ће наредну сезону у школама започети штрајком. Како је на конференцији за медије у Београду истакла Јасна Јанковић, председница УСПРС-а, чланови организације у чијем је саставу 768 школа у Србији, организоваће 31. августа протест испред Министарства државне управе и локалне самоуправе у Београду и тражити да учествују у стварању подзаконских аката најновијег закона о запосленима у јавним службама. Серију протеста наставиће, кажу, до 1. јануара 2019, када тај закон ступа на снагу и од када ће, према њему, плата, не само просветних радника, већ свих запослених у јавном сектору, бити одређена на нов начин, према платним разредима.
Представници једног од четири синдиката просветних радника истичу да немају ништа против праведно одређених платних разреда, али апелују да и они буду укључени у формирање мерила према којима ће се оцењивати и награђивати наставнички рад.
– Са Младеном Шарчевићем, министром просвете, немамо никакву сарадњу, иако он у јавности говори да се добро слаже са синдикатима. Остала три синдиката су спора, ми не можемо да их чекамо, па реагујемо док не буде касно. Желимо да нам се у току прављења подзаконских аката предочи како ћемо то бити плаћени, а не да из интервјуа са Шарчевићем, објављеног у недељу у „Политици”, сазнамо да ће плате наставника зависити од каријерног вођења ученика кроз школу и прогнозе оцена која се мора остварити на завршном испиту – појашњава за наш лист Јанковићева.
Позивајући се на министрову изјаву дату „Политици” да „државе које хоће да унапреде образовање озбиљно плаћају своје наставнике”, УСПРС је, на конференцији за медије, предочио своје истраживање, према коме је просечна наставничка плата у 2017. у Србији била 438 евра, у Норвешкој 4.000 евра, Јапану 3.000 евра, САД 2.000 евра, Словенији 1.050 евра, а у Хрватској 780 евра. Зараде наставног кадра у Босни и Херцеговини и Црној Гори, кажу, за двадесетак евра су више у односу на овдашње.
– Није први пут да Младен Шарчевић најављује повећање плата наставника, а да нас притом буквално ништа не пита и не пружа нам увид у то како ће на основу платних разреда оне бити одређиване – закључује Јанковићева.
Представници УСПРС-а навели су, такође, да су увређени појединим ставовима које је министар Шарчевић недавно изнео у интервјуу за „Политику“.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.