Трапез и цена злата намучили мале матуранте
Купа, трапез, много геометрије, уз израчунавање углова на троуглу, обележили су јучерашњи, други дан мале матуре, када је тачно у 9 часова 71.817 осмака у градовима и селима по Србији почело да решава 20 задатака из математике. Они са којима су новинари „Политике” разговарали непосредно по завршетку испита готово углас су рекли да су добро урадили тест, „јер је био приметно лакши од оног на пробној малој матури, одржаној у априлу”. Првих десет задатака ђаци су лако решили, уследило је пет мало озбиљнијих математичких заврзлама, док се последњих четири, пет питања могу подвести под тешка. Овако је за наш лист јучерашњи тест оценио Јован Ђурић, директор Гимназије „Јосиф Панчић” у Бајиној Башти, који је био супервизор у тамошњој ОШ „Свети Сава”.
Са 110 ђака ове осмолетке малу матуру равноправно је полагало и седам ученика из оближњих Скелана у Републици Српској, јер им закон тако налаже, због намере да школовање наставе у Србији.
– Мој утисак је да су овогодишњи задаци били веома занимљиви, тражили су од осмака доста размишљања, а нису били претешки. Лошији ђаци, који стреме ка занатима и лакшим средњим школама, напуштали су завршни испит после 45 минута, док су наши најбољи математичари, које знамо и са такмичења, остајали пуна два сата у клупама, проверавајући сваку појединост у задацима. Веома су озбиљно схватили малу матуру и нисам приметио да је неки ученик покушао нешто да препише. Ово је мала средина и сви се познајемо, деца не желе да се срамоте, стварно су сви били врло послушни – истакао је Ђурић и додао да је контрола била строга и да је сваких десет ђака надгледао по један наставник.
Утисци малих матураната приликом поређења тестова из српског и математике су различити. Лазару Косановићу, осмаку из вождовачке ОШ „Филип Филиповић”, много је лакше пао други дан тестирања и решавање математичких „питалица”.
– Најлакше ми је било да путем графикона израчунам колико коштају четири кугле сладоледа. Тај задатак ми је дошао баш као освежење – нашалио се Лазар и додао да је математику боље урадио него српски језик.
Његова школска другарица Ирена Петковић пожалила се како је 20. задатак био „немогуће тежак” и уз осмех рекла да после њега више не воли накит од белог злата.
– Тражили су да израчунамо колико коштају четири грама тог злата ако знамо колике су цене 30 грама свих елемената од којих је бело злато направљено. Тест је био лакши него што сам очекивала после поприлично тешке пробне мале матуре. Већ знам да сам сигурно тачно урадила 13 задатака и задовољна сам – истакла је Ирена.
Бајинобаштанка Мина Васић, из ОШ „Рајак Павићевић”, каже да тај 20. задатак није ни стигла да реши, али да је зато успешно савладала једнако тежак 19. задатак, који је од малих матураната захтевао да израчунају површину тела на основу дате запремине.
– Тест није био много тежак, али сам могла и боље да га урадим. Из српског сигурно имам 18 или 19 бодова, а из математике који поен мање. Уморна сам, али не могу да спавам јер размишљам о трећем дану мале матуре. А и задатак са трапезом и у њему уписаном кружницом не могу никако да избацим из главе – искрена је Мина.
Сара Марковић, мали матурант београдске осмолетке „Змај Јова Јовановић” у насељу Браће Јерковић, каже да јој је на тесту знања из математике геометрија задала највише проблема.
– Овај тест био је доста тежи од српског језика, ако уопште могу да се пореде. Упркос припремама у школи и понављању код куће, никада не знамо шта ће осванути на папиру. Задаци са трапезом и функције су биле најтеже. Урадила сам 19 од 20 задатака и надам се да је већина решења тачна. Утрошила сам 10 минута по задатку – рекла је Сара, која ће на листи жеља за упис навести Осму и Четрнаесту београдску гимназију. Каже да се већина њених другара плаши данашњег комбинованог теста, али она и даље сматра да су математички задаци најкомпликованији.
Иако су у већини школа у Србији контролори били „са стране”, ђаке у ОШ „Змај Јова Јовановић” надгледали су њихови предавачи. Били су ригорозни, али, као и у свакој генерацији, било је и школараца који су нам рекли да су умели да се „снађу”.
– Најкомпликованији су били задаци из геометрије, који су садржали мало података на основу којих је тражено да израчунамо површину или запремину тела. У току припрема, наставници су нам говорили да понесемо прибор за цртање, али, колико сам чуо, нико га није користио. Спремао сам се од почетка јануара, али мислим да сам погрешио у рачунању неких пропорција – искрен је био осмак Вељко Вучуревић.
Српски није проблем
Тестови из српског језика у Бајиној Башти, као и у већини градова у Србији, већ су прегледани, али нису дешифровани, потврдио нам је јуче Драган Ресимић, директор ОШ „Рајак Павићевић”, која је централна школа за малу матуру у бајинобаштанском округу.
– Рачунајући седам ученика из Републике Српске који у нашем месту полажу завршни испит, прегледали смо тестове из српског које је урадило 287 осмака. Нико није освојио максималних 20 бодова, али имамо поприлично ђака са 19 и 18 бодова, тако да прелиминарни резултати говоре да су ђаци добро урадили тест из српског – нагласио је Ресимић и додао да су осмаци највише грешили у питањима која су тражила читање и разумевање прочитаног текста, описано својим речима.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.