Малинари траже контролу откупних места, инспекције на терену
КОСЈЕРИЋ - Представници малинара из Ариља, Ивањице, Пожеге и Косјерића данас су у наставку преговора с министром пољопривреде Браниславом Недимовићем договорили да се пооштре контроле хладњача због неадекватног класирања малине.
Малинари истовремено не одустају од цене од 200 динара за килограм, али кажу и да су добили гаранције да држава више неће увозити малину.
Председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић каже да се малина тренутно откупљује по цени од 55 до 125 динара у зависности од квалитета на подручју Ивањице и Златиборског округа.
„Имамо подршку Владе у намери да се уреди ситуација на тржишту. Добили смо гаранције да је држава престала са увозом малине. Овогодишњи род ће уместо четири бити две и по тоне по хектару, због непогода које су задесиле западну Србију, тако да су сви услови, ако се држава обрачуна са картелом хладњачара, да коначна цена буде извозна цена гриза, односно 200 динара. Ми од те цене не одустајемо”, изјавио је Радовић после састанка.
Помоћник министра пољопривреде Ненад Вујовић рекао је да је Републичка пољопривредна инспекција заједно са тржишном интензивирала контролу хладњачара на подручју целе Србије и да се контролишу услови откупа.
„Има неправилности на терену, као и забране рада оним хладњачама које нису испуниле законом предвиђене стандарде. Малина се свуда углавном класира у две класе у зависности од квалитета, али морам напоменути да по свим прописима који постоје, она малина која има више воде и буђи и ван је прве две класе, објективно не може бити примљена у хладњаче”, напоменуо је Вујовић.
Данашњем састанку у Косјерићу присуствовали су и начелник Златиборског округа и представници локалних самоуправа са овог подручја.
Следећи састанак је, према најави малинара, наредне седмице када треба да се преговара и са највећим извозницима малине у Србији. (Танјуг)
Коначна цена малине следеће недеље?
КОСЈЕРИЋ - Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије каже да ће цена малине бити позната следеће недеље, а тренутно је, додаје, највећи помак направљен на југу земље, где је са 50 динара килограм достигао 110 динара.
Истовремено, у Моравичком и Златиборском округу процена је цена 125 динара и то код две извозне куће за прву класу, док је код осталих просечна цена 70 динара по килограму.
„Ми тражимо да се уреди тржиште. Незадовољни смо аконтном ценом од 120, јер све испод просечне извозне цене гриза, која је прошле године била 1,75 евра, није уреду. С друге стране, треба да смо реални, прошлогодишњи принос је био 4,5 до 5 тона, док је ове године 2,5 до 3, тако да ћемо бити задовољни и са 170 или 180 динара”, навео је Радовић.
Он додаје да људи треба да воде рачуна коме дају малину, јер посредници између хладњачара и пољопривредних произвођача дају ниске цене и „пљачкају народ”.
„У Ариљу има 400 хладњача, а на протеклом састанку била су два откупна места са 125 динара, сада је већ на 90 одсто аконтна цена за прву класу 125, док је за другу 105. У Моравичком и Златиборском округу броји се хиљаду хладњача. Због тога тражимо да се уведу контроле откупних места, јер само у Ариље се 'довлачи' и из Косјерића, Ивањице и локалних општина, што је проблем. Тражимо да инспекција уради своје и да нас народ прати, јер ће се промене десити, све што смо до сада захтевали од државе је испоштовано”, казао је Радовић.
Како каже, најлакше је изаћи на протесте, али док се не укључе институције не може се постићи ништа.
„Имали смо укупно три састанка и да њих није било све би пропало. Настављају се преговори, на следећом састанку, који ће бити са пет извозника, мислим да ће се преломити и да ће се знати која је цена. Држава је спремна, јер је на неки начин забранила увоз свеже малине. Чули смо да ће Влада Србије расписати и тендер за куповину малине. У овоме сам већ 15 година и први пут држава не нагиње ни на једну страну, док ми се чини да монопол хладњачара покушава да буде јачи”, закључио је Радовић.
Помоћник министра пољопривредне инспекције Ненад Вујовић каже да су ове године највише присутни, да заједно са тржишном инспекцијом контролишу откупна места и хладњаче.
„То су контроле које захтевају малинари, пре свега због квалитета саме малине, јер хладњачари су се одлучили да примају малину по различитим класама. Нашим присуством обезбеђујемо проверу на који они то начин раде и да ли класе одређују на прави начин. Наше тимове не чине само пољопривредни инспектори већ су укључени и стручњаци из Института за воћарство који на лицу места додатно обучавају лица која то треба да раде”, рекао је Вујовић.
Такође, контролишу се и хигијена, коректност, али и да ли су доступне све информације произвођачима.
„На терену наилазимо и на одређене неправилности, где смо принуђени да санкционишемо, доносимо решења о отклањању недостатака, као и да поднесемо пријаве за пољопривредне преступе. Имали смо пар случајева где смо забрањивали рад одређеним хладњачама које нису испуњавале основне услове у смислу елементарне регистрације објекта. Оно што је важно овога пута, пољопривредна инспекција као и увек не ставља се ни на једну страну, једноставно трудимо се да проверимо да ли се сви прописи законски поштују на прави начин”, навео је Вујовић.
Малина се класира на прву и другу класу, а када су лошији временски услови, као што је киша, већи је прилив друге класе.
Помоћник министра пољопривредне инспекције истакао је да по свим прописима који постоје, малина која је мимо ове две класе, има више буђи и влажности са пуно нечистоћа, не може бити примљена у хладњачу и овај пропис служба најчешће проверава. (Танјуг)
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.