Недеља, 27.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Велика Србија” на кружни ток, маршал пред музеј

Ужице је један од ретких градова који није подигао споменик борби, страдању и победи Србије у Првом светском рату. Стогодишњица победе 2018. године јединствена прилика за исправљање ове неправде и подизање споменика
Кру­жни ток у Ужи­цу (Фото С. Јовичић)
Ђор­ђе Јо­ва­но­вић је 1900. или 1901, из­ва­јао спо­ме­ник „Ве­ли­ка Ср­би­ја” (Фото Архив града Ужица)

Ужице – Да ли је споменик „Велика Србија” усред кружног тока у Ужицу потребно и право решење, разматрају ових дана Ужичани поводом намере градске власти да из локалног буџета и од донација финансира градњу ове три метра високе статуе, која кошта око 20 милиона динара. Правиће се она у оквиру „измене урбаног идентитета Ужица”, по узору на дело предратног вајара Ђорђа Јовановића, с тим што је намера да буде откривена 1. новембра ове године на стогодишњицу ослобођења града у Првом светском рату.

О „Великој Србији” било је речи и на последњој седници Скупштине града. Аргументе у прилог споменику дао је градоначелник Ужица Тихомир Петковић. Он је најпре подсетио на велике жртве које је Србија поднела у Великом рату, када је животе изгубило и око 2.000 Ужичана, од 6.000 тадашњих становника града.

Помиње и да на подручју централне Србије готово да не постоји већи град који се спомеником није одужио прецима погинулим у ослободилачким ратовима Србије.

– Ипак, ако изузмемо спомен-плоче на ужичкој Цркви Светог Ђорђа с именима изгинулих Ужичана у Великом рату, долазимо до закључка да је Ужице, ако не једини, а оно један од ретких градова који није подигао споменик борби, страдању и победи Србије у Првом светском рату. Стогодишњица победе коју славимо 2018. године јединствена је прилика за исправљање ове неправде и најадекватнији повод за подизање споменика – рекао је Петковић, указујући на велико дело вајара Ђорђа Јовановића, који је за собом оставио значајно стваралаштво и незаобилазне симболе појединих градова: у Крушевцу Споменик косовским јунацима, у Београду Вуку Караџићу, војводи Вуку и Јосифу Панчићу, у Пожаревцу Споменик кнезу Милошу...

– Јовановић је на три места Србију представљао у лику младе жене с ловоровим венцем победнице на глави. Године 1900. или 1901, по наруџбини Удружења почасних конзула Краљевине Србије, овај уметник је извајао скулптуру, која се у неким каталозима назива „Велика Србија”, а у неким само „Србија”. Скулптура приказује младу жену с ловоровим венцем победнице на глави како у левој руци држи заставу Србије, а у десној круну, док јој је уз скуте леве ноге двоглави орао. Само незнање може погрешно да представи симболику ове скулптуре, па се круна искључиво тумачи као симбол краљевине, иако је она у хералдици симбол државне независности (подсећам да се из тог разлога круна налази на грбу Србије иако је она република). Бурна времена наше прошлости учинила су да је ова скулптура, која се налазила у Војнотехничком заводу у Крагујевцу, нестала. Тек након Великог рата 1928. године Јовановић је за декорисање куполе на здању Министарства финансија Краљевине СХС (данашња зграда Владе Србије) израдио нову скулптуру сличну несталој и назвао је „Југославија”. На њој није било заставе ни двоглавог орла, а након 1944. круна у десној руци замењена је бакљом – образлаже градоначелник.

Дознајемо да у овом граду планирају још једно спомен-обележје поводом стогодишњице победе у Великом рату. Градска управа, заједно с Друштвом српских домаћина, поставиће код градске плаже (у близини садашње спомен-плоче намењене подвигу 1.300 каплара која стоји на оронулом здању старе Ткачнице) споменик посвећен Ужичанину који је био један од 1.300 каплара. Већ је направљено идејно решење тог будућег обележја.

А у причу о ужичким знамењима Великог рата стицајем околности се, по актуелности, уплиће и помињање Брозовог споменика, који је пре 27 година склоњен с градског Трга партизана и од тада стоји заклоњен иза зграде ужичког музеја. Недавно су градоначелник Петковић и његов заменик Немања Нешић боравили у посети Кини, па представљајући град тамо дознали да су Кинези, уз остало, заинтересовани да као туристи посете занимљив ужички крај. С тим што су се, како нам рече Тихомир Петковић, уз ужички Стари град посебно интересовали за овдашња обележја из Другог светског рата, какво је, на пример, Спомен-обележје Кадињача. На наше питање да ли би и „бронзани маршал” за њих био атракција кад се налази иза музејске зграде, Петковић одговара да градска власт с тим у вези размишља, као помирљиво решење с обзиром на тужбе и захтеве борачког удружења за враћање Брозовог споменика на градски трг које одборници нису прихватили, да бронзани Броз са садашњег места буде извучен напред и постављен на плато између две музејске зграде, како би био видљивији посетиоцима града.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранко П.
Велика је неправда што је споменик аустроугарског каплара измештен са градског трга.Па он је као припадник 42 вражје дивизије активно учествовао у Великом рату.Нарочито ову дивизију и њена"дела" памте по Мачви,Рађевини...И зато:"заслужио је" и аустроугарски каолар "почасно"место.
Milica M.
"Velika Srbija"?! Ima li pilota u kokpitu?!Pa jel vi vidite dokle nas dovede ta ideja nekakve ...."Velike Srbije"?!
Андрија м.
Тројица браће мога Ђеда оставише кости на Кајмачкалану . Ђед једино преживе, алигс убише наши "ослободиоци" у име Броза и патрије...Востани Сербије давно ди заспала...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.