Асанжу спакован кофер
Еквадорска влада је у преговорима с Великом Британијом да оснивачу „Викиликса” ускрати азил, избаци га из своје амбасаде у Лондону и преда га острвским властима, сазнају медији.
„Интерсепт” пише да је еквадорски председник Ленин Морено дошао ове седмице у Лондон на скуп посвећен особама с инвалидитетом (Морено је у колицима од 1998), али да је то само параван за завршне договоре о судбини Џулијана Асанжа. Позивајући се на изворе из председништва и министарства спољних послова латиноамеричке земље, информативни сајт истиче да ће се Аустралијанац наћи на улици за неколико недеља, можда чак и за неколико дана. Портал наводи да није случајно то што Морено одмах после посете Енглеској и Шкотској одлази и у Мадрид јер се Шпанија последњих месеци највише жалила на Асанжа због његових твитова о Каталонији. Управо је негодовање пиринејске краљевине било један од основних разлога из којих је Кито укинуо интернет свом штићенику, сада одсеченом од света.
Андска република је демантовала да ће Морено у Великој Британији разговарати о оснивачу „Викиликса”, саопштавајући да је председник планирао пут у ову земљу само због конференције о инвалидитету и састанака посвећених бизнису и образовању. Ипак, „Сандеј тајмс” сазнаје да власти Еквадора већ неко време разговарају с Даунинг стритом о томе како да истерају Асанжа кад му укину азил. Ројтерс из својих извора сазнаје да се активисти „не пише добро” и да је „ситуација у амбасади веома озбиљна”.
Од смене на челу државе прошле године, Еквадор је постепено припремао јавност за другачији однос према Асанжу, тврдећи да је стање у дипломатским просторијама у Лондону неодрживо. Аустралијанац је пронашао уточиште у амбасади јужноамеричке земље 2012, за време Мореновог претходника Рафаела Кореје, који је и сам пао у немилост нових власти.
Кореја је избегао хапшење по оптужници за отмицу политичког неистомишљеника јер је побегао у Белгију, одакле је поручио да се против њега код куће води политички мотивисан процес. Бивши и садашњи лидер били су најближи сарадници и Морено је чак био Корејин потпредседник, али су проблеми настали после прошлогодишњих избора кад су почели да један о другом износе тешке оптужбе.
За актуелног председника, програмер и новинар који је објавио америчке војне и дипломатске депеше је „наслеђени проблем”, нежељени гост кога се треба решити да више не би кварио односе Еквадора са САД и Великом Британијом. Чим крочи на улицу, Асанж ће постаће доступан Метрополитен полицији, која га је ухапсила и пре осам година по шведској оптужници за силовање, која је подигнута недуго после објављивања америчких тајни на „Викиликсу”. Како је шведска оптужница у међувремену одбачена, на Острву би сада могли да му суде само због тога што је, затраживши азил у амбасади, прекршио договор о условном пуштању на слободу. За то је запрећена казна од три месеца затвора, неупоредиво краћа од времена које је провео у „заточеништву”, али он одбија да се добровољно преда из страха да ће га влада премијерке Терезе Меј одмах испоручити САД, где би му судили по далеко озбиљнијим оптужницама.
Тамошње власти прво су отвориле истрагу због депеша с детаљима о америчким ратовима у Ираку и Авганистану, а касније и због пресретнутих мејлова Демократске странке, који су такође завршили на „Викиликсу”. По многима је овај узбуњивачки сајт одиграо кључну улогу у поразу Хилари Клинтон, али то његовом оснивачу није прибавило симпатије у Трамповој влади – министар правде је саопштио да је Асанжово хапшење приоритет актуелне администрације.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.