Ана Брнабић: Потискивање теме КиМ из Савета безбедности политички неискрено
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је јуче поводом навода да Лондон намерава да спречи да се у августу у Савету безбедности УН (СБ УН) одржи редовна седница о ситуацији на КиМ, да је то неозбиљно и политички неискрено. „Сматрам да је то неозбиљно, посебно од земље која је, и поред тога што излази из ЕУ, инсистирала да остане везана за решавање проблема и регионалну стабилност и буде домаћин састанка у оквиру Берлинског процеса, а са друге стране сматра да ситуација на КиМ није довољно релевантно питање да буде укључено у дневни ред седнице Савета безбедности УН”, рекла је Брнабићева, одговарајући на питања новинара, преноси Танјуг. Поручила је и да је питање КиМ важно не само за дугорочну нормализацију односа Београда и Приштине већ и за свеукупну регионалну стабилност и сарадњу. „Не могу да разумем да неко с једне стране жели да буде домаћин састанка Берлинског процеса, а са друге не жели да уврсти у дневни ред тему Косова. Не може бити и једно и друго”, закључила је Брнабићева.
Говорећи о Европској унији, премијерка је оценила да ће Србија имати користи од реформе ЕУ, коју најављују европски лидери, међу којима је француски председник Емануел Макрон, али истиче да наша земља треба да се усредсреди на реформе које сама због себе треба да спроведе. „Мислим да ће Србија имати бенефит од најављене реформе ЕУ, уколико буде имплементирана, а надам се да хоће. То је свакако дуготрајан и тежак процес. Србија ће имати бенефите од јаче ЕУ, то је и нама у интересу, Србија би и данас имала бољу позицију да је ЕУ мало јача”, рекла је Брнабићева.
Са друге стране, премијерка каже да се не би обазирала на питање да ли ће поменута реформа отежати пут Србије у ЕУ, јер Србија зна шта треба да чини. „Имамо озбиљне реформе испред нас, на путу ка ЕУ, наш посао је да на искрен и истинит начин имплементирамо реформе, а не да само усвајамо законе да бисмо информисали ЕУ да смо законе усвојили, већ да их стварно применимо како би све реформе грађани и привреда осетили”, рекла је Брнабићева. „Ми имамо наш посао, они свој. Ја се фокусирам на наш посао”, поручила је премијерка.
Саосећање с народом Јапана
Премијерка Србије оценила је јуче у разговору са амбасадором Јапана Ђунићи Марујамом да су билатерални политички односи две државе веома добри и да се крећу узлазном путањом, нарочито после посете јапанског премијера Шинзо Абеа Србији у јануару. Амбасадор Јапана захвалио је премијерки, влади и грађанима Србије на помоћи и подршци коју је наша земља пружила Јапану приликом катастрофалних поплава које су недавно задесиле ову земљу, док је Ана Брнабић истакла да грађани Србије саосећају са пријатељским народом Јапана. Подсетила је на несебичну помоћ коју су Влада Јапана, али и грађани својим донацијама упутили Србији током поплава 2014. године.
Србија ће одговорити на писмо Теда Поа о Дражи Михаиловићу
Писмо конгресмена Теда Поа из Тексаса у којем тражи да се објаве документа у вези са суђењем и погубљењем Драгослава Драже Михаиловића није званичан захтев Вашингтона, али је релевантно и на њега ћемо одговорити, изјавила је премијерка Ана Брнабић. Како је рекла, не види да тај захтев има неку временску релевантност. „Писмо ми је уручио конгресмен Тед По. То није званичан захтев Вашингтона, него писмо једног конгресмена, копредседавајућег Српског кокуса, који је много урадио за добре односе САД и Србије”, рекла је Брнабићева. Подсетила је и да је Поу у име председника Србије Александра Вучића, током недавне посете САД, уручила орден. „То писмо нам је релевантно. Одмах сам га предала нашој амбасади у САД, да као и сва релевантна званична пошиљка иде ка свим ресорним министрима и у складу са институционалним механизмима одговорићемо на то писмо”, каже Брнабићева.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.