Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Срби у Црној Гори између језичке већине и националне мањине

Према попису у овој држави, нико нема конститутивну већину од 50 одсто, али највећи број грађана говори српским језиком
Срђан Печеничић

У Црној Гори нема већине – ако су Срби мањина, онда су и Црногорци мањина, каже за „Политику” председница Матице српске у Црној Гори Јелица Стојановић и поткрепљује овај став подацима према којима се, према последњем попису, чак 45 одсто грађана изјаснило да говоре српским језиком. Оних који су рекли да је њихов језик црногорски је – 10 одсто мање. Дакле, убедљива већина у Црној Гори су они који говоре српским језиком.

И према попису, у овој држави, како каже наша саговорница, ниједно национално опредељење не прелази онај број који гарантује да је то већина и конститутивни народ, односно нема више од 50 одсто људи који су се изјаснили као Црногорци. „Без обзира на све ове чињенице, Срби немају никаква права. У свему важе права политичке већине”, истиче Јелица Стојановић.

Иако се о забрињавајућем положају Срба у Црној Гори већ дуго говори, у јавности је прави потрес изазвала недавна изјава патријарха Иринеја који је статус Срба у овој држави упоредио са оним који су имали у доба Независне државе Хрватске.

Председник Црне Горе је одмах поручио да очекује од патријарха да демантује своју изјаву јер „нико нормалан тако нешто не може помислити, а камоли изговорити”. Председник Нове српске демократије, најјаче опозиционе групације у црногорском парламенту, Андрија Мандић, каже за наш лист да патријарх није направио ни најмању грешку када је износио ту оцену.

„У оквиру ове државице, ситуација је драматична. У Уставу пише да је то грађанска држава и да су сви равноправни. Међутим, на посредан начин, дефинисањем црногорског језика као службеног, а српског, босанског, хрватског и албанског као језика у службеној употреби, званична Подгорица је Црногорце дефинисала као народ, док су сви други мањина. Хрватима, Албанцима и Босанцима у потпуности припада статус националне мањине и они га прихватају. Међутим, једини проблем и читава игра је уперена против српског народа, који је и створио државу Црну Гору. Јер Црногорци су нација постали тек 1945. године”, објашњава Мандић.

Према његовим речима, све историјско наслеђе некадашње Црне Горе, књажевине и краљевине, припада српском народу. И, како каже, сада новоформирана црногорска нација жели да узме српско наслеђе и све оно што је створено у књажевини и краљевини Црној Гори, а пре тога у времену Црнојевића, Балшића и Немањића и да Србе прогласи националном мањином.

„Овде је на делу злочин којим се покушава обрисати наша традиција и историја. Имамо много неразумних људи, чак и припадника нашег народа, који то не схватају, не прихватају и кажу – српска мањина у Црној Гори. Наши рођаци, који су се конституисали у црногорску нацију, покушавају да нас насилно асимилују и узму наше историјско наслеђе”, каже Мандић. Он истиче и да српски народ у Црној Гори неће пристати на насилну асимилацију и да ће тражити своја права у складу са међународним стандардима. Они који су на власти, каже, имају друге планове и од осамостаљења пре 12 година су урадили много како би српској заједници нанели зло.

И Јелица Стојановић се слаже да је кроз црногорски устав – у коме је направљена вештачка разлика између термина службени језик и језик у службеној употреби – исфорсиран црногорски језик. „Разлика између термина службени језик и језик у службеној употреби не постоји. У ствари, службена употреба би требало да подразумева све. Ономе што је покривено називом службени језик, а то је црногорски припада све, а ономе што је ’у службеној употреби’ одузета су сва права. Између осталог, српском језику”, објашњава наша саговорница и додаје да су на тај начин изједначени српски и хрватски језик, којим говори свега 0,40 процената житеља Црне Горе.

Према њеним речима, Срба су дискриминисани по језику, али и у коришћењу свог вековног писма, ћирилице, такође и на верској основи, али и у егзистенцијалном погледу. „Десет до петнаест пута је мање оних који су се у државним структурама и органима изјаснили као Срби, од оних који су се изјаснили као Црногорци. У Црној Гори нема ниједног судије Уставног, Вишег или Апелационог суда да се национално изјашњава као Србин. Нема ниједног директора основне, средње школе или вртића да се национално изјашњава као Србин. У Министарству просвете и науке, према последњим подацима од пре пет-шест година када је било запослено 70 лица, 55 су били Црногорци, а шест Срби”, прича Јелица Стојановић.

Као пример дискриминације, она наводи и да од отварања одсека за црногорски језик нико са дипломом српског језика не може да добије посао у школи. „Наша Матица српска никада није добила помоћ од државе Црне Горе, иако је од оснивања имала око 500 различитих догађаја. У свом чланству имамо око 80 доктора наука, магистара, универзитетских професора и књижевника. Али за државу Црну Гору и за јавни медијски сервис – као да не постојимо. Истовремено, Матица црногорска је на буџету Црне Горе”, објашњава наша саговорница.

Према речима Андрије Мандића, добро у Црној Гори је да „међу рођацима Србима и Црногорцима” није дошло до сукоба, да није пала ни кап крви. То, каже, даје шансу да се пронађу решења која ће почивати на истини и уважавању српске традиције и прошлости

Коментари69
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Владе Љујић
Зашто Аустријанци не именују, језик којим говоре и пишу,аустриски?
Иван С. Белић
Причу о бољем стандарду у Ц. Гори, статистички није могуће приказати јер се узимају погрешни праматри и када се у то урачуна банкарско царство Дона и његове фамилије, и партиских челника, напр. оца нације С. Маровића онда је просек плата у Ц. Гори фантстичан. Али чињенице говоре другачије јер се Влада ЦГ. суочава са великим проблемом. Кинески зајам за изградњу прве фазе повећао је дуг Црне Горе и присилио Владу да подигне порезе, замрзне плате у јавном сектору и укине бенефиције мајкама како би довели финансије у ред. Упркос овим мјерама очекује се да ове године дуг Црне Горе порасте на 80 % бруто домаћег производа, а из ММФ-а поручују да земља не може себи приуштити ново задужење како би завршила свој амбициозни пројекат. Један званичник ММФ-а каже: "Наставе ли овако, потонуће. И како сада ствари стоје, ово је аутопут који води према ничему", додао је он. "Поготово што Србија не види смисао улагања у неизвесно"!
Dragan Simonovic
30 godina zivim u raznim zapadnim zemljama, od US, Holandije i zadnjih 15 godina u Belgiji. Svi imaju dijalekte nekad razumljive, a neke mezes razumeti. Kao stara Juga. Nego druzim se ovde sa hrvatima makedoncima albancima bosancima, svi se ovde razumemo i tolerisemo kao nekad u YU. Vi ste se tu zarazili svi virusom nacionalizma, bas svi. I zato nikada tu necu vise doci
Zoran Brkić
"I zato nikada tu necu vise doci" Ох, како да не! Све је почело од оних милион и 700 хиљада у Јасеновцу, они су најзараженији вирусом национализма! Ти што се са њима тамо дружиш наравно да су добри кад су сви они од Срба фабриковани, само ти то никада не можеш схватити. Зато је баш лепо што те НИКАДА овде нећемо видети! Зашто онда своје комплексе лечиш по нашој штампи? Остани ТАМО са истим таквим бившим Србима (сада си исто фабрикат као и твоји другари) и не погани нам више штампу! Свима вама је лакше било да дигнете каму на Србина и да пљујете све србско, него да ОВДЕ ћутите и радите и чувате велику државу ... А сада сте шутути далеко и само блебећете ...
stipe
Marina, umjesto drskog odgovora Draganu, bolje je da se zamislite nad tim sto je napisao. Vama sa oko 30 godina u BG, ZA, SA etc., nije bitno sta misle oni koji su vise godina u drugim zemljama nego sto Vi imate, pa samim time imaju i mnogo vise znanja i iskustva. Ali Vam je bitno da euri stizu na vrijeme, zar ne?
Прикажи још одговора
Tomislav K
Vuk Karadžić: "Svi Slavenski narodi kromě Serbalja vostočnog' věroispovědanija imaju svoje Rěčnike..Ja sam takovij Rěčnik preduzeo, i već skupio. On će pomenutim' potrebama udovletvoriti. Soderžavaće sve Serbske rěči, koe se nalaze u Rěčnicima: Kurcbekovom'(koi e samo imenom Serbskij), Dellabelli, Belostencu, Jambrešiću, Stulliju, Voltičžiu, Hajmu; a imaće jošt' ednu tretinu pravih Srbskih' rěčij, koe se ni u ednome, ot rečenih Rěčnika, ne nalaze. (U Monastiru Šišatovcu 1816.; Objavlenie o serbskome rěčniku); "Srbi {s pisanjem na narodnom jeziku} nisu uranili prije druge polovine osamnaestoga vijeka dok su braća zakona Rimskoga,osobito Dubrovčani i Dalmatinci, pisali u šesnaestome vijeku u najveći jek! (V.S. Karadžić: Skupljeni gramatički i polemički spisi, III.); "Da sam sve napečatio Hercegovački (npr. djevojka, djeca, vidjeti, lećeti i pr.), onda bi rekli Sremci, a osobito varošani i varoške: pa šta sada nama ovaj nameće Horvatskij jezik.-Narodna srpska pesnarica, 1815.
Musa
Ja sam sav zvuzlan. Pak zgledi po Karadžiću da Dubrovčani nisu Srbi i da Dubrovnik ni Srpski. Mislil sem si da su oni pokatoličeni kak i ovi Hercegovci i da su prav zaprav svi tati i raszbojniki Srbi. No Karadžić je volil krasti kak tat od svih drugijeh u okolici.
Коста
@Косислав Т. -- Сремци су очигледно добро знали шта је хрватски језик кад и сам Вук Kараџић тако каже. Верованто нисте упознати ни са чињеницом да су речи (које данас сви сматрају "српским") као "предговор" или "речник" кајкваског, то јест шокачког порекла које је Вук увео у српски уместо изразâ у српској књижевности дотад -- "предсловје" и "словар".
Прикажи још одговора
Blagota
Srbi su crnogorsko ćoravo oko u glavi.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.