Најмање три компаније заинтересоване за „РТБ Бор”
Мајданпек – Најмање три компаније показале су до сада на тендеру заинтересованост за стратешко партнерство у „РТБ Бору”, изјавила је премијерка Ана Брнабић у Мајданпеку, обилазећи општину Мајданпек и Рудник бакра који је у саставу „РТБ Бора”.
Брнабићева је подсетила да рок за понуде истиче 20. августа и рекла да још не може да каже колико је фирми откупило документацију. – Не бих могла о томе да говорим, 20. август није далеко, видећемо још. Да не би могло да буде протумачено као уплитање у тендерске процесе. Имамо за сада најмање три заинтересоване фирме које су, не кажем да су откупиле документацију, али које су показивале заинтересованост и долазиле овде и разговарале са руководством у РТБ-у – навела је Брнабићева, преноси Танјуг.
На питање да ли ће држава остати већински власник, рекла је да ће то зависити од самих понуда.
– Минимум је да имамо гаранције да ће сви запослени задржати свој посао и да ће најмање улагање бити 350 милиона долара и да ће у наредних четири до пет година производња бити повећана између три и четири пута, онда у зависности од тога ћемо видети како ће се држава позиционирати у самом власништву – казала је она, додајући да 60 одсто грађана Мајданпека зависи од РТБ-а и рударства.
Директор „РТБ Бора”, Благоје Спасковски, изразио је задовољство због посете премијерке истакавши да данас имамо чист ваздух у Бору и три пута већу производњу него пре четири године.
– Ми производњу одржавамо на изузетно профитабилном нивоу у руднику бакра „Мајданпек”, али дошли смо до највише тачке у овим својинским односима и зато мора стратешки партнер да се пронађе – навео је Спасковски.
Брнабићева је изјавила да Србија има све више рудних налазишта захваљујући страним компанијама које обављају геолошка истраживања, као и да држава жели да што више рудног богатства или производње остане у Србији.
На коментар новинара и питање да ових дана покушава да се откупи истражно право у налазишту „Чукару Пеки” код Бора и да ли постоји неки механизам да се држава заштити по питању великих налазишта као што је то, Брнабићева је рекла да држава има сталан контакт са тим компанијама и да покушава да извуче највише за нашу земљу. – Било шта сада да променимо у том смислу, да узмемо већинско власништво над тим резервама... то би била нека врста национализације. И то не би било лоше само за те компаније већ и за све инвестиције у Србији, зато што не би постојала више никаква заштита инвеститора, како страних тако и домаћих. Тако да то не долази у обзир. Радимо од почетка са тим компанијама, да што већи део рудног богатства или производње остане у Србији – казала је председница владе.
Премијерка Ана Брнабић посетила је и археолошко налазиште „Лепенски вир” и изјавила да ће ове године девизни прилив од туризма достићи око 1,3 милијарде евра и да ћемо имати око 3,5 милиона туриста. Додала је и да се у 2019. очекује још већи раст у туризму.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.