Штедња у динарима исплативија него у еврима
Динарска штедња је у последњих шест година утростручена и то са 18 милијарди динара из августа 2012. године на 54,4 милијарде динара у јулу 2018. и наставља да расте, саопштила је Народна банке Србије (НБС).
У истом периоду, повећана је и девизна штедња са 7,9 милијарди евра (936 милијарди динара) на 9,7 милијарди евра (1.147 милијарди динара).
Како истичу из НБС, поверење грађана у домаћу валуту повећано је захваљујући мерама монетарне политике и постигнутој трострукој стабилности – инфлације, девизног курса и финансијског система.
Чињеницу да су и динарска и девизна штедња повећане упркос смањењу каматних стопа на орочене депозите становништва, тумаче као охрабрујућу и као израз поверења грађана у финансијски систем. „У протеклих шест година постигнути су значајни резултати на стварању повољног домаћег економског амбијента. Међугодишња инфлација, која је у октобру 2012. износила 12,9 одсто, смањена је до краја 2013. на ниво од 2,2 процента, и већ пет година се успешно одржава на ниском и стабилном нивоу, упоредивом са инфлацијом у развијеним земљама”, напомињу из НБС.
Додају да је постигнута и очувана релативна стабилност девизног курса, и да је динар данас према евру на готово истом нивоу на којем је био у августу 2012, при чему су нето девизне резерве на највишем нивоу од 2000. године.
Из централне банке најављују да ће два пута годишње, у јануару и у јулу, НБС објављивати анализе о исплативости динарске и девизне штедње, а да је најновија таква анализа којом су обухватили период од августа 2012. до јула 2018. године указала на већу исплативост штедње у домаћој валути и у кратком и у дугом року.
Према тој анализи, штедиша који је у августу 2012. положио 100.000 динара на динарску штедњу орочену на годину дана и сваке године обнављао уговор, добио би у јулу 2018. године око 32.000 динара (270 евра) више у односу на штедишу који би у истом периоду и уз исте претпоставке положио 100.000 динара у еврима на девизну штедњу.
Анализа показује да је и штедња у динарима орочена на годину дана, без занављања штедног улога, била исплативија од штедње у еврима током протеклих шест година. „Већа исплативост динарске штедње резултат је ниске инфлације и релативно стабилног курса динара према евру које је НБС постигла и одржала током претходних шест година, затим релативно виших каматних стопа на штедњу у домаћој валути него на девизну штедњу и чињенице да се на приходе од камата на динарску штедњу не плаћа порез, за разлику од девизне штедње на коју се каматни приход опорезује по стопи од 15 одсто”.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.