Од 1. септембра без халогених сијалица у ЕУ
Још једна у низу забрана, због заштите животне средине у Европској унији, отежаће Европљанима свакодневни живот. Халогене сијалице од 1. септембра одлазе у историју после 60 година употребе. Како пише „Гардијан”, прелаз на скупљу али на дуге стазе јефтинију расвету неће се догодити преко ноћи – халогенке ће се продавати још неко време док не буду потрошене залихе добављача, а очекује се да ће грађани искористити последњу прилику да направе кућне резерве.
Дакле, у радњама неће бити обуставе продаје, али није дозвољена нова производња за то тржиште.
Халогене сијалице од „обичних” са ужареном нити (које су у ЕУ такође забрањене) разликују се по врсти влакна али и стакла од којег су направљене.
Укидају се европском директивом како би се смањила емисија угљен-диоксида али и потрошња електричне енергије. Такође, такве сијалице су и значајно јефтиније од ЛЕД које ће сада морати да се користе у свим домаћинствима. То је, како се наводи, уједно и највећи камен спотицања за критичаре. Џонатан Булок, из Европског парламента, сматра како ЕУ нема право да намеће људима шта да купују.
– Ово ће бити највећи удар за сиромашне грађане, а свима се укида право избора – нагласио је Булок. Менаџер из „Енерџи сејвингса” не слаже се с Булоком. Каже да су халогене сијалице можда јефтиније у старту али да троше толико струје да на крају испадну скупља опција, а и трају знатно краће од ЛЕД сијалица.
„Гардијан” пише како ће забрана вероватно довести до значајног повећања продаје у данима до почетка септембра, слично као и када је обустављен промет усисивача превелике снаге.
– Циљ је зауставити продају производа који су штетни за околину, а успут и смањити рачуне грађана. Како је ситуација с климатским променама све гора и гора, морамо се окренути производима који раде исти посао, али за мање новца – нагласио је Мауро Анастасио из Европске канцеларије за заштиту животне средине.
Основне разлике између халогене и ЛЕД сијалице
Халогена сијалица – побољшана верзија оне са ужареном нити, испуњена је халогеним гасом који спречава да експлодирају када користе електричну енергију. Јефтине су и троше 20 до 30 одсто мање енергије од оних са ужареним нитима. Трају знатно краће од ЛЕД сијалица и енергетски ефикаснијих алтернатива. Добре стране халогених сијалица су њене мале димензије, дужи век трајања од обичне сијалице али и то да се при њиховој производњи не користи жива што је случај са ЦФЛ (флуоросцентним) светиљкама.
ЛЕД сијалице – имају највећу енергетску ефикасност, троше 90 одсто мање електричне енергије од традиционалних сијалица са ужареним влакном. Трају дуго, али су осетно скупље од осталих у старту. Такође, неки људи не воле њихово хладно, плаво светло.
Подели ову вест












Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.